Čierna nedeľa
Thomas Harris
Michael Lander je od detstva očarený obrazom striebristej vzducholode, nečujne sa vznášajúcej nad krajinou. Lietanie sa mu stane osudom a opojenie z odpútania sa od zemskej príťažlivosti ho zbaví pocitu, že ho ľudské spoločenstvo neprijíma. Letecké povolanie ho robí šťastným a v živote sa mu darí do chvíle, keď vo Vietname zostrelia jeho vrtuľník. Lander sa dostane do zajatia. Čitateľ sa stáva svedkom strhujúceho deja vo chvíli, keď sa Michael Lander chystá pomstiť celému svetu a najmä americkej vojenskej mašinérii za krivdy, ktorých sa na ňom dopustili. Spojí sa s teroristami z organizácie Čierny september, zostrojí bombu a chce ju pomocou vzducholode zvrhnúť na futbalový štadión, keď budú zápas sledovať desaťtisíce divákov spolu s americkým prezidentom.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 1993 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Black Sunday, 1975
více info...
Přidat komentář
Asi před dvěma měsíci jsem četl knihu od Clancyho Nejhorší obavy. Zápletka je skoro stejná, jen Harrisova Černá neděle je čtivější, živější a napsaná mnohem dříve. Kniha mě celkem příjemně překvapila a v mnoha místech je k neodložení. I když mi pořád unikala motivace Izraele na zabránění teroristického útoku na super bowl v USA, když hlavního strůjce Mnichovského teroristického útoku na izraelské sportovce už měli pod zámkem.
Od této knihy jsem absolutně nic nečekal. Dlouho zralá v mě knihovně až nastal její čas. A byl jsem nakonec příjemně překvapen. Celkem uvěřitelný a napínavý příběh s teroristickým motivem z poloviny 70. let v Americe. Škoda, že autor poté již psal jen sérii Hannibala Lectera, což je samozřejmě klasika a autor si tím získal mezinárodní renomé, nicméně je to poněkud monotematické.
Knížku s podobným tématem jsem dlouho nečetla. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Zajímavá, čtivá, napínavá.
Jak už tady padlo několikrát, i já jsem tuto knihu četla, protože se mi hodila do čtenářské výzvy. Téma stále aktuální, to ano. Ale musím se přiznat, že jsem některé popisné pasáže jen přelétla. Možná o pár stránek méně by tady hodně pomohlo.
(20. 11. 20 - 27 671 - 64)
Černou neděli jsem četla kvůli čtenářské výzvě a nebylo to špatné. Téma terorismu je stále živé. Děj je napínavý a kniha se čte dobře.
Pokud porovnám Černou neděli s podobně zaměřeným románem Pátý jezdec-strach dvojice Lapierre, Collins, pak Neděle hladce prohrává, ale pomohla mi dokončit letošní čtenářskou výzvu, takže ji beru na milost.
(SPOILER) Harrisova prvotina postrádá osudovost a temnotu Dr. Lectera, víceméně se jedná o tuctový thriller s teroristickou zápletkou - plánovaný atentát v Optimistických Státech z rukou zhrzeného veterána z Vietnamu s podporou militantní Palestinské organizace Černé září, a překazit tyto pletky dostane za úkol major Izraelského Mosadu - za mě lepší průměr - 65 %
Kniha mě až na pár momentů moc nebavila. Téma mi přišlo dobré a způsob vyprávění příběhu z pohledu více postav z obou "stran" je myslím dost zajímavý. Ale bylo to na mě moc dlouhé, rozvláčné a se spousty hluchých a dosti nudných míst.
Mé první setkání s tímto autorem. Ač čtivý styl, tak téma terorismu mě moc neoslovilo. Ale na film se ráda kouknu. Spíše jsem zvědavá na sérii Mlčení jehňátek, tak uvidíme jestli mě zaujme víc.
Čtenářská výzva 2020: Kniha, která má v názvu den v týdnu.
Kniha se mi líbila.Jen to pomyšlení na co "blbci"nepřijdou.Byla by to hrůza kdyby se jim to povedlo.
Tento příběh mě nijak nenadchnul. Je to ovšem čistě tím, že mě nezaujalo téma. Autorovu stylu se nedá nic vytknout. Kniha je napsaná velmi příjemným, čtivým stylem. Já jsem knihu zvolila kvůli čtenářské výzvě (den v týdnu), ale jsem přesvědčena, že pokud někoho toto téma zajímá, nebude jistě zklamán.
Jj nic moc, chyběla tomu tak trochu ta třešnička, trochu víc toho napětí a méně popisku obyčejných situací, jinak dobrý...
po pravdě jsem od knížky čekal víc, především díky zkušenosti doktorem H. L. Snad je to tím, že každý nějak začínal...
samotná kniha tak nějak neurazí ani nenadchne, občas se děj strašlivě táhl, občas to ubíhalo a samotné zakončení bylo, aspoň tedy pro mě, tak nějak očekávané. snad i proto dávám 50%
Thomas Harris se teprve rozehřívá před nástupem dr. Lectera. Jde o jednoduchou bondovku na léto. Psychologie jednotlivých postav není ještě tak propracovaná jako v pozdějších románech a .... pozor spoiler....např. Dahliino pobíhání po nemocnici s dokonalou znalostí umístění jednotlivých místností (přičemž není zmíněno, že by tam někdy dříve byla, plánek neměla) ... to mě vyloženě naštvalo.
Štítky knihy
zfilmováno tajné služby USA (Spojené státy americké) terorismus atentáty váleční veteráni arabsko-izraelské konfliktyAutorovy další knížky
2001 | Mlčení jehňátek |
1992 | Červený drak |
1999 | Hannibal |
2007 | Hannibal - Zrození |
2002 | Černá neděle |
Román, při kterém mi při čtení nebylo dobře po těle. Postava Landera válečnými hrůzami narušeného amerického veterána, který se promění v bezcitnou zrůdu je nepříjemným důkazem zbytečnosti jakékoliv války. Těžký osud zlomí i velice silné jedince a stačí velice málo, aby člověk spadl do propasti, ze které není návratu. V kombinaci s palestinskými fanatiky vytvoří Lander plán na destruktivní a nelidskou odplatu americké společnosti.
Síla knihy je určitě v jejím prorockém námětu. V dnešní době je frekvence teroristických útoků v takové míře, že to nemůže být nikomu příjemné. Autor skvěle mixuje různé literární žánry a kniha nenudí od začátku do konce. Na tak malém rozsahu je v knize obrovské množství informací, akce, postav, lokalit nebo událostí. Přestože je zmiňována postava Landera, tak hlavní postavou je nejspíše vůdce elitního izraelského komanda David Kabakov. Nesmlouvavý agent, který si vždy vybojuje své. Každé vedlejší postavě je věnována mimořádná péče a vždy je vysvětleno proč a jak ovlivňuje zápletku díla. To svědčí o neutuchající lásce autora k celé knížce a autorskému řemeslu. Konec je velice drsný, což podtrhuje kvalitu tohoto díla. 100%