Chata v Jezerní kotlině
Jaroslav Foglar
Jezerní kotlina série
1. díl >
6. vydání oblíbeného románu pro mládež, v psané podobě (ne komiks). Dotisk vydání z roku 1988.
Přidat komentář
Opět jsem četla jako dítě, ale vím, že se mi to moc líbilo. Dobrodružství malých chlapců a jejich přátelství by dnes dětem asi připadalo "divné"...
Anotace to vystihla přesně. Pohodový a poučný příběh postavený na přátelství dvou chlapců Pavla a Ludvy. Zároveň na postavě Pavlova tatínka vidíme, jak těžké je říct ne. Na postavě Ludvíkova tatínka zase vidíme, jak je někdy pro rodiče těžké podporovat děti v jejich snech. Samotní chlapci zažívají různá dobrodružství, ať již objevováním krásné přírody nebo boji s tajemnou Tarantulí. Je to výborný příběh o tom, jak se mají přátelé chovat. A jak snadno se dá podlehnout škodlivinám. Ráda jsem si příběh po tolika letech přečetla znovu.
Moc hezká knížka od Foglara, jedna z jeho nejlepších. Dva chlapci se seznámí a nečekaně mezi nimi vznikne silné pouto, opřené o společné zájmy a to, že chodí na kouzelné místo v Jezerní kotlině, které si uzpůsobí svému. Je zde krása přírody, dobrodružství, hravost, záhada a tajemno, ke konci jde přímo o život. Správně zařazená kniha do kategorie "výchova chlapců", protože hodnoty chování se nemění, ikdyž je jiná doba. Potěší i duši již odrostlého chlapce :)
Jsem zvědavý na druhý neoficiální díl od Hugo Šlika, recenze jsou převážně pozitivní.
Vhodná motivace pro děti a mládež. Knížka o věrném přátelství dvou chlapců, Pavla a Ludvy, prověřené časem i nemocí Ludvíka, který podlehl falešnému přátelství s Filipem. Ludvu, slabšího tělesně i duševně, stálo kouření cigaret málem život. Díky Pavlově podpoře nad nemocí zvítězí a společně se budou moci vrátit do Jezerní kotliny. Knížka plná dobrodružství, napětí a tajemství vhodná i psaná pro mládež může oslovit i dospělé čtenáře milující tento žánr.
Asi moje nejoblíbenější Foglarovka. Přátelství dvou kluků, které vznikne tak nějak náhodou ustojí nejednu zkoušku. Prostě klasika, která mě provázela dětstvím.
2024/5
Znám spoustu lidí, pro které je Chata oblíbená knížka od pana Foglara, ale vlastně mi to místy přišlo hrozně smutné. Jakoby nebylo to špatné, Jezerní kotlina je krásné místo a vůbec. Ale i když u foglarovek člověk rád počítá s určitými prvky, které by se určitě stát nemohly, tady jsem o nich začala přemýšlet (a to je vždycky nebezpečné :D).
Dávno, předávno tomu, kdy na mě vykoukla tak trochu utajená knížka oranžových desek (1969) a po prohlédnutí rozhodně nerozjásaných obrázků jsem nevěděl, co od ní čekat. Ale odradit jsem se nenechal. Příběh Pavla Zemana a Ludvíka Grygara má rozhodně dlouhodobý přesah, jen v dnešní přetechnizované a odcizené době by nejspíš už žádnou kotlinu nikde nenašli, a když, tak s developery v zádech. Foglar tu opakovaně používá některá tradiční schémata a s odstupem času působí více naivně, ale to hlavní v příběhu zůstalo. A ruku na srdce, kdo by si dneska dal tu práci, námahu, odhodlání a vytrvalost postavit si onu chatičku? Aniž by mu to demokratické úřady ihned nenařídily strhnout jako černou stavbu?
(SPOILER)
!!! POZOR SPOILER !!!
Jedna z mých nejoblíbenějších foglarovek a dokud jsem ještě měla víc času, pravidelně jsem ji četla vždy o prázdninách, pro ten melancholický pocit končícího se léta. Když jsem zjistila, že nejnovější vydání ilustroval Pavel Čech, koupila jsem si Chatu jen kvůli němu, doma mám vydání od Olympie z 90. let. Když čtu nějakou knihu opakovaně, zpravidla u mne dokáže vyvolat pocity a emoce z doby, kdy jsem ji četla poprvé a kdy mne zasáhla. Jak jsem nyní koukala na text v jiné úpravě, nebylo to ono! Vlivem komentářů níže, mnohem víc jsem si všímala věcí, které mi svého času nepřišly, ale nyní působí "little bit gay". Když na scénu přišly temné věci, konečně jsem umlčela cynický hlas svého skeptického dospělého Já a plně se začetla. Jiřího Derneta jsem se v důsledku později nebála, bylo mi ho jen nesmírně líto a mrzí mě, že mu autor neumožnil naposledy se podívat na kříž.
