Chameleon v běhu staletí
Eva Žilková
Není na světě zvíře, jako chameleon. Podivuhodný tvor provází a fascinuje člověka od nepaměti. Vydejte se s námi na cestu časem, na které poznáme, že vztah člověka s chameleonem není ani zdaleka výstřelkem posledních let. Chameleon je hrdinou mnoha dávných legend. Od úsvitu dějin osudově zasahuje do lidských životů. Příběh chameleona je příběhem lidstva. Na cestě časem od pravěku po současnost potkáme bohy, krále, učence i blázny, ale hlavní hrdina zůstane stále jen jeden – úžasný chameleon. Kniha na základě mýtů, legend i skutečných událostí mapuje vztah člověka s chameleonem. Faktografie psaná zábavnou formou.... celý text
Přidat komentář
Zajímavá kniha, určená nejen pro milovníky chameleonů, najde své čtenáře i u zájemců o historii. Provádí nás čtivou formou s nádechem humoru od prvopočátků civilizace až do novověku. Dozvěděl jsem se z ní například nejen o trochu netradičním pohledu na viníka zhřešení Adama a Evy v ráji, ale i o mládí nedávno zesnulé královny Alžběty. Za tím vším samozřejmě hledejte chameleona.
Lehký styl by mohl budit zdání lehkovážných fabulací, ale opak je pravdou. Použité informace jsou solidní. Svědčí o tom seznam zdrojové literatury čítajcící 11 stran.
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: obojživelníci (Amphibiae)
Třída: plazi (Serpentina)
Čeleď: suchozemští (Lacertae)
Rod: Chameleon
„Není to ještě úplně dotažené, chameleon přece není . . . ale nevadí.“
Pokud nechápete, o čem to na počátku věků píšu, po přečtení této knihy pochopíte. Ke knize jsem se dostal zcela záměrně. Paní spisovatelka Eva Žilková totiž napsala povídkovou knihu „Zákon chrličů“, která mě zrovna moc dvakrát nesedla. Zákon chrličů jsem si koupil protože měl povedený foto obal a zajímavý námět. Obsah byl však strašný. Trochu jsem se obával i této knihy. Opět má totiž pěkný obal a zajímavý námět. S chameleonem na tričku, který vyrobila Nikola Cuc, (která má na svědomí i krásné ilustrace v této knize), jsem začal číst.
Malá ochutnávka:
Během 18. a 19. století je popsáno více než osmdesát druhů chameleonů. Několikrát se změní systém klasifikace jejich rodů, až se ustálí na dnešních jedenácti.
Postupně je popsáno dvě stě čtyřicet tři druhů chameleonů, ale nikdo nemůže říct, že je počet správný a konečný. Někteří vymřou dřív, než je věda objeví, jiní se dovedně skrývají. Kdo ví, na jakém čísle se jejich počet jednou zastaví. Možná nikdy neobjevíme všechny a některý z malých mistrů neviditelnosti nám přece unikne.
Bude to ten nejšťastnější chameleon na světě.
Musím uznat, že tohle se paní spisovatelce povedlo. A protože jsem se dočetl, že paní Žilková studovala historii, rozhodl jsem se jejím slovům věřit. Ne vše, co je zde řečeno má jisté historické podklady, ale protože nejsem žádný učenec, a historii jsem viděl jen z rychlíku, mohu přiznat, že by to tak kdysi i mohlo být. V příběhu o Chameleonech v běhu staletí se dostaneme na počátek lidstva a svou poutí běhu staletí skončíme až v současnosti. Vše je čtenáři podáváno srozumitelně, sem tam je i možnost zamyslet se nad chameleonem a jeho opravdovou úlohou v daném čase, ale hlavně je to přehledné a zajímavě podložené „fakty“. Byl jsem mile překvapen a příběhy o chameleonech mě prostě bavily. Tuto knihu vřele doporučuji, obsahem je velmi zajímavá.
Citát: Možná jednou, až lidská civilizace zmizí, se planeta lidí stane planetou chameleonů. Náš malý hrdina bude na věk lidí jen matně vzpomínat jako na prchavý zlomek věčnosti.