Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách

Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234808/mid_cesi-patri-k-vidni-aneb-tricet-dva--234808.jpg 4 17 17

Kde by byla Vídeň bez Čechů? Tuto otázku si klade spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen v knize pojednávající o málem nezměrném vlivu českého živlu na rakouskou metropoli. V pestrém kaleidoskopu se střídají příběhy vážné i komické, vedle Masaryka se mihne černoch Soliman z loga Meinlovy kávy či čokolády Kofila, vedle Švejka odbojářský spolek „červená fusekle“, moravský obr Drásal nás překvapí stejně jako vyprávění Pavla Kohouta o úprku koní z hořícího Hofburku… Dozvíme se také, kde se ve Walhalle německých hrdinů vzal Žižka, jak se Čechům ve Vídni nadávalo, nebo že Sigmund Freud sbíral houby českým způsobem a že na rubu vídeňského úmrtního oznámení si přečtete recept na štrúdl. Třicet tři poučných i zábavných kapitol nás přesvědčí, že Vídeň vlastně byla a je taková malá Praha…... celý text

Přidat komentář

lentolog
23.08.2023 5 z 5

Vynikajúci alternatívny literárny sprievodca Viedňou plný takmer neuveriteľných príbehov.

ujira
22.11.2022 5 z 5

Možná jiný, zajímavější průvodce po Vídni. Kolik nás toho s rakouskou metropolí spojuje.


mi-380
26.01.2020 4 z 5

…a stejně žádná Vídeň není, není, není,
dyť i ty báry, ty valčíky, ten Strauss, dyť je to vymyšlený…
Doba, kdy Slávek Janoušek tohle zpíval, už je naštěstí dávno za námi, před rokem jsem se o tom znovu přesvědčil, když jsem za pár korun a relativně rychle a pohodlně vlakem dojel do bývalého centra našeho mocnářství, několik dní pobyl v hotýlku u Hauptbahnhof, prolezl město křížem krážem a plný zážitků se stejnou cestou vrátil domů. I ve Vídni jsem se cítil jako doma: životní styl, architektura, spousta českých jmen a cedulí. Autor nám připomíná v jednoduchých strohých příbězích mnoho našinců, kteří byli s Vídní spjati, kteří tam nechali svou stopu a kteří pomohli šířit slávu jedné z nejvýznamnějších světových mocností své doby.
80 % (jsem jedenáctý hodnotící, průměr je zatím 75 %).

Carlita.cte
03.04.2016 4 z 5

Kniha čtenáře vezeme na netradiční procházku po rakouské metropoli ve stopách Čechů, Židů a Němců z Čech, a to z ní dělá ideálního společníka na cesty do Vídně. Doporučují číst nejlépe v jedné z mnoha legendárních vídeňských kaváren a upíjet k tomu pravou vídeňskou melange...

Příběhy o Vídni, s tak trochu českými přesahy, tvoří zábavný celek, který ale v žádném případě není bulvární a nevrší jednu zajímavost na druhou v rozsahu odstavce v časopisu 100+1 zajímavostí. Kniha s lehkostí doplňuje i jiná (poněkud vážnější) díla o Vídni, dnes již kultovní Habsburský mýtus (Magris), nebo Schorskeho Vídeň na přelomu století. Nejblíže však kniha má k románu 1913 Floriana Illiese.

Lenka4
20.12.2015 3 z 5

Mnoho prchavých dojmů. Napadá mě příměr k okružní cestě metropolí. Průvodce chrlí rychlým tempem na turisty kvanta informací, návštěvníci by se rádi dozvěděli i detaily, co bylo před tím i potom, ale autokar nezastavuje, obrazy za jeho okénky se střídají, občas projede z jiného směru stejnou křižovatku. Snad by bylo lepší putovat pěšky a poznat sice méně, ale důkladněji. Kniha Jiřího Kamena může být inspirací, kam se při návštěvě Vídně podívat. Pro mne jsou však zajímavější příběhy ze života pozapomenutých osobností, které by si zasloužily širší rozpracování.