České země za posledních Přemyslovců I.

České země za posledních Přemyslovců I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142217/bmid_ceske-zeme-za-poslednich-premyslovc-gYD-142217.jpg 4 11 11

Kniha přináší syntézu politických, sociálních, hospodářských a kulturních dějin českého 13. století, reflektující tradiční pohled historiků na století posledních Přemyslovců a zároveň současný stav bádání o této epoše v konfrontaci s vlastní interpretací pramenů. Text sleduje proměnu Čech a Moravy ve 13. století v liniích dějin moci a institucí, a to na podkladě rozboru hospodářské a společenské proměny odrážející se v dějinách kultury. Součástí knihy jsou obrazové přílohy, bibliografický komentář k jednotlivým problémovým okruhům, soupis pramenů a literatury.... celý text

Přidat komentář

Holmann
24.04.2019 5 z 5

Viz předchozí komentáře. Není co dodat snad si jen dovolím: Projekce historických studií, ale i kultury do současnosti (viz filmové šílenství; literatura a pc hry) a autorovi zmínky do psychologicko-antropologickému přesahu naznačené v knize... no je to koncert.
Jen tak dále a čekám na 2. díl.

martin č.
04.03.2019 5 z 5

Podstatné shrnuje LukyK. Kniha vzhledem k žánru poměrně čtivá a psaná velmi zeširoka. O 2. půlce 12. století jsem se tak dozvěděl snad víc než z předchozíhi titulu p. Kalhouse (České země v 10.-12. stol.-byť i ty se mi líbily) Nejpodstatnější myšlenkou je, že problematiky dějin ve velmi složitá, živá a rozhodně nelze vždy jasně říci, co bylo příčinami a co následky dějů, které staly.
Mně teda jako vždy bavily nejvíc politické dějiny - pánové Přemysl Otakar I. , ale i jeho syn Václav byli muži politicky velmi zdatní a pragmatičtí a vedle sebe povznesli i svou zemi).


LukyK
21.10.2018 5 z 5

Mladý autor (*1977), medievalista, nás, zájemce o historii, seznamuje s nejnovějším pohledem historické obce na vývoj a události v českých zemích za posledních Přemyslovců. A to velmi barvitě (a docela ze široka).
Mohu říci, že kniha je psaná velice zajímavě a poměrně čtivě, což je u odborné literatury velký bonus.

Jak známo, dějiny jak je známe, jsou v podstatě konstruktem historiků a pohled na ně se v různých dobách (a na různých místech, třeba v Praze a Brně) dost liší. Této syntéze tleskám. Je moderní, zúročuje nejnovější trendy v bádání, ale je si vědoma, že bez práce (a hledání!) starších historiků by v podstatě nevznikla.

Nakladatelství Libri je dlouholetý vydavatel knih o české historii určených hlavně studentům a poučeným laikům a proto jsou knihy "odlehčeny" o poznámkový aparát a já musím dodat: bohužel!