Cesta ctnosti
Lindsey Davis
Milostný příběh propuštěné otrokyně Antonie Caenidy, která sloužila jako sekretářka matce císaře Claudia, se v různých peripetiích prolíná se životními osudy neznámého venkovského patricije Vespasiána, který teprve po vytrvalém a naléhavém přemlouvání vlastní matkou přišel do Říma zahájit svou úřednickou kariéru, aby se po nekonečných politických zápasech a intrikách nakonec stal císařem. Román předchází falconovskému cyklu a sama autorka ho pokládá za svůj nejlepší.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2016 , BB artOriginální název:
The Course of Honour, 1997
více info...
Přidat komentář
Kniha se dobře četla.Nejen milostný román,ale celoživotní přátelství dvou lidí .Spisovatelka nás věruhodně zavádí do doby vlády julsko-klaudijské dynastie ve starém Římě.Caenis a Vespasián hlavní postavy románu přežili krutou dobu , války a rozdílné postavení ve společnosti.
Kniha popisuje vliv Antonie v tehdejší římské společnosti a to se mi líbí. A Vespasián je také moje oblíbená historická postava.
Knihu prý autorka napsala ještě před svou slavnou Falconovskou sérií, ale už i zde se dá její styl psaní dobře poznat. Já stejné nadšení jako samotná autorka z knihy nesdílím, ale určitě to není špatné - jen jsem asi příliš namlsán detektivkami se slavným římským informátorem. Ale zase jsme zde poznali Vespasiana z jiného pohledu než z jakého ho známe později.
Miluji Řím a příběhy které se v něm odehrávali. Knihu jsem si zamilovala určitě budu vybírat z dalších autorčiných románů.
Přestože mám rád autorčiny detektivní romány, tak mě její čistě historický román moc nezaujal. Romance jak v duchu Gejši Arthura Goldena, kdy dva lidé z různých společenských vrstev kolem sebe krouží spoustu let, než se konečně dají dohromady. A jak se Lindsey Davisová snaží co nejvíce vycházet z historických faktů, oběma hlavním postavám v průběhu děje málokdy hrozí nějaké reálné nebezpečí, přestože nás provede obdobím vlády takových vykuků, jako byli Caligula či Nero. Román díky tomu pro mě ztratil spád a stal se pouhou milostnou vyprávěnkou, zasazenou do období Říma pár desetiletí po Kristu. Trochu nepříznivě mě zaskočilo, jak se změnil styl vyprávění - nejen že zmizela tolik příznačná ich forma a nadsázka, ale přibylo množství vykřičníků, jež příběhu dodávají zdání divadelní hry s afektovanými herci. Naopak zajímavé pro mě bylo nahlížet z nového pohledu na průběh vojenského tažení generála Vespasiána v Británii, které znám s románů Simona Scarrowa.
Skvělý milostný román. Naštěstí nebyl jen o lásce. Zajímám se trochu i o politiku, tak jsem uvítala, že kniha zabrousila i do této oblasti, dříve se holt používaly jiné metody, ale podstata zůstává stále stejná. Jinak nezbývá než tiše závidět bývalé otrokyni Vespasiánovu lásku, kterou nezastavil ani běh času a změna poměrů.
Myslím, že tato kniha trochu utrpěla díky překladu. Do češtiny ji nepřeložila paní Jindrová-Špilarová, která bravurně zvládla většinu knih Lindsey Davisové. Kdybych se nezajímala o období římských císařů, měla bych v hlavě docela zmatek. Jinak vše od zmíněné autorky zasluhuje pochvalu.
Je fakt, že oproti jiným autorčiným knihám mě Cesta ctnosti příliš nebavila. Že je na vině překlad, mě opravdu nenapadlo.
Mám veľmi rada sériu s Falconom, ale táto kniha ma sklamala. Myslím, že v slovenčine vyšla pod názvom Veniec slávy.
Štítky knihy
milostné romány starověký Řím historické detektivky historické romány
Autorovy další knížky
2002 | Ztracené stříbro |
2002 | Bronzové stíny |
2016 | Svátek hojnosti |
2003 | Měděná Venuše |
2012 | Bohyně odplaty |
Odkládám po 100 stránkách.... Těšila jsem se, že se pomocí zajímavého příběhu ponořím do doby římských císařů, leč četba byla utrpením. Autorka má určitě sestudované reálie starověkého Říma a kulisy nebyly vůbec špatné, jenže styl byl takový kostrbatý (překlad?) a milostný příběh Vespasiana a Kainidy až moc připomínal červenou knihovnu. Škoda...