Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500646/bmid_cilcina-cesta-Orq-500646.jpg 4 1692 1692

Návrat silného příběhu z Osvětimi nyní z pohledu nejvýraznější vedlejší postavy Cilce je pouhých šestnáct let, když ji v roce 1942 odvezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Její krása přitahuje nechtěnou pozornost velitelů. O tři roky později ji však místo vytoužené svobody čeká pobyt v gulagu ve Vorkutě. Cilka zde udělá dojem na místní lékařku a začne se starat o nemocné v táboře. Každý den čelí lidskému neštěstí a smrti. Nakonec však navzdory všem prožitým hrůzám zjistí, že má stále v srdci místo pro lásku. Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim -Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey, 2019

pedobro
18.10.2020 4 z 5

K Cilčině cestě jsem po Tatérovi přistupovala trochu skepticky, ale musím uznat,že tohle dílo je mnohem zdařilejší a autorka ze silného příběhu vytěžila maximum.

Mišátko
18.10.2020 5 z 5

Silný příběh plný utrpení ale ne beznaděje. Nevím, zda bych měla vůli žít, kdybych musela projít byť jen desetinou toho, co Cilka. Knihu jsem přečetla jedním dechem.... byl to strhující příběh, který by nám měl připomenout jaké hodnoty jsou v životě důležité. Děkuji za to, co pro nás předkové vybojovali a vytrpěli.... Doufám, že naše děti budou mít minimálně takové štěstí jako my... I proto je potřeba o historii mluvit, podávat svědectví a připomínat si skutečné hrdiny!
Obdivuji jakou energii vynaložila autorka k tomu, aby mohla napsat Cilčin příběh. Klobouk dolů před jejím uměním psát, dokázala autenticky dokreslit ty části, o kterých měla jenom útržkovité či neúplné informace. Příběhy o přežití, nezlomnosti a naději jsou opravdu její vášní! Čiší to z každé stránky jejího románu.

Miška935
17.10.2020 5 z 5

Tak tohle je velmi silný příběh. Kniha kterou jsem doslova hltala od začátku až do konce. Skvěle napsaná kniha, četla se moc pěkně. :)

Renata98
17.10.2020 5 z 5

Úžasná kniha, na kterou ještě dlouho nezapomenu.

hetty64
11.10.2020 5 z 5

Silný příběh o silné ženě. Nedokážu si představit kde Cilka stále brala tu touhu žít v takových podmínkách a s takovými vyhlídkami. Ovšem odvaha Jeleny nebyla o nic menší. A ten seznam by mohl pokračovat.

Velké díky spisovatelce, která nechala vzniknout této knize. Zavedla bych ji do povinné četby.
Oproti Tatérovi z Osvětimi mi přišla Cilčina cesta mnohem silnější i děsivější, ale nelze porovnávat takové osudy.

LenkaKa
10.10.2020 5 z 5

Ani nevím, co napsat. Musím to ještě vstřebat. Každopádně to je krásná kniha o hrozných věcech. Musím časem ještě přečíst Tatéra ....

Dandulka
10.10.2020 5 z 5

Jako vždycky začínám od konce! Skvělá knížka, napsaná s citem. Konec jsem probrečela, a to se mi zase tak často nestává. Mohu jen doporučit. Doufám, že si brzx udělám čas i na první díl.

VéjaTarabová
09.10.2020 5 z 5

Uvědomění, že tento román byl napsaný podle skutečného příběhu je naprosto nepředstavitelné a zdrcující. Dokonce mi zde ukápla i slzička. Kniha se mi stejně jako Tatér z Osvětimi od stejné autorky velmi dobře četla. U posledních padesáti stránek jsem se rozhodla zůstat vzhůru do noci, jelikož už jsem se prostě nemohla odtrhnout. Tento příběh budu ještě dlouho vstřebávat. V knize jsou popisovány zřejmě ty nejstrašnější okamžiky naší historie, ale nezapomíná se zde ani na lásku a přátelství. Cilku, jakožto hlavní postavu, si prostě musíte oblíbit. Líbilo se mi také fungování žen v baráku číslo 29 a to, že neztratili naději. Toto dílo určitě nečtu naposledy.

,, K Cilce se obrací žena, které do bloku pomáhají dvě další. Má oholenou hlavu, tmavé kruhy pod očima, propadlé tváře. Cilce chvíli trvá, než ji pozná. , Mami ' křičí. "

misaliberc
28.09.2020 5 z 5

Zajímavá a čtivá.

Krchnaida
28.09.2020 3 z 5

Další smutný příběh, který čtenáře vtáhne do děje krutých časů. Cilka byla velmi silná a statečná žena. Knihy o holokaustu nevyhledávám, ale zajímal mě druhý díl Tatéra z Osvětimi. U takových knih si člověk uvědomí, že kolikrát v současném životě řeší prkotiny. Co by za naše každodenní starosti dala právě Cilka.

katasokolov
27.09.2020 3 z 5

Přesně před rokem jsem na dovolené četla autorčinu knihu Tatér z Osvětimi a řekla jsem si, že je čas pustit se i do Cilčiny cesty. Kniha jako celek nebyla špatná, je pravda, že jsem četla na dané téma mnohem lepší knihy, ale ani tahle neurazila a opět jsem měla u doslovu husí kůži ... Autorka sestavila Cilčin příběh podle vyprávění lidí, kteří prožili stejné hrůzy jako ona a ze záznamů z německých a sovětských táborů. Rozhodně člověk musí obdivovat fyzickou i psychickou odolnost těchto lidí a jejich vůli přežít ‼️ Byla jsem ráda alespoň za ten konec!!

KydlochMoris
26.09.2020 5 z 5

K tomu není co dodat... Skvělá kniha, smutný děj... Opět ji budu dlouho vstřebávat a myslet na to, co se stalo za hrůzy a jací dokáží být lidé...

bookswithmarry
23.09.2020 5 z 5

Nádherný príbeh plný smútku, utrpenia ale so šťastným koncom.
Príbeh sa odohráva po 2. sv.v. v gulagu Vorkuta.
Príbeh nám rozpráva o Slovenke Cilke, ktorá prežila koncentračný tábor v Osvienčime z ktorého bola oslobodená, avšak hneď prevezená do ďalšieho "väzenia" v gulagu Vorkuta.
V knihe sa opisuje Cilkin život v gulagu ale spomína sa aj jej život v Osvienčime. Kniha je plná smutných momentov, ale taktiež radostných chvíľ, ktoré však v knihe nenájdeme na každej strane.
Musím vypichnúť Cilkinu odvahu a jej dobrosrdečnosť. Hoc si Cilka prešla ťažkými vecami a prekážkami, ktoré jej osud nadelil, myslí nie len na seba a svoj budúci život ale ešte viac myslí na ľudí, ktorí sú v jej okolí, či už ide o jej kamarátky, väzňov alebo spolupracovníkov. Snaží sa čo najviac pomáhať inými a tak sa nie raz dostane do problémov.
Taktiež sa mi v príbehu páčila súdržnosť žien, ktoré mali rôznu minulosť a ťažké osudy a aj tak v gulagu našli priateľstvo.
Hoc je kniha len fikcia, avšak na základe skutočného príbehu podloženého faktami, to jej neuberá na kvalite.
Príbeh nás donúti myslieť na to, aké ťažké boli časy a čím všetkým si dievčatá a ženy museli prejsť v ich životoch v táboroch.

Anette99
22.09.2020 5 z 5

Stejně jako Tatér se mi to četlo dobře. Míety to sice zase bylo až takové "pohádkové" (štěstí na práci, náhody,...), ale přeci jen je to román na základě vyprávění, ne literatura faktu, takže mi to tam vůbec nevadilo.

Erummeldë
20.09.2020 5 z 5

Cilčin příběh mě zaujal mnohem více než Laleův. Na konci i ukáplo pár slz. Zase jsem musela obdivovat nekonečnou odvahu, vůli zůstat naživu a hlavně kolik měla štěstí v neštěstí.

rlupinek
17.09.2020 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem byl poměrně zklamán. Domnívám se, že téma Osvětimi bylo možné zpracovat lépe. Cilčina cesta mnohem lépe vykreslila atmosféru gulagu, kam byla Cilka po osvobození přemístěna. Musím přiznat, že Tatér se mi četl těžko. Při představě, co museli lidé prožívat na takovém místě naskakuje husí kůže. Ale byla válka, nepřítel byl jasně definován. O to hůř se mi četla Cilka... Obrázek o poválečné Evropě, zejména v Sovětském svazu, ať si udělá každý čtenář sám. Bohužel jsem nepochopil, jak může Cilka nazvat ženu, která ji vydírá na nejcitlivějším místě, nazvat člověkem "tak silným a čestným"!

1bublina
15.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Líbila se mi víc než Tatér z Osvětimi. Jak to chodilo v koncentračních táborech už jsem věděla z jiných knih, filmů nebo exkurzí se školou. O gulagu jsem nevěděla nic. Přežít koncentrační tábor muselo být hrozně těžké. A potom místo svobody a nového života po skončení války jít do gulagu na mnoho dalších let - to je absolutně nepředstavitelné. Cilka opravdu byla ten nejstatečnější člověk - jak řekl Lale.
Každý člověk, který je nespokojený v současnosti nespokojený se svým životem nebo s tím, jak to na světě chodí, by se měl přečíst tuto knihu.

rodak
23.08.2020 4 z 5

Zažila si toho dost.Po Karikově Na smrt mě nedokáže už nic překvapovat a šokovat.Spíše poklidný příběh se zaslouženým koncem.

Berta099
08.08.2020 5 z 5

Úžasná kniha

katallinka
07.08.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila mnohem více než Tatér z Osvětimi. Opět moc smutný příběh o neskutečně silné ženě, která měla velmi těžký a nejistý život. Tolik jsem Cilku obdivovala a zároveň litovala. Autorka se skvěle zhostila uctění její památky a i dalších žen a mužů, kteří si tolik vytrpěli. V románu se prolínaly události z koncentračního táboru i gulagu. Nechápu jak lidé mohli tak strašlivá místa vytvořit.