Chladnokrevně
Truman Capote
Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1989 , MelantrichOriginální název:
In Cold Blood, 1965
více info...
Přidat komentář
Ježiš, to se ale táááák táááhlo. Poslech měl sedmnáct a půl hodiny a já si ho dala rychlostí 1,5 a pak dokonce i 1,7. Děj byl dost rozvláčný a omáčkový. Dost informací se tam opakovalo a já myslela, že poslech vzdám.
Důvod takové chladnokrevné vraždy byl až absurdní a já si říkala, cože? Nechápala jsem. Vrahové byli hrozní, vůbec mi jich nebylo líto, přestože jejich dětství nebylo hezké.
Přiznávám, že začátek čtení nebyl jednoduchý, ale chtěla jsem knihu číst. Viděla jsem film natočený o zločinu z knihy i životopisný film o autorovi a věděla jsem, že se jedná o oceňovaný reportážní román. Pak už jsem se nemohla odtrhnou. Doporučuju.
Za mě velice nezáživné čtení. Těch odboček od hlavní linie bylo prostě moc. A to jak v první části knihy, tedy před tím hrozným činem, tak i do doby, než byli oba zločinci chyceni. A když už jsem čekala, že kniha nabere spád, tak opět to samé, tedy zbytečné zdlouhavé pasáže. A myslím, že nebylo nutné na mnoha stránkách popisovat zločiny odsouzenců, kteří sdíleli cely smrti s hlavními aktéry.
Chladnokrevné čtení... Popis celého průběhu a následného procesu vás opravdu vtáhne do děje. Občas.. Má to své trhliny, místy táhnoucí se pasáže které jsou pro děj rušivé. Ale co, tohle vlastně napsal sám život....
Naprosto skvělá kniha podle skutečného zločinu. Hlavně začátek je skvělý. Popíše rodinu oběti tak, že máte pocit, že je znáte. Pak se pozornost přesouvá k odhaleným vrahům a detailně psychologicky líčí jejich osobnost. Postupně je čtení náročnější a trochu kniha ztrácí tempo, když dojde na dlouho trvající soud. Je to ale hlavně výborně napsané. Capote psát uměl.
Veľmi ma prekvapilo, že knihu Chladnokrevně vydalo zrovno Naše Nakladatelství (tento rok sa im podarilo podobné prekvapenie s knihou Barva nachu). Asi by som ju prehliadla, keby mi neudrelo do očí meno Capote a nezistila by som, že v slovenčine vyšla pod Absyntom. Každopádne k samotnej knihe: Zamilovala som si ju od prvej stránky, nemala som pocit jedinej zbytočnej vety. Nie je to kniha plná akcie a prelievania krvi, je však veľmi surová a dojímavá práve vďaka svojej faktografickosti. Dočkáme sa psychologického rozboru postáv (či už obetí, vrahov, vyšetrovateľov, obyvateľov mestečka aj priateľov obetí). Capote však nepodáva čiernobiely obraz o postavách. Nešetrí ich, no zároveň ich vyobrazuje veľmi ľudsky. Ukazuje ich dobré aj zlé stránky, slabosti aj prednosti. Zároveň neromantizuje príbeh a neospravedlňuje správanie vrahov. Bavili ma aj pasáže, ktoré sa netýkali priamo vyšetrovania, ale analyzovali atmosféru v malom mestečku po takejto udalosti. Pre mňa osobne je kniha Chladnokrevně majstrovsky vyvážené dielo po všetkých stránkach, ktoré ma absolútne vtiahlo do deja.
Kniha, ke které jsem se dostal díky společnému čtení. Zcela mimo moje oblíbené žánry tato kniha spadá do literatury faktu.
Chladnokrevně je pro mě krásným důkazem toho, že i když je kniha psána přesně podle skutečných událostí, neznamená to, že musí být zábavná. Musím po pravdě říct, že mi strašně dlouho trvalo se začíst a více než 100 stran jsem se vysloveně nudil. Chápu, že seznámení s rodinou Clutterových je pro ucelený příběh důležité, ale vzhledem k tomu, že na tom není nic výjimečného, je to prostě nuda. Dál už začaly převládat jakž takž zábavné pasáže, ale až do konce knihy vydržel trend občas zařadit odstavec až dva o někom, kdo pro příběh nebyl nikterak zásadní ani dále nevystupoval. Určitě mohla být kniha o něco kratší.
Najde se samozřejmě i spousta kladných bodů. Zejména oceňuji, že jsem se dozvěděl spousta detailů a udělal si celkem ucelený obrázek o životě na americkém maloměstě v období poloviny dvacátého století. Zajímavých faktů je tam opravdu spousta. Kladně hodnotím také druhou polovinu knihy, zejména pasáže z pohledu Dicka a Perryho, které mě opravdu bavily a vnášely krásný vhled do myšlení těchto individuí. Otázka zodpovědnosti za vlastní činy v případě lidí jako Perry sice na chvíli zarezonovala, ale nemohu říct, že by mé názory po přečtení zůstaly trvale ovlivněny.
Celkově dávám slušné 3*, které mají blíž spíše nahoru, než dolů. Jsem rád, že jsem vplul do pro mě neprobádaných vod true crime a nevylučuji, že se do nich někdy vrátím.
Toto je podľa mňa veľmi zvláštna absyntovka, väčšinu času som mala pocit, že čítam detektívku a nie reportáž. Ale bohužiaľ, ide o vraždy, ktoré sa skutočne stali. Spočiatku som mala problém s trošku zastaralejším spôsobom písania, ale rýchlo som si naňho zvykla a kniha ma úplne pohltila. Autor odviedol úžasnú prácu. Z knihy sa dozvedáme o poslednom dni obetí, čo sa dialo pred vraždami, čo sa dialo po nich. A čo robili vrahovia. Či už predtým, ako sa rozhodli vraždiť alebo potom. A ako dlho trvalo, kým ich chytili. Ako celá udalosť ovplyvnila obyvateľov mestečka. Ako prebiehal súd. Neviem, čo som od knihy čakala, ale dostala som toho oveľa viac. Je to detailné, napínavé, zaujímavé. Myslím, že to bola moja prvá kniha o skutočnom zločine, ale určite nie posledná. Síce ku koncu sa mi už zdala trošku rozťahaná a tiež som mala pocit, že hlavne v kapitolách o vrahoch sa niektoré veci opakujú, ale sú to len drobnosti, ktoré mi zážitok z čítania vôbec nezmenšili. Určite odporúčam.
Knihu jsem četla hodná dávno a zanechala ve mě takovou tu smutnou stopu hrůzy a bezmoci, tak silnou, že jsem ji dala pryč z knihovny.
Prvních sto stránek se mi líbilo, ale potom se knížka hrozně vlekla. Oceňuji, že se autor snažil vylíčit všechny detaily, ale tady to bylo spíše na škodu. Hodně věcí se opakovalo, text měl dlouhé odstavce (klidně i na dvě stránky) a místo kapitol byl rozdělen na enormně dlouhé části. Nakonec jsem dočetla jen proto, abych si o případu udělala úplný obrázek, ale znovu už bych po knížce nesáhla.
Psáno neobvyklým stylem, místy to bylo zbytečně zdlouhavé, některé pasáže pak byly zbytečné úplně. Jinak ale případ sám je vcelku zajímavý, takže za přečtení určitě stojí.
Citalo sa mi to trocha tazsie, mozno aj preto, ze kniha zacina rozuzlenim. Ale o tomto pripade som si uz davnejsie vypocula aj ppdcast, takze som bola informovana.
Ocenujem, ze je to dosledny rozbor, ale velmi rozvlacny a nie az taky putavy ako by som si zelala.
Nuda, to je jediné, co k této knize mám.
Vůbec nechápu, proč měl někdo potřebu napsat skutečný příběh, který se stal. Ale tak, že vlastně od začátku víte o co jde. A naprosto vás nemá, co ohromit.
Neříkám, že není zajímavé přečíst si, co se honí vrahům a lidem okolo v hlavě. Ale tohle je naprosto zbytečná kniha, která je jen protahovaná nezáživným vyprávění lidí.
Taková asi povinnost pro všechny fandy true crime a thrillerů. Rozhodně zajímavý rozbor pachatelů i zákulisí obětí. Bohužel mě kniha dost málo vtáhla, četla jsem ji strašně dlouho a často mi utíkala pozornost.
Zajímavá kniha, velmi pěkně vykreslený případ vraždy rodiny Clusterových z pohledu všech zainteresovaných, obětí, pachatelů vyšetřovatelů
Nesdílím všeobecné nadšení z této knihy. Autorův styl je pro mě trochu těžkopádný. Dlouhé masy textu bez odstavců se mi špatně četly. Samotný příběh byl nastaven mnoha odbočkami a zbytečnými detaily.
Knihu jsem četla poprvé někdy v -nácti letech, kdy jsem postupně probírala mamčinu knihovnu, v době, kdy jsem přecházela od knížek pro děti a mládež ke knížkám pro dospělé. Nechápu, jak jsem se jí tehdy mohla prokousat, protože to teda není žádná lehká četba. No - asi právě proto.
Teď jsem si koupila nové vydání do své vlastní knihovny. Jde o klasické dílo, které v ní má právem své místo.
Štítky knihy
vraždy zfilmováno americká literatura vrazi skutečné kriminální případy podle skutečných událostí reportážní rományAutorovy další knížky
2006 | Chladnokrevně |
2019 | Snídaně u Tiffanyho |
1965 | Luční harfa |
2001 | Jiné hlasy, jiné pokoje |
1992 | Ručně vyřezávané rakvičky |
Pokud Vás baví true crime, je literární "prvotina" tohoto žánru nutností. Capote dokonale popsal celý příběh brutální vraždy 4členné rodiny v Kansasu, shrnuje motivy obětí, jakož i jejich vrahů. Skvěle téže sumíruje pátrání, soudní přelíčení a udusává cestičky pro hořký konec, který musí nezpochybnitelně přijít.