Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500646/bmid_cilcina-cesta-Orq-500646.jpg 4 1692 1692

Návrat silného příběhu z Osvětimi nyní z pohledu nejvýraznější vedlejší postavy Cilce je pouhých šestnáct let, když ji v roce 1942 odvezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Její krása přitahuje nechtěnou pozornost velitelů. O tři roky později ji však místo vytoužené svobody čeká pobyt v gulagu ve Vorkutě. Cilka zde udělá dojem na místní lékařku a začne se starat o nemocné v táboře. Každý den čelí lidskému neštěstí a smrti. Nakonec však navzdory všem prožitým hrůzám zjistí, že má stále v srdci místo pro lásku. Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim -Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey, 2019

alichek
02.08.2020 5 z 5

Další silný příběh od novozélandské spisovatelky. Hodně emotivní, aspoň pro mě. Velmi dobře citový román, vyvolávající neuvěřitelnou spoustu emocí i přes to, že je částečně zamýšlený. Historicky přesný a popisující systém gulagu a krutost Stalinovy vlády v Sovětském svazů. Můžu jen vřele doporučit.

sabanka
01.08.2020 2 z 5

Svým způsobem mi to přišlo mnohem zajímavěji napsané než Tatér, ale na druhou stranu autorka zase z toho dělá strašně sluníčkový prostředí, i když musím uznat, že depresemi hlavní hrdinky si u mě šplhla. Nicméně je to poslední člověk, od kterého bych nechala sepsat svůj příběh - oba hrdinové obou dílů této "série" z toho vycházejí téměř špatně a to byly sakra v Osvětimi. Jako četlo se to jedním dechem, ale jinak je to s prominutím brak.

Prske
27.07.2020 4 z 5

Knih o druhé světové válce a koncentračních táborech už mám za sebou mnoho. Po Tatérovi z Osvětimi a celkovém boomu příběhů s touto tématikou jsem k Cilčině cestě byla velmi skeptická. Nemám ráda označení “román podle skutečného příběhu” protože zvlášť v této oblasti je hranice vkusu a úcty k lidem, co tyto hrůzy zažili, velmi tenká a křehká.
Naštěstí se autorce příběh (dle doslovu poněkud upravený a místy dost domyšlený) povedl vyprávět vkusně a poutavě. Upustím tedy od některých vyloženě románových a neuvěřitelných scén a vezmu tuto knihu jako prostředek pro osvětu událostí 2.svět.války a gulagu pro citlivější čtenáře.
Protože o těchto činech by měl číst každý...

Luccinda
27.07.2020 5 z 5

Navzdory tomu, že příběhy z druhé světové války a z prostředí koncentračních táborů miluju a nedám na ně dopustit, Tatér z Osvětimi mě oproti jiným knížkám zas tolik neoslovil. O to víc jsem byla překvapená a nadšená z knížky Cilčina cesta, která podle mě obsahovala vše, co v Tatérovi chybělo. Největší zásluhu na tom má pravděpodobně samotná hlavní hrdinka Cilka. Její způsob myšlení a charakterové rysy dokázala autorka tak skvěle popsat, že na mě Cilka působila neskutečně reálně a já jsem se tak do její situace dokázala naplno vcítit, což tedy vzhledem k okolnostem nebylo často nic příjemného.

Knížka mě zaujala také svým prostředím, které pro mě bylo nové a originální. Autorka bravurně vykreslila atmosféru sovětského gulagu a v některých chvílích mi doslova běhal mráz po zádech, a to nejen kvůli mrazu, ale také hrůzám, které se v této zasněžené pustině odehrávaly. Příběh na mě zapůsobil o to víc, že se Heather Morris snaží psát celkem úsporně a nezachází do zbytečně drastických podrobností, přesto je ale čtenáři naprosto jasné, co tím autorka chtěla říct. Myslím, že díky tomu by Cilčina cesta mohla oslovit i čtenáře, kterým nedělají dobře násilné a drsné popisy, přesto by si ale rádi nějakou knížku z takového prostředí přečetli. A to ostatně platí i pro Tatéra z Osvětimi!

Jedinou vadou na kráse je scéna téměř na konci knížky. Tohle rozuzlení mi zkrátka přijde jako příliš velká náhoda, aby se skutečně odehrálo.

jirina4159
22.07.2020 5 z 5

Knih s touto tématikou jsem četla hodně (vzhledem k věku je mi 82 roků) moc chuti jsem do této knížky neměla a zpočátku se mi nedařilo začíst. Nakonec jsem ale byla ráda protože přece jen byla z trochu jiného prostředí. Jen číst o těchto hrůzách je těžké a představit si je prožívat nemyslitelné a psát o nich musí být velice těžké. Přesto a nebo právě proto je potřeba neustále si je připomínat.

Lena78537
22.07.2020 5 z 5

Opět skvělé. Po Tatérovi z Osvětimi jsem musela poznat i Cilčin příběh. Hodně silné příběhy a i když jsem myslela, že na tyto nemám náturu, tak je čtu jedním dechem a zanechávají ve mě jistý pocit vděčnosti za to, co mám.. Rozhodně doporučuji.

dee7
22.07.2020 5 z 5

Kolik hrůzy dokáže unést jeden člověk? A nezbláznit se z toho? Jak dlouho dokáže vydržet nelidskou dřinu, hlad, špínu, nekonečnou zimu..? Jak se v takových podmínkách vyrovnat se ztrátou nejbližších?
A jak se vyrovnat se ztrátou své důstojnosti? Vždyť Cilka chtěla jen žít, přežít to peklo, neměla na výběr, jen život nebo smrt..

