Cesty za oponu času 2: Ozvěny lidické noci
Stanislav Motl
Cesty za oponu času série
< 2. díl >
Lidice, Ležáky, Javoříčko, Leskovice a další místa, kde kdysi hořely ohně Smrti. A s nimi spojené dávno zapomenuté příběhy a lidské osudy: muž, který zabil svého syna, zapovězená láska, která vedla k vyhlazení Lidic, tajná mše nad hrobem zavražděných lidických mužů, chlapec z Ležáků, který na poslední chvíli unikl svým katům. Nechtěl jsem psát nebo natáčet televizní a rozhlasové reportáže pouze o obětech a vrazích. Toužil jsem najít strůjce těchto zločinů. Vrahy vykonavatele, velitele či iniciátory krvavých událostí. A také třeba obyčejné vojáky, kteří se těchto akcí – ať už dobrovolně či nedobrovolně – zúčastnili. Chtěl jsem slyšet jejich názory, jejich vzpomínky, jejich vysvětlení. Nešlo jen o Lidice nebo o jiné obce s podobným osudem, ale o další případy masových Vražd lidí, když třeba v okolí Jihlavy zmasakrovali ustupující němečtí nacisté pár desítek hodin před koncem války více než stovku civilistů. Velké Meziříčí, Třešť a další místa – kdo dnes o nich ví? Moje pátrání byla dlouhá, například putování po stopách někdejšího velitele Pelhřimova, hauptsturmführera SS Waltera Haucka, který nese zodpovědnost za vyhlazení obce Leskovice, trvalo bezmála dvacet let a zavedlo mě nejen do Německa, ale také do Francie.... celý text
Přidat komentář
(SPOILER) Dalo by se říci monotematická publikace o Lidicích, avšak pan Motl nás "zavedl" také do Ležáků na Chrudimsku, Leskovic na Pelhřimovsku a do Velkého Meziříčí. Rovněž tato místa jsou spojena s německými/nacistickými zločiny na českém obyvatelstvu. Pokud se týká samotných Lidic, hodně v popředí je příběh synovraha Františka Saidla, který díky tomu, že v červnu 1942 ještě seděl ve vězení, unikl zastřelení v Lidicích. Hodně pozornosti je věnováno také smutným postavám Václava Říhy a Anny Maruščákové, dále rovněž lidickým Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému, kteří za války patřili k čs. příslušníkům britské RAF. Hodně zajímavé jsou také Motlovy vzpomínky na to, jak se snažil mluvit s německými zločinci, např. Malik, Mendeová, Barth. Část věnovaná tragédii Ležáků patří k nejlepším částem knihy, stejně jako další kapitola, která se věnuje bitvě českých a sovětských partyzánů a odbojářů s německými esesáky. K této zapomenuté bitvě došlo ve dnech 6. - 7. 5. 1945 v údolí potoka Ležák.
Zdravím,
kniha je naprosto skvělá, je popsaná jak se jednotlivé situace staly, ale i osudu jednotlivých lidických občanů. Ten kdo se zajímá o atentátu na Heidricha, nemůže tuto knihu vynechat.
Standa Motl zas odvedl skvělou práci. za mě 5 hvězdiček.
Velice dobrá kniha. Téma je podrobně a precizně zpracované. Autor popisuje osudy obce Lidice, Ležáky a Leskovice.
Moc pěkné důkladně a precizně zpracované téma. Historická fakta ale není to nutné. Jen to the metra příšerně depresivní..
Všichni by si měli tyto knihy přečíst, abychom věděli, jak se máme dobře. Pan Motl je výborný vypravěč a jeho knihy jsou velmi čtivé.
Některé pasáže a kapitoly jsem musel přeskočit, ale není to chyba pana Motla, nebo knihy, jako takové. Jde o to, že jsem před krátkou dobou přečetl knihu Oběti a jejich vrazi od téhož autora a relativně dost informací a kauz se opakuje i v této knize. Není to výtka, jen konstatování - kdo jste četl Oběti a jejich vrahy, budete dost věcí a informací z Ozvěn lidické noci znát, ale i tak se tam člověk dozví mnoho nového a zajímavého. Veselé čtení to rozhodně není, ale potřeba si připomínat, co zde leckterá svině způsobila v době poměrně nedávno minulé a stejně tak hrdinství a ryzí charakter některých "zapomenutých" lidí, protože historie se opakuje v neustálých kruzích - jen s nepatrnou obměnou.
O Lidicích a Ležákách víme. Je důležité vědět, že se nejednalo o osamocené incidenty a pan Motl je více než schopných vypravěčem.
Velice zajímava fakta o vypálených obcích během 2.sv. války na našem území. Dle informací v této knize je film Lidice natočen opravdu podle skutečnosti, jen jména některých postav byla změněna. Je až neuvěřitelné, kolik nacistů uniklo po válce spravedlnosti a dokonce se dostalo do důležitých vládních a jiných funkcí, o svém správném jednání byli mnozí přesvědčení až do své smrti. Myslím si, že okolí o jejich minulosti často vědělo. Byli to vlastně zbabělci, kteří se vymlouvali na to, že jen poslouchali rozkazy a sloužili Německu, ovšem s lidmi, které připravili o život, a že jich nebylo málo, neměli žádné slitování.... ano, tohle jsou podlidi, ne ti, které oni vyhlazovali. Určitě plánuju přečíst další knihy od S. Motla, píše velice poutavě, odhaluje neznámé skutečnosti, i když, jak už někdo zde zmínil, jeho styl hodně připomíná reportáže z pořadu Na vlastní oči.
Podle mne jedna z nejlepších knih týkající se druhé světové války, opírá se o známá fakta a autor nic nepřikrašluje.
Jedna z nejlepších knih Stanislava Motla. Nejpůsobivější snad příběh popisující okolnosti vedoucí k vypálení Lidic.
Krásná knížka, úžasně napsaná. Přiloženo DVD, které nastíní problém Lidic. Doporučuji všem
Opět mě tento spisovatel nezklamal, rozvedl jak z jedné strany- oběti, z druhé strany také katani, jediný, který se podílel, alespon přiznal učast, ostatní opět zamlžovali
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) nacismus Lidice válečné zločiny heydrichiáda nacistické zločiny
Autorovy další knížky
2009 | Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka |
2010 | Strážce brány |
2002 | Prokletí Lídy Baarové |
2006 | Mraky nad Barrandovem |
2003 | Kam zmizel zlatý poklad republiky |
Nemůžu napsat nic co by obsáhlo sílu této knihy.