České nebe

České nebe
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122774/ceske-nebe-122774.jpg 4 12 12

Od Cyrila a Metoděje, Ludmily, Václava, Vojtěcha… až po Jana Nepomuka Neumana. Kniha nejen o českých svatých, ale také o významné části naší národní historie a kulturního odkazu, který jsme dali světu. Svatí lidé – světci byli a dosud jsou celebritami křesťanské Evropy. Středověká společnost žila legendami o svých svatých, udržovala jejich kulty jako pilíře správného směřování v každodenním životě, v umění i politice, a také je vášnivě milovala, věřila v ně a žádala od nich naději… Odkaz světců s českými kořeny je živý i dnes. Právem na něj můžeme být hrdí. Na počátek dlouhého výčtu českých svatých je však nutné postavit cizince: soluňské bratry Cyrila a Metoděje, bez kterých by neexistovalo slovanské a později ani české písemnictví. Nejsilnější charizma mají světci národní, zemští patroni; v jejich čele stojí svatý Václav a místem jeho tradičního uctívání je Stará Boleslav, kam každoročně míří svatováclavská pouť. Českou patronkou je „prabába“ Přemyslovců svatá Ludmila, stejně jako královská dcera Anežka Česká, jejíž svatořečení v roce 1989 podle dávného proroctví přineslo zemi svobodu. Mnozí z českých světců jsou známější v cizině než doma, patří mezi ně i první český biskup svatý Vojtěch zvaný „český Evropan“. Za nejpopulárnějšího českého světce můžeme považovat Jana Nepomuckého, jehož soch se po Evropě nachází na 30 000. Někteří svatí s českými kořeny konali své velké skutky v cizině: tak se Klement Maria Hofbauer, pekař z moravské vísky, stal patronem města Vídně, a jiný český rodák, Jan Nepomuk Neumann, je znám jako první americký svatý.... celý text

Přidat komentář

Maraiser
01.06.2023 4 z 5

O většině svatých jsem nic nevěděl. O některých ani že existují. Plný počet však dát nemohu. Mám rád Boleslava, protože z panovnického hlediska byl významnější než Václav a zde jej autorka vykresluje, jako jednoznačného zloudcha, který zapíchl Václava. Což vlastně ani není potvrzeno.

boticelli
26.12.2021 5 z 5

Graficky dokonalý lexikon českých svatých. Stručně a jasně, chronologicky řazeno, šup s ní do osobní knihovny, určitě do ní sem tam nahlédnu.


DádazPrahy
24.04.2021 5 z 5

Myslím, že tato kniha se povedla - přehledné zpracování, hezké ilustrace, vhodné doplnění textu malými černobílými fotografiemi.
Poskytuje stručný, ale dostatečný, přehled českých svatých. O každém svatém se dozvídáme základní údaje (životní data, atributy, čí je to patron, kdy slaví svátek), poté následuje podrobnější popis jeho životní pouti a zásluh. Kromě velmi známých českých svatých (sv. Václav, sv.Ludmila, sv. Anežka Česká) se čtenář seznámí i s těmi méně známými (sv. Klement Marie Hofbauer, sv. Jan Nepomuk Neumann). Oceňuji, že tato knižka vznikla a troufám si říci, že by mohla být vhodnou pomůckou při výuce českých dějin a doporučenou literaturou pro mládež. Velmi doporučuji.

Boogie007
06.08.2019 3 z 5

Pro některé opáčko, pro některé seznámení s českými svatými.

zuzka894
15.05.2019 5 z 5

Skvělé čtení, člověk se něco dozví o svatých. Kniha se mi moc líbila.

grizlinka
06.02.2013 4 z 5

Docela zajímavé, zase jsem se dozvěděla něco víc ze života nejznámějších svatých.