České cizinky: Příběhy českých žen žijících v zahraničí
Jana LeBlanc
Příběhy žen, které žijí dlouhodobě v cizině a přibližují kulturní rozdíly v dané zemi na svém vlastním osudu. Literární dokument novinářky Jany LeBlanc a fotografky Patricie Krivanek mapuje život českých žen, které mají domov v jiné zemi světa, než se narodily. Prostřednictvím jedenácti beletrizovaných autentických výpovědí ukazuje různé zkušenosti s životem v cizích zemích. Každý příběh se snaží zlomit předsudky, které o zemích nebo o životě v cizině máme, a relativizovat klišé, která s nimi spojujeme. Je v USA opravdu všechno možné, a to i pro matku-samoživitelku? Co když muslimka nemusí být od hlavy k patě zašátkovaná žena, ale klidně potetovaná holka v tílku? Dá se uchytit v cizině bez znalosti jediného slova cizího jazyka? Zkazí rodiče dítěti život, když mu rodiče v pubertě vezmou domov, kulturu a všechno, čím žije? Kniha je ambiciózní mezinárodní projekt přinášející autentický vhled do výjimečných osudů a zajímavostí ze života v různých zemích napříč zeměkoulí.... celý text
Přidat komentář
Pro někoho to může být kniha inspirativní, pro někoho možná jen nudná záležitost. Nicméně, dozvíte se tu především o životě a o obrovské statečnosti. Zato to rozhodně stojí!!!! Více v recenzi...
Kdyby byla tato knížka napsaná a vydaná o pár let dříve, tak bych jásala. Nad tím, jak jsou ty ženy statečné a přes všechno se vydají budovat si vlastní budoucnost do cizích zemí, odlišných kulturou, mentalitou a způsobem života. Ale, píše se rok 2024 , 35 let od sametové revoluce. V mém okolí, i když jsem z malé vesničky, je spoustu, ne sem tam někdo, spoustu lidí, kteří mají někoho trvale žijícího v cizině, já dokonce chodím na výuku cizího jazyka k cizince žijící u nás již 24 let, která si zde vybudovala rodinu. Spolužačky ze školy jsou různě po světě, Kanada, Francie, Japonsko, Německo, Švédsko. Tohle není wow knížka, protože takové věci jsou dávno samozřejmostí, tady se už na cizince nekouká s očima na vrch hlavy. Navíc mi na knížce vadil za každým příběhem dovětek autorky, kde se v podstatě opakovalo to samé, co v příběhu, zbytečných několik stránek. Pro mě byla kniha něco jako přečíst si v obědové pauze pár životopisů různých lidí. Taková nuda na dva večery.
Jedenáct příběhů, z nichž by každý mohl vydat na vlastní knížku. A já bych si je všechny s nadšením přečetla, tak napínavé a zajímavé příběhy to jsou. Ráda čtu o skutečných zážitcích z cizích zemí, ráda cestuji a vždy si představuji, jaké by to bylo v dané zemi opravdu, reálně žít. Růžové brýle jsem už dávno odložila. Navíc jsem byla sama celkem dlouho "českou cizinkou" a zajímá mě, jak podobnou sitauci zažívaly jiné ženy... Co měly ty ženy společné? Myslím, že byly hlavně hodně akční a musely mít dost hroší kůži (to já moc neměla) :) No a kam to tedy bude? Rakousko, Srí Lanka, Norsko, 2 x USA, Kanada - Lucembursko, Malajsie, Irsko, Mexiko, JAR, Hongkong.
Autorovy další knížky
2018 | Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině |
2018 | Zápisník milovnice knih |
2017 | Zápisník běžkyně |
2024 | České cizinky: Příběhy českých žen žijících v zahraničí |
2017 | Budu maminka - Zápisník a průvodce těhotenstvím v jednom |
Otevřené zpovědi žen, které se rozhodly pro život mimo rodnou zem. Krom prvního příběhu, kdy se Nataša dostala do ciziny jako dítě s rodiči, kteří emigrovali, všechny ostatní protagonistky se do ciziny dostaly až po sametové revoluci. Ať již to bylo ve jménu lásky, touhy cestovat či hledání dobrodružství. Byla to taková lehká nakouknutí do života zemí v různých koutech světa. Vlastně každý z těch příběhů by mohl být inspirací k docela zajímavému románu.