Chaloupka strýčka Toma II.
Harriet Beecher Stowe
Román zobrazuje život černochů na otrokářském Jihu Ameriky v období před válkou Severu proti Jihu.
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1969 , Albatros (ČR)Originální název:
Uncle Tom’s Cabin, 1852
více info...
Přidat komentář
Chaloupka strýčka Toma = symbol svobody pro otroky. Kniha je krásná, smutná, zajímavá, rozčilující i dojímavá... Jistě bychom přišli i na jiné přívlastky. Je psána krásným jazykem i slohem, na který si musíme zvyknout.
V době, kdy byla vydána, způsobila v Americe poprask. Vždyť vlastnit otroka bylo pro některé skupiny lidí úplně normální, tím se chlubili. Ale to jak s nimi zacházeli, to už tutlali a nebo to nechtěli vědět a vidět, a tak je toto svědectví značně pobouřilo.
Dnešní doba je také zlá. A je smutné, že se lidé nedovedou poučit a novodobé otrokářství stále kvete. Za to a za lidi, kteří trpí je mi smutno.
Tuto knihu vřele všem doporučuji.
(22. 7. 21 - 17 716 - 47)
Sledovala jsem kroky strýčka Toma, Cassy, i rodiny Shelby od prního dílu s velkým napětím a očekáváním, že se vše nakonec v dobré obrátí. Stalo se tak, ovšem hlavní hrdina zaplatil životem. A sice kvůli krutosti a hlouposti jedné osoby.... Ostatní hrdinové si svůj sen splnili a nakonec se jim dostalo i vysněné svobody..... Je to čtení spíše pro dospělé než pro děti...žilo se tehdy hodně těžko...
"Kdo dovede vypovědět blaženost tohoto prvního dne svobody? Nejen vjem svobody krásnější a sladší než vjem kteréhokoli z pěti smyslů? Pohybovat se, mluvit, dýchat, chodit si sem a tam bez hlídání a prost všeho nebezpečí! Ach, kdo dovede vypovědět blaho spánku, který se snáší na podušku svobodného člověka pod ochranou zákonů, jež mu zajišťují vrozená lidská práva? Ach, jak líbezná a drahá připadala té matce tvářička spícího dítěte, ještě milovanějšího pro vzpomínky na sterá přežitá nebezpečí! Mohla snad v tom závratném vědomí nesmírného blaha vůbec usnout?
A přece neměli ti dva ani jedinou píď země, ani střechu, kterou by mohli zvát svou - utratili všechno, co měli, do posledního troníku.
Neměli o nic víc než ptáci v povětří nebo polní kvítí - a přesto nemohli radostí spát.
Och, vy, kdo berete člověku svobodu, jakými slovy to zodpovíte jednou před dějinami?"
Autorka byla neuvěřitelně statečná, že knihu vydala v hluboké době temna amerického otroctví, ještě několik dlouhých let před jeho zrušením. Osobní statečnost a láska některých jejích postav je jímavá. O to víc, když je staví do kontrastu ke krutosti, hrabivosti a pokrytectví jejich pánů. A o to tragičtější, když čteme o těch "hodných a dobrých" pánech, kteří se sice ke svým otrokům chovali alespoň trochu lidsky, ale reálně neudělali nic pro zlepšení jejich situace. Jak praví moudro: "K triumfu zla úplně stačí, aby dobří a slušní lidé neudělali nic."
Knížka byla krásná, smutná a pravdivá. Mám pocit, že krutosti bylo v tomhle dílu i za předchozí, avšak pro mě jakožto pro čtenáře to není tak hrozné, jako pro lidi, kteří si to prožili. Jednou si to snad přečtu znovu. Doporučuji přečíst, je krásná.
Druhý díl, který bezprostředně navazuje na předchozí díl. Nádherné, smutné, pravdivé. Dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha takto silně zasáhla a dojala.
Tato kniha se mi moc líbila včetně ilustrací. Knihu určitě doporučuji pro čtenáře, které zajímá téma otroctví.
Druhý díl skvělé knihy a uzavření příběhu. Pro někoho šťastně, pro někoho nešťastně, nicméně ve většině případů má šťastný konec. Krásně emotivně napsáno, nejvíc mě baví vykreslení postav jednotlivých otroků i jejich pánů. Nevíte někdo, proč si tak fajn člověk jako Sinclair vzal takovou slepici Marii?
Autorovy další knížky
1977 | Chaloupka strýčka Toma |
1969 | Chaloupka strýčka Toma I. |
1969 | Chaloupka strýčka Toma II. |
1930 | Chaloupka strýčka Toma (zkráceno) |
1853 | Strejček Tom, čili, Otroctví ve svobodné Americe |
Nadviažem na hodnotenie prvého dielu, aj tento som najprv čítala ako staršie dieťa v skrátenej verzii a k dlhšej sa dostala ako dospelá na vysokej škole. Na základe porovnania s Dobrodružstvami Huckleberryho Finna som písala svoju prvú komplexnú literárno-kritickú semestrálnu / ročníkovú prácu. Detailami nebudem nikoho nudiť, len poviem tak, že toto dielo má hlboký potenciál, obrovskú literárno-symbolické a aj lingvistické hĺbky, a pritom nestráca na svojom pôvabe pre všetky vekové kategórie prinášajúc veľký kultúrny odkaz. Nehovoriac o tom, že na tie doby ho vytvorila žena a dodnes je aktuálne...