Čierna zem

Čierna zem
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460147/mid_cierna-zem-cng-460147.jpg 5 150 150

Je ešte možné o holokauste, tejto zdanlivo uzavretej kapitole ľudských dejín, povedať niečo nové? Kniha amerického historika to robí nielen preto, že si podrobnejšie všíma environmentálne pozadie nacistickej ideológie a premeny jej ústredných cieľov, ale aj preto, že vidí naliehavú paralelu so súčasnosťou, keď sa klimatické zmeny premietajú do svetovej politiky. Svet sa namiesto vízie lepšej budúcnosti čoraz viac zaoberá temnými apokalyptickými scenármi, kde boj o obmedzené prírodné zdroje môže prerásť do veľkých konfliktov. V impozantnom príbehu o vyhladení a prežití, predstavuje Timothy Snyder nové vysvetlenia obrovských ukrutností napáchaných v dvadsiatom storočí a odhaľuje riziká, ktorým čelíme v dvadsiatom prvom. Využívajúc nové pramene z východnej Európy a zabudnuté svedectvá Židov, ktorí prežili, pripomína autor, že masová vražda Židov je udalosť nie tak vzdialená a oveľa pochopiteľnejšia, ako by sme sa nádejali – a teda oveľa hrôzostrašnejšia. Holokaust sa začal na temnom a dostupnom mieste – v Hitlerovej mysli. Jeho zárodkom bola myšlienka, že odstránenie Židov by mohlo obnoviť rovnováhu a planéte a umožniť Nemcom získať zdroje, ktoré zúfalo potrebovali. Táto predstava o svete sa mohla dať zrealizovať, len ak by Nemecko zničilo iné štáty, čiže Hitlerov cieľ bola koloniálna vojna na európskej pôde. K najväčším stratám na životoch došlo na miestach, kde sa úplne rozpadli politické štruktúry. V bezštátnych zónach zomreli takmer všetci Židia. Pomáhalo im niekoľko ľudí, zopár spravodlivých, ktorých nepodporovali žiadne inštitúcie. Snyder upozorňuje na ponaučenie plynúce z holokaustu a dospieva k záveru, že sme nepochopili moderný vek a ohrozili tým našu budúcnosť. Začiatok dvadsiateho prvého storočia sa bude podobať na začiatok dvadsiateho, problémy s jedlom a vodou budú sprevádzať ideologické výzvy globálneho poriadku. Náš svet má toho viac spoločného s Hitlerovým, ako sme si ochotní priznať a ak ho chceme zachrániť, musíme sa naučiť vidieť holokaust v pravom svetle – a nás tiež.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: ekniha , Premedia

Black Earth: The Holocaust as History and Warning, 2015

achilles
13.10.2016 5 z 5

Opět výborná kniha amerického historika, který opravdu zemím střední a východní Evropy rozumí. Těžko se více rozepisovat, je to smutné, ale zároveň poučné čtení. Zaujala mě německá důslednost. Nejprve museli zničit stát a pak vraždit lidi, protože jen člověk bez státu se ocitá bez ochrany a je tudíž bez práva. Zajímavé je, že mnoho Židů zachránila německá zdlouhavá byrokracie. Vřele doporučuji.
"Člověk je lidský pouze v lidských podmínkách. Smyslem státu je zachovat tyto podmínky, a zajistit tak, že jeho občané nemusí spatřovat výhradní cíl svého snažení v osobním přežití."
"Sdílíme s Hitlerem stejnou planetu a sdílíme i některé jeho obavy. Změnili jsme se méně, než si myslíme. Zamlouvá se nám mít prostor k životu, sníme o svržení vlád, očerňujeme vědu, fantazírujeme o katastrofě. Kdykoli máme pocit, že jsme obětí jakéhosi planetárního spiknutí, posouváme se blíže k Hitlerovi. Kdykoli si myslíme, že holokaust byl důsledkem etnických charakteristik Židů, Němců, Poláků, Litevců, Ukrajinců nebo jiných národů, pohybujeme se v Hitlerově světě."
A ještě zajímavý fragment z knihy:
Hitler rozlišoval 3 stupně utajení:
-to, co sděloval jen svým nejbližším
-to, co si nechával pro sebe
-to, na co si ani sám neodvážil pomyslet

vajglik
17.04.2016 5 z 5

Vynikající kniha.

vakkets
20.02.2016 5 z 5

Timothy Snyder ve své knize vysvětluje holokaust velmi komplexně: od smýšlení Hitlera, přes situaci ve východní Evropě, vztah Polska k Židům až k válce, okupaci, rozvratu států a samotnému vyvražďování. Hlavní poselství je jasné – bylo to oslabování státní moci, respektive zánik států a kolaps jejich institucí, který umožnil hromadné vraždění lidí, kteří byli zbaveni občanství a přišli o ochranu státu.

Velice mě zaujala kapitola Paradox Osvětimi, která je určitě jednou z nejdůležitějších. Na knize je celkově vidět pečlivá autorova práce, značnou část stran na konci textu zabraly poznámky a seznam literatury.

Jako hlavní kvalitu této knihy považuju její závěr, tedy přesah do současnosti a budoucnosti – autor varuje před riziky spojenými s globální změnou klimatu a nedostatkem pitné vody a potravin. Velkou nadějí v měnícím se světě je další vědecký pokrok, ale při důsledně zachovaném oddělení vědy a politiky.

Je toho opravdu hodně, co mi z této knihy zůstalo v hlavě. Na jednu stranu je to až strašlivé, jak vlastně trvale hrozí, že by se něco podobného jako v letech 1941 – 1945 mohlo opakovat i v budoucnu, na druhou stranu je dobře, že se o tom píše, jsme varováni a máme možnost tomu snad zabránit.

Kniha se nečte úplně snadno, rozhodně ji však doporučuju všem, kdo chtějí znát minulost, ale hlavně všem, komu záleží na budoucnosti.

kuruteku
10.02.2016 5 z 5

Uf. Kdo nepochopil a nepoučil se z historie, je odsouzen ji znovu prožít. Citát v podobném znění mám na několika historických svazcích trockistického historického časopisu, které jsem si kdysi kdesi (asi ve světě, neb jsou anglicky) koupil.
T. Snyder svými knihami Krvavé země a Černá zem udělal pro pochopení historie velmi záslužný počin - největší zásluhou ale je, že nehodnotí. Závěry politické nechává na čtenáři. Zrudnost některých režimů a neschopnost jiných režimů dovedla jeden národ ke skoro vyhynutí, druhé národy k bratrovražedným bojům a jiné k ohnutí hřbetu, ze kterého se narovnávají pomalu dodnes.
A - paradox pro anarchisty - funkční stát se nakonec ukázal jednou z mála stabilních veličin v těchto jatkách.