Nemyslím, že by vztah ústředních hrdinů byl nezdravý. (I když se spolu rádi koupali,) Pavlův vztah k Ludvovi jsem vždy vnímala jako ryzí a i já v průběhu let měla kamarádky, s nimiž jsme sdílely vše, trávily spolu každou volnou chvilku, těšily se na sebe a nikdo nás nemohl obvinit z "něčeho víc". Dokážu se vzít i do Pavlovy frustrace, protože řada z těch přátelství nedopadla a i když čas bolest otupil, tehdy to bylo bolestné. Jistě, Ludvova nemoc a uzdravení mohou nyní působit trochu naivně, ale je třeba vycházet z Foglarova odporu ke kouření, a třeba na mě jako na dítě ten morální apel působil.
Jediné, čemu se nyní za ty roky divím, je, že Ludva Pavla nikdy ani později nepřibral ke své slavnosti Rudého nebe.
Nové vydání od Albatrosu kopíruje vydání Rychlých šípů co do volby desek i papíru, knize tahle úprava sluší. Jenom... Ač mám Čecha ráda, trnkovsky laděné obrázky mi k "mojí" Jezerní kotlině nesedly a některé obrázky působily opravdu dětsky, ne hodny staršího čtenáře. Za nejhezčí považuji velkoformátové ilustrace se zapadajícím sluncem a mísícími se barvami, ty ve mně vyvolaly onu melancholii a stesk stejně jako zář podzimního slunce a vůně jizerskohorských luk, nedefinovatelný stesk, který ve mně Chata v Jezerní kotlině vždy vyvolává.
To je tak krásný a citlivě napsaný román. Vím, že je Foglar problematickou osobností, ale psát vrcholně citlivě uměl a tohle je podle mě jeho vrcholné dílo.
Knihu jsem četla kdysi dávno. Pěkné čtení, jen nevím jestli se tohle dnešní mládeži může libit, přátelství, kamarádství.
Syn to měl jako povinnou četbu, tak se kniha u nás musela udržet o trochu déle, abych si též ukrojil z trošku toho Foglara. Super oddechové.
Ke knížce jsem se po letech vrátila v rámci knižní výzvy. Kdysi jsem si ji půjčila v knihovně a nepřečetla ji, tak jsem téma vzala jako příležitost tento rest z dětství dohnat. Při čtení jsem byla trochu zaskočena silným moralistním vyzněním knihy, které jsem při čtení Foglara v dětství nevnímala. Konec mi sice přijde lehce přehnaný a přátelství dvou chlapců je zvláštní, ale vcelku se jedná o příjemné čtení.
Jako dítě jsem foglarovky nikdy nečetla a měla jsem pocit, že je to pro kluky a že mi to nic neřekne. Chatu v jezerní kotlině jsem poslouchala jako audioknihu a bylo to fajn. Zaplavila mě vlna vzpomínek na dětství, záchvat sentimentu, až nelibý a smutný. Není to žádná vysoká literatura, vždyť je to kniha pro mládež, přesto mě překvapilo, jaké emoce ve mně vyvolala a kolik lidí na ni s láskou vzpomíná.
.
To je na knize právě to krásné, je tak naivní až ve vás ožije i to vaše dětské naivní já. Byly tam okamžiky, které mě braly za srdce (slavnost rudého slunce, odvrácení se od kamaráda) a proto pominu spoustu té naivity a dětinskosti. Akorát ty popisy svalů a sportovních hochů mi přišly lehce úchylné :D
Hlavně díky výzvě jsem se rozhodl číst tuhle foglarovku. A jaké bylo moje překvapení, že jsem si ji vůbec nevybavoval, že bych ji jako dítě četl a to jsem měl v ruce snad všechny foglarovky. Bylo příjemně strávených pár dní, které mi kniha způsobila. Takový menší návrat do dětství. Jinak děj nemá cenu nějak extra hodnotit, protože v některých věcech se to mohlo proti dnešku posunout, ale ta touha po dobrodružství a kamarádství musí na mladé čtenáře působit i dnes. Snad foglarovky zůstanou oblíbeným čtením mladých kluků a holek.
Kniha je napsána poutavě a zajímavým stylem. Z pohledu dneška je ale předkládán příběh nezdravé závislosti jednoho z kamarádů na druhém, kteří se vydělují ze společnosti dalších kluků. To je logicky musí deformovat nejen ve vztahu ke společnosti vrstevníků, ale přinášelo by jim to ochuzení o životní zkušenosti a zážitky. Takový vzorec chování by dnešní psychologové nejspíše vůbec nedoporučili. Mimoto kamarádství těchto dvou hochů je popisováno až nestandardně a v někom by snad mohlo vyvolat pocit, že mezi nimi mohlo být i něco víc. Vedle toho i skutečnost, že hrdinové, kteří jsou mladší než kvintáni, sami postaví chatu ve zcela opuštěném místě, ke kterému nikdo nezná cestu, je zcela přetažená za vlasy.
Autor, který mě provázel dětstvím, skvělé dobrodružné knihy, po kterých by měla sáhnout hlavně dnešní generace.
Jedna z nejlepších.
Štítky knihy
česká literatura foglarovky klukoviny pro chlapce výchova chlapců dobrodružné romány české romány
Autorovy další knížky
2003 | Záhada hlavolamu |
2007 | Rychlé šípy |
2005 | Hoši od Bobří řeky |
1991 | Dobrodružství v temných uličkách |
1990 | Boj o první místo |
LGBT literatura mě nebaví a agitka proti kouření je spíš směšná...ne toto dílo se mi nelíbilo, dobrodružné to moc nebylo,spíš komplikovane vztahy náctiletých.