Cinder

Cinder
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541791/bmid_cinder.jpg 4 2172 2172

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky, která se jmenuje Cinder. V tomto napínavém knižním debutu pro mládež, prvním ze čtyř svazků, představuje Marissa Meyerová čtenářům nezapomenutelnou hrdinku a mistrně vytvořený nový svět, který je pohltí.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Alicanto

Cinder, 2012

amapola
09.09.2024 5 z 5

Cinder je první díl ze série Měsíční kroniky a je to takový můj rest. Kniha poprvé u nás vyšla před 12 lety a já se k ní dostala až teď. A já si říkám proč, když všichni v okolí sérii chválí.

Musím říct, že už jenom po přečtení dvou stránek jsem věděla, že mě to bude hodně bavit. Příběh je psán hodně čtivě, pořád se něco děje, takže snad nebyla ani jedna scéna, u které bych se nudila. Je super, že se nejedná o úplně doslovné převyprávění Popelky, ale že tu jsou pouze zakomponované nějaké prvky z příběhu, tím má kniha pořád zajištěnou originalitu.

Je fakt, že hlavní zápletku jsem odhalila poměrně brzy, ale nějak to příběhu neuškodilo. Pořád jsou v ději jiné menší zápletky, na které jsem vůbec nepřišla a byly pro mě překvapením.

Celý worldbuilding je úžasný a postavy jsou též skvěle vykreslené. Adri a Perla jsou takové dvě megery, ale do toho příběhu prostě patří a jsou tam z nějakého důvodu. To snad ani Levana mi nevadila tolik jako ony dvě.
Pivoňku jsem si okamžitě zamilovala, přišla mi jako taková čistá duše.

Knize dávám pět hvězd. Je to jedna z mála knih, které jsem v poslední době četla, která ve mně vyvolala emoce a dokonce i slza ukápla.

Local_Bunny
26.08.2024 4 z 5

Konečně jsem si mohla po tolika letech od vydání přečíst Měsíční kroniky. Jedná se o sci-fi 'retellingy' klasických pohádkových hrdinek, kdy první postava Cinder je verze Popelky. Celá série navíc vyšla znova a Albatros Media jim dali i roztomilé ořízky, na které najdete vždy hrdinku z jejího dílu.
Nacházíme se teda ve světě po 4. světové válce, kde technologie obrovsky pokročila kupředu. Mezi lidmi společně žijí androidi, kyborgové, ale bohužel zde řadí také zákeřná nemoc. World building je skvěle promyšlený a líbí se mi, jak si s ním autorka dokázala vyhrát. Dokonce už v prvním díle jsou odkazy na hrdinky z dalších pokračování. Má to lehce pohádkový vibe, ale nic, co by třeba dospělému v ději nějak vadilo.
Cinder je sympatická a velmi obětavá. Dokonce i zde ve futuristickém světě se setkáme s předsudky, se kterými se musí denně potýkat, dokonce i ze strany svojí nevlastní rodiny. Všem postavám je věnovaná spravedlivá část děje a čtenář má možnost poznat je i jejich myšlenky a motivaci.
Záporná postava byla skvěle vykreslená, její temná stránka a plánování bylo dobře popsané a autorka nezapomněla ani na takovou tu záporáckou dávku úlisnosti. Bohužel na tak krátký příběh tam bylo možná až příliš zvratů. Na malém prostoru se toho odehrávalo až moc a většina zvratů přišla tak nějak najednou. Romantická linka je lehká a přirozeně splývá s dějem, což mi vyhovovalo, jelikož to nijak nebránilo hlavní dějové lince. Není to žádná insta love, naopak se vztah pomalu vyvíjí.
I přes věk této série jsem příjemně překvapená kvalitou. Čtení mi příjemně plynulo a jsem moc zvědavá na další díly. Mrzí mě, že jsem čtení tak dlouho odkládala.
za knihu děkuji Humbook bloggerům

Knižní_kout
18.08.2024 5 z 5

Kniha měla všechno, co měla mít. Napětí, gradaci, lásku. Když jsem nad tím přemýšlela, říkala jsem si, že v dnešní době se autoři chtějí podobat Maasové, mít všemožné badass hrdinky a hrdiny nakorbené jako kamion. Přitom stačí tak málo, a to ukázala Meyer v tomto příběhu. Jednoduché, jasné, výstižné. Romantika není na sílu. Byla krásná, poutavá a tak jednoduchá. Nic víc není třeba.

Alyssana
17.08.2024 4 z 5

Po dvanácti letech jsme se dočkali naprosto nádherné reedice s ořízkami, takže už jen kvůli tomu si tuhle sérii potřebujete pořídit a přečíst! Ale mimo to je to extrémně originální příběh… je tam romantická linka, co víc chcete? Musím ocenit, že autorka dokázala napsat a perfektně vykreslit nový a originální svět plný kyborgů, androidů, vznášedel a jiných nám neznámých vymožeností. Svět, ve kterém hrozí válka s měsičňany, ve kterém propukla děsivá epidemie… a nejen jiný svět než jsme z knih běžně zvyklí, i jinou hlavní hrdinku. Chvílemi se mi jen příběh už trochu táhnul, ale zjistila jsem, že to tak u knih, které mají okolo čtyři sta stran a více mám skoro vždy… to je asi problém fakt ve mně.

AnDyB
05.08.2024 5 z 5

Tohle fakt překvapilo je to přesně podle mého gusta! Miluju celou sérii !

Ninawimm
08.07.2024 5 z 5

Skvěle se četlo. Knihu jsem dostala od sestřenice a chystám se číst další díl. Byl to pěkný příběh, doporučuji spíš lidem kteří jsou v obraze ohledně romantiky. Určitě doporučuji všem.

Mininka
05.06.2024 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné počtení, nápad velmi originální. Popelka jako kyborg nemělo chybu. Čekala jsem teda happy end, skončilo to naprd, takže se vrhám na další díl! :-)

BellaBernasconi
28.05.2024 3 z 5

myslíte si že popelka je naprosto jednoduchý příběh a nejde už napsat jinak? OMYL! Tahle kniha je toho důkazem. Upřímně příběh popelky miluju a co víc má to i další díly! Trochu mě zklamal ten konec, protože jsem čekala trochu něco jiného, ale zážitek z knihy mi to nekazí

11191
24.04.2024 3 z 5

Ale jo, dobré to bylo, příjemná oddechovka.

kedlis
28.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Po delší době kniha, která mě naprosto pohltila. Na začátku jsem o knize věděla jen to, že má jít o převyprávění Popelky, ale to je opravdu jen zrníčko celého příběhu. Autorka vůbec nešetřila a kolem jádra Popelky vystavěla zcela nový a velmi pestrý svět. Samozřejmě pokud bych se v tom chtěla rýpat, tak bych musela zmínit to, že tento pestrý svět je v mnoha věcích nedotažený. Konkrétně v tom, jak vlastně Cinder jako kyborg funguje, z jak velké části má zachovaný mozek a funkce člověka a kde je hranice mezi kyborgem a robotem. Proč jsou kyborgové tak utlačovaní, kde se vůbec vzali lidé na měsíci a proč se odehrává příběh v Pekingu, když to nemá na vykreslení atmosféry žádný dopad. Každopádně to na mě zkrátka zafungovalo a já se u čtení velmi bavila, autorčin styl psaní je velmi čtivý a samotný příběh je vcelku jednoduchý.

veverrka11
21.01.2024 3 z 5

Knížka se mi četla poměrně těžce. Nemohla jsem se začíst a přišlo mi, že se příběh nikam moc neposouvá a že čtu jen obrovské množství omáčky.

Navíc mi neseděly ani postavy, které mi přišly charakterově nedotažené. Hlavní zápletku ohledně Cinder jsem uhadla až příliš brzy...

V knížce mi také chybělo nějaké větší vysvětlení ohledně zmíněné nemoci. Nemohla jsem nevidět paralely s nedávnou dobou, proto bych uvítala více informací.

Aby to nebylo jen negativní, tak svět, který autorka vytvořila je velmi zdařilý a zajímavý. Příběh má své mouchy, ale toto temné převyprávění pohádky o Popelce je určené čtenářům výrazně mladším než já, proto chápu, že se spoustě lidí tato knížka velmi líbí

Doporučuji těm, kteří mají rádi retellingy pohádek nejen do moderního hávu. Také těm, kteří by třeba chtěli začít se sci-fi/fantasy a nevědí, po čem sáhnout

jitka_dankova
14.12.2023 5 z 5

Měsíční kroniky jsou jedním z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek, na který jsem narazila. Série čtyř knih a dvou novel je zasazena do daleké (či alternativní) budoucnosti moderního světa, ve které část lidstva žije na měsíci, svět je plný vznášedel a kyborgů a androidů a změnila se politická mapa světa a krásně přijde na přetřes téma změny DNA, biologických zbraní, pandemií a neetických vědeckých pokusů. Příběh popelky je vyprávěn v er-formě a prostupuje všemi knihami, jen se postupně v každé knize k hrdince přidávají další skvěle zpracované ženy z pohádky o Červené Karkulce, o Sněhurce a o Locice (Rapunzel).
Byla jsem unešená neuvěřitelnou pečlivostí detailů, od šokující paralely na ztrátu střevíčku, přes neuvěřitelný motiv sežrání babičky od Karkuly až po využití motivu slepoty a vyléčení z Lociky. A to nemluvím o parádně vymyšlené skleněné rakvi u Sněhurky. Dokážu ocenit takovou propracovanost a vzdání holdu původním příběhům a základům, na kterých tyhle hororové pohádky stojí. Zároveň však pro mne byla celá série velmi náročným a skličujícím čtením, neboť na bedra svých hrdinek toho autorka naložila opravdu hodně. Postavy v knize trpí, přichází o části svých těl, umírají jim blízcí lidé a přátelé i zvířata, dochází k násilí, manipulaci a umírají spousty civilistů. Nečetlo se to lehce, příběh je určitým způsobem zjednodušen, přecejen cílovou skupinou jsou náctiletí, přesto na mne dopadala ta děsivost situace a světa a toho, co obyvatelé museli protrpět. Sérii čtu už podruhