Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500646/bmid_cilcina-cesta-Orq-500646.jpg 4 1700 1700

Návrat silného příběhu z Osvětimi nyní z pohledu nejvýraznější vedlejší postavy Cilce je pouhých šestnáct let, když ji v roce 1942 odvezou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Její krása přitahuje nechtěnou pozornost velitelů. O tři roky později ji však místo vytoužené svobody čeká pobyt v gulagu ve Vorkutě. Cilka zde udělá dojem na místní lékařku a začne se starat o nemocné v táboře. Každý den čelí lidskému neštěstí a smrti. Nakonec však navzdory všem prožitým hrůzám zjistí, že má stále v srdci místo pro lásku. Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim -Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey, 2019

HanaNov
29.01.2022 4 z 5

Je to čtivý příběh, fascinující, šokující, ale to jsou vpodstatě všechny s touto tematikou. Literárně už to tak uchvacující není - neurazí, nenadchne.
Cilka měla až neuvěřitelné štěstí v neštěstí, nevím, nakolik se autorka ve svém vyprávění odchýlila od reality a kolik si toho domyslela. Závěr každopádně jako z červené knihovny...

Peetulii
27.01.2022 5 z 5

Příběh, který mě okamžitě pohltil a vtáhl do děje. Oproti tatérovi, do kterého jsem se nemohla pořádně začíst. Pokračování je sice volné, ale určitě stojí za přečtení i předchozí "díl" Tatér z Osvětimi, aby čtenář chápal souvislosti.

konicekbily
22.01.2022 5 z 5

Volné pokračování Tatéra z Osvětimi - podle mne je nutné číst oba romány postupně, je zde spousta odvolávek na předchozí děj. Život v gulagu je popsán věrohodně, ale mám dojem, že z vybraného tématu toho mohla autorka vytěžit více. Ale zaměřila se na "životopisný román" - příběh hlavní hrdinky a o ostatní dění v gulagu je pouze okrajové. Ale byl to její záměr -respektuji to.

monte
21.01.2022 5 z 5

S Cilkou se tedy osud opravdu vůbec nemazlil. Souhlasím s Lalem, že byla nejstatečnější člověk

Lukáš236
15.01.2022 5 z 5

Představa, že je to podle skutečného příběhu je neskutečně strašidelná. Holka si prožila své za války i po osvobození. Neskutečná vůle dívky žít a nevzdat to.

Princezna22
12.01.2022 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, mít na ni více času, přečetla bych ji jediným dechem. Rozhodně lepší než Tater s Osvětimi. Za mě moc pěkná kniha a místy i dost smutná.

Aaloha
02.01.2022 3 z 5

Stejné jako u Tatéra. Nepociťovala jsem žádné emoce, příběh nebyl uvěřitelný, nevtáhl mě do děje. Takový průměr, nenadchlo mě to. Daleko lepší kniha na téma gulagů je V šedých tónech, tu vřele doporučuji

Mirin1349
21.12.2021 5 z 5

Obecně mám ráda díla, která pojednávají nejen o nacistických zvěrstvech, ale také o neméně zrůdném zacházení se zajatci v poválečném období v Sovětském svazu. Přeci jen patent na koncentrační tábor nacisté nemají, vždyť tahle zvrácená inspirace přišla právě z východu. Jak je u autorky zvykem, opět to bylo neskutečně čtivé a emotivní dílo, kde se prolínala skutečnost a reálné postavy s mírnou fikcí. Můj obdiv patří všem Cilkám i tatérům Lalům, líbil se mi i doslov autorky k dalšímu osudu reálné Cilky. Moc ráda si přečtu další autorčiny knihy.

Ainyska
19.12.2021 4 z 5

Tato kniha se mi dostala do rukou po sérii těžších knih. Místy jsem odkládala, abych to dokázala vše zpracovat. Kniha je opět na motivy skutečných událostí a stejně jako Tatéra z Osvětimi, mohu tuto knihu vřele doporučit. Jsem zvědavá na třetí díl Tři sestry.

RoseJP
15.12.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem, zaujalo mě to ještě víc, než tatér. Jsem nadšená, jak knížka ubíhala, jak pravdivě a skutečně byla napsaná. Obdivuji Cilku, jediné, co bych vytkla byl hrozně rychlý konec. To jen dostala papír, peníze a šla?
Ale celkově mám styl autorky moc ráda, těším se na další knížky.

bruntal
20.11.2021 4 z 5

Mnohem vyspělejší než Tatér, ovšem pro mne mnohem méně uvěřitelné, kdy chybí už jen svatozář nad hlavou hlavní hrdinky.

VěraČamková
19.11.2021 5 z 5

Úžasná kniha, čtená jedním dechem, člověk si při čtení uvědomí, v jaké úžasné době a úžasné zemi se nacházíme. Na minulost bychom proto neměli zapomínat...

bergle
07.11.2021 5 z 5

Cilčina cesta mě bavila rozhodně víc než Tatér z Osvětimi. Mohu jen doporučit.

Netopýr_5
03.11.2021 5 z 5

Kniha, která mě oslovila ještě o krapet víc než populární Šikmý kostel. Odkryla totiž tajemství ruských koncentračních táborů o kterých jsem neměl páru. K tomu napínavý příběh na základě skutečných událostí. Co víc si čtenář může přát, než to, že každou volnou chvilku hltá stránku za stránkou a těší se, co bude dál... 6 hvězdiček!

tamdr
30.10.2021 4 z 5

co k tomu dodat,porovnání vlastně stejného přežívání v koncentračním táboře a v gulagu na Sibiři,důsledek nacismu a stalinismu -nesmíme zapomenout a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo

Amitiel76
30.10.2021 4 z 5

Cilka přežila hrůzy Osvětimi. Konečně by se mohlo zdát, že její cesta utrpení je u konce. Ale omyl. Za "uléhání" s nepřítelem, je odsouzena k patnácti letům v ruském gulagu. A tak pokračuje její cesta na sever. Na Sibiř. Zde, pár kilometrů za polárním kruhem, v místě "bílých nocí", začíná její další boj o přežití... Nemilosrdné prostředí, krutý mráz, šílení dozorci a nelidské podmínky. Všudypřítomné znásilňování. Hrůzy ne až tak odlišné od pekla ze kterého unikla. Jak tohle mohl člověk přežít? A proč se o komunistických lágrech pro "nepohodlné" řežimu, tak málo mluví? A tak málo ví?
Pro mě to bylo naprosto první knižní setkání s tímto tématem. O to víc, mě zaujalo.
Příběh opírající se o skutečné zážitky Cilky Citronové. Nepátrám jak dalece se jednalo o fikci, a co z vyprávění se skutečně událo. Místy jsem měla opravdu silný pocit nereálna. Stejně jako u Tatéra z Osvětimi. Zvlášť jak autorka vykreslila Cilku, jako naprosto perfektní osobu. Všem pomáhající, vše znající, všichni se přikláněli k jejímu názoru, a všichni dali na její mínění. Všechny nezištně zachraňovala....
Ale jinak byla kniha velice čtivá, a s tématem který mi zas otevřel pohled jiným směrem.

Aleh
29.10.2021 5 z 5

Cesta Cilky Kleinové ke svobodnému životu byla předlouhá a plná utrpení. Začala, když bylo Cilce pouhých 16 let. Nejprve koncentrační tábor v Osvětimi, pak gulag na Sibiři. Slovy nelze popsat, co všechno musela Cilka na své strastiplné cestě prožít a vydržet. Ale stojí za to, aby to vše nezůstalo zapomenuto a aby se o tom dozvěděly i další generace. A aby celý svět viděl a slyšel, co se dlouho po válce dělo kdesi daleko předaleko na Sibiři.

lisell
25.10.2021 5 z 5

Autorka píše neskutečně čtivou formou. I přes hrůzy, které na stránkách nacházíte, není možné knížku odložit. Člověk by řekl, že s 2.světovou válkou skončily hrůzy v podobě koncentračních táborů, ale chyba lávky, stačí stočit pohled na sever. Upřímně se děsím toho, kolik takových gulagů funguje do dnešních dní. Rusko je veliké a kdo ví, co se skrývá na Sibiři.....

Markéta555
24.10.2021 5 z 5

Kniha má hodně stran ale čte se úplně neuvěřitelně! Krásně zpracovaný příběh s dobrým koncem..

martina1797
30.09.2021 5 z 5

Kniha zakládající se na historických faktech, ale jak sama autorka píše, z části fiktivně smyšlená. Co se rozhodně nedá upřít je neskutečná čtivost. A ne tak často popisované prostředí gulagů.