Dávám:
malé mínus: protože místy měla autorka nasazené růžové brýle
velké plus: za doslov Owena Matthewse

Hoper14

Podle mne Kniha roku.

jasmína
20.07.2020 5 z 5

Četla jsem i první díl, a napsáno je to dobře, jen krutost té doby nikdy nepochopím a lituju ty, kteří tohle museli prožívat.....

Mruskulka
20.07.2020 5 z 5

Opět úžasný příběh z další kruté doby. Cilka si toho opravdu zažila mnoho a jsem ráda, že se nakonec svobody dočkala. Škoda, že již nemohla mít děti.

denisa7430
20.07.2020 5 z 5

Autorka své bádání nad životním příběhem Cilky zvládla skvěle. Její osud si neumí představit asi nikdo z nás. Co vše si musela vytrpět! Nikdy mě nepřestane udivovat, kde v sobě lidé nalezli tolik sil k tomu přežít i ty nejstrašnější podmínky a stejně tak mě nikdy nepřestane udivovat, jak k sobě umějí být lidé zlí, zákeřní a překypovat záští vůči někomu, kdo mu vlastně vůbec nic neudělal…

Lenka51
20.07.2020 5 z 5

Nedá mi to a musím Cilčinu cestu porovnat s Tatérem. Z tohoho souboje vychází Cilka jednoznačně jako vítězka, přestože jsem z Tatéra byla nadšená.
Nejedná se o lehké čtení, co se tématu týče, ale děj plyne a stánky mizí a mizí, čte se opravu hezky. Jednoduše napsané, přesto skvěle zachycené prostředí, pocity a povahy lidí okolo Cilky.

te-ssiinka3905
13.07.2020 5 z 5

Jako jedna z mála neporovnávám knihu Tatéra a Cilky... každá má svoje... Teď k Cilce

Já jsem z knihy nadšená, další kniha co nás zavádí do gulagů (V šedých tónech). Jak hluboko dokážete klesnout jen abyste se zachránily? O tomto tato kniha je a nikdy bych Cilku nesoudila, jelikož měla na výběr - smrt a nebo život...

Knize říkám ano a více než, o Osvětimi je to o gulagu a její práci v nemocnici. Nadchla mě stejně jako Tatér

Petrasim
11.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Cilku obdivuji, jak byla silná a statečná. Kniha mi přišla mnohem lepší než Tatér z Osvětimy.

Kristy78
10.07.2020 5 z 5

Ač jde o velmi těžké a citlivé téma, je kniha čtivá a pěkně sepsaná.

čef
09.07.2020 5 z 5

Obdivuhodné dílo ze života židovské dívky za jejího pobytu v Osvětimi a vorkutském gulagu. Autorka si dala opravdu velkou práci, aby odhalila tolik podrobností z děsivého světa těchto táborů. Děsivé událostí jsou sice známé z mnoha jiných knih a filmů, ale zde je možná více než jinde ukázána statečnost hlavní hrdinky a její odhodlání přežít v nelidských podmínkách. Na velké pobavení to sice není, ale na povzbuzení do těžkých chvil života to určitě má.

barusa.s
07.07.2020 5 z 5

Tato kniha mě chytila za srdce. Četla jsem knihu návazně po Tatérovi z Osvětimi,který ve mě zanechal hlubokou stopu. Ale Cilka to ještě prohloubila. Ačkoliv je děj uváděn v úvodu jako smyšlený, přesto si autorka dala velkou práci, aby vše bylo historický správně a dohledala maximum ze života Cilky. Kniha je velmi čtivě napsaná a byl velký problém se od ní odtrhnout. Ani si nedovedu představit, co musela hlavní hrdinka ve svém věku přestát. Toto byla první kniha, ve které jsem se dočetla více o gulazích a velmi mě to zasáhlo. Ty v konstruované procesy, nelidské podmínky a těžká práce, to si dnes jen těžko člověk dokáže představit. Proto smekám před všemi, kteří si tímto prošli...

kristyna.havlov
02.07.2020 5 z 5

Opravdu povedená kniha! Musím tleskat a dát klobouk dolu. Četla se lehce, opravdu jedním dechem. Nečetla jsem předtím navazující knihu Tatér z Osvětimi, ale dost o ní uvažuju. Opravdu dobře napsaná kniha, která mě četla za srdce. Byli tam pasáže, u kterých mi bylo hodně těžko, zvlášť mě dostávalo, že Cilka víc myslela na ostatní než na sebe - to mě chytlo u srdce. Doporučuji všem, kteří se zajímají o knihy z oblasti holocaustu, aby na tuto knihu nezapomněli.

Kačaba79
30.06.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem a moc Cilku obdivuji. Moc pěkně napsané.

sloninka
23.06.2020 5 z 5

Stejně jako Tatér ani Cilčina cesta nezklamala. Příběh, na který bude myslet ještě dlouho po dočtení poslední stránky.