Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500646/bmid_cilcina-cesta-Orq-500646.jpg 4 1692 1692

Návrat silného příběhu z Osvětimi nyní z pohledu nejvýraznější vedlejší postavy Cilce je pouhých šestnáct let, když ji v roce 1942 odvezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Její krása přitahuje nechtěnou pozornost velitelů. O tři roky později ji však místo vytoužené svobody čeká pobyt v gulagu ve Vorkutě. Cilka zde udělá dojem na místní lékařku a začne se starat o nemocné v táboře. Každý den čelí lidskému neštěstí a smrti. Nakonec však navzdory všem prožitým hrůzám zjistí, že má stále v srdci místo pro lásku. Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim -Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey, 2019

Kortez
15.09.2023 5 z 5

Audiokniha. Vyslechl jsem si Tatéra a tak bylo jen otazkou casu kdy se dostanu k tomuto "volnému pokračování". Nebyl jsem zklamán, i když jsem čekal více děje z Osvětimi. Příběh byl každopádně drsný a tak slovo líbil se mi se tady tak nějak těžko píše.

DeaverRhyme
09.09.2023 5 z 5

Tento příběh mi sedl. Silné příběhy o osudech žen mám rád už z románů klasiků. Beru příběh za fiktivní i když je zmínka o skutečné inspiraci. Pohled na gulag byl celkem dobře vykreslen a dokazal jsem ho napasovat do toho, co jsem už o nich stačil nastudovat. Příběh je velmi silný a emotivní a stojí za přečtení. Stojí za připomenutí, co vše obnáší válka a utrpení, které sebou přináší.

aaamirka
19.07.2023

Strhující příběh o silné ženě. Četla jsem německou verzi z roku 2020. Autorka hned na přebalu knihy tvrdí - podle skutečné události. Na konci knihy v epilogu a shrnutí je nám detailně představena celá rodina, což dodává knize na autentičnosti Snažila jsem se o Cilce dohledat více informací a narazila na velké rozpory s realitou. Smutné je, že skutečná Cecilie Kleinová nikde nechtěla o svém utrpení mluvit, pobyt v gulagu dokonce zamlčovala. Bohužel si spisovatelka Heather Morris pro její fiktivní román vybrala zrovna její jméno.

maluck
07.07.2023 4 z 5

Příběh začíná propuštěním Cilky z koncentračního tábora, pokračuje transportem do Ruska a popisem jejího života v gulagu. Hlavní hrdinka se musí vypořádat s hrůznými událostmi, které se v gulagu odehrávají. Líbilo se mi zpracování, kde autorka nezachází do úplných detailů už tak otřesných událostí, i když skutečnost byla jistě krutější, než je v knize popsáno. Silou své vůle a za občasné pomoci ostatních Cilka přežila a našla i celoživotní lásku. Závěr mi ale přišel příliš uspěchaný.

essterkaa
01.07.2023 5 z 5

Tak tohle byla opravdu hodně silná kniha. Nejen díky tomu, že popisuje hrůzu gulagů, ale taky proto, že zachycuje život tak inspirativního člověka, jako byla Cilka. Její statečnost, vytrvalost a rozdávání se pro druhé mě přímo uchvátila. Díky za tuto knihu.

Elis.n
04.06.2023 4 z 5

Jeden z těch opravdu silných životních příběhů, u kterých si říkám, že to snad nemůže jeden člověk všechno zažít a vydržet. Nepředstavitelné. Vzbudilo to ve mně zájem zapátrat víc o osudech lidí ze sovětských gulagů a jejich fungování.
Co se týče stylu psaní, přišel mi maličko krkolomný a chvíli mi trvalo začíst se, ale nakonec mě to chytlo (zvlášť kvůli příběhu samému a Cilce). Ráda zkusím i autorčiny další romány.

Ivanule
27.04.2023 5 z 5

Tak jsem se konečně dostala k pokračování Tatéra z Osvětimy, setkáváme se zde s Cilkou, která už jsi jedním takovým pracovním táborem prošla a co a proč se tam dostala,co následovalo ve Vorkutě to už je jenom na vás,aby jste si tuto knihu přečetli... Je to opravdu zase silný příběh a člověk ho musí nějakou dobu zpracovávat v sobě, jak to u takových příběhů tohoto typu bývá... Je občas potřeba si i tento velice smutný historický fakt připomenout...

Leny68
25.04.2023 5 z 5

Až se nechce věřit, co člověk dokáže přežít. Příběh Cilky ve mně chvílemi vzbudil až nevolnost z toho, kolik dostala životních ran. Stejně jako miliony dalších lidí, kteří tuhle hrůzu prožili. Po Tatérovi z Osvětimi další vydařená kniha této autorky.

Briv
19.04.2023 5 z 5

Trvalo mi docela dlouho než jsem se po Tatérovi pustila do Cilčiny cesty. I když bych určitě našla poutavěji a hlavně věrohodněji popsané události z gulagů, tak mě knížka bavila, přečetla jsem ji za dva dny.
I když prostředí v Rusku za polárním kruhem bylo spíše trochu přikrášleno, i tak ve mě kniha dovedla vyvolat představy, jaké tam musely panovat šílené podmínky. Vůbec si neumím přestavit v takové oblasti jen normálně pobývat, natož v šílených mrazech rubat uhlí. Obdivuji všechny lidi, kteří měli tak velkou vůli žít a zvládli to.

biairicia
15.04.2023 4 z 5

Je až neuvěřitelné, co je člověk schopen ustát. Velmi silný příběh. Strašné, co se dělo a nebudeme si dělat iluze, že už neděje. Velmi čtivě napsaná kniha.

Gabriela143
14.04.2023 5 z 5

Až sa mi nechce veriť, čo všetko dokáže človek prežiť... silný príbeh.

Kira283
16.03.2023 5 z 5

Nádherný příběh o odvážné mladé dívce. Nikdo z nás nedokáže říct, jak by se ve stejných situacích zachoval. Ať už na místě Cilky nebo jejích spoluvězenkyň.

Je mi líto, že člověk je potrestán za to, že se snaží přežít. Sice žijeme v jiné době, ale nedělám si iluze, že by se podobné hrůzy ve světě ještě někde neděly. Proto buďme šťastní a vděční za to, co máme a kde žijeme.

Cilčina cesta si nezaslouží nic jiného než plných pět hvězdiček. Příběh mě i v několika pasážích dojal. Je to velmi silný příběh...

maryska09
15.03.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha o zcela blízké historii, kterou už dnes spousta lidí popírá, nebo jí nevěří. Doporučuju všem, kterým není minulost lhostejná.

st18321
20.02.2023 4 z 5

Velmi silný a poutavý příběh. Kniha objasňuje co se s Cilkou stalo po opuštění Osvětimi. Obrovská krutost a nespravedlnost. Těžko uvěřit, že někdo mohl tohle všechno přežít.

Karolína18
09.02.2023 5 z 5

Druhý díl byl se mi četl lépe, připadám si jako barbar, když řeknu, že byl v mnohém uvěřitelnější. Styl psaní mi zde sedl více, protože se slova ke mně dostávala blíž. Zároveň mi vyhovovalo někdy zkratkovitě psaní o dlouhém období, tudíž více faktické.

terrie.jel
06.02.2023 5 z 5

Cilčin příběh mě popravdě velice zasáhl. Několikrát mi ukápla slza. Kniha se četla velmi dobře a děj rychle utíkal. Některé informace autorka od reality trošku pozměnila, což mi tedy nevadilo.

podko_lenka
03.02.2023 4 z 5

Hodnotím lépe Tatéra z Osvětimi, tohle už pro mě bylo příliš románové. Což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že tento příběh autorka nevyslechla od Cecílie a měla málo informací. Mám raději více faktu, proto jednu hvězdu sebírám, přesto knihu doporučuji pro její čtivost.

MartinaBart
06.01.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha, tak jako její minulá... Vidím v tom jednu velikou spojitost... A to neuvěřitelné "štěstí" hlavního hrdiny... Myslím, že si opět autorka příběh přibarvila, protože tolik "zázraků" podle mě nebylo možné. Ale vůbec nevadí, doporučuji přečíst.

Standa24
27.12.2022 4 z 5

Dalo by se říct, že Cilka měla neuvěřitelné štěstí v neštěstí, po nacistickém koncentračním táboru ještě přežít deset let v sovětském gulagu ... Některé věci a události musela autorka zjednodušit nebo zkrátit, chvílemi mi přišel příběh až neuvěřitelný a říkal jsem si, co fikce a co bylo skutečně inspirováno realitou. Obávám se, že život v gulagu musel být ještě drsnější, než je v knize popsán.

Danielle22
27.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, která chytí za srdce a nepustí až do konce. Autorka píše velmi poutavě a několikrát je potřeba spousty kapesníků. Za mě jednoznačně 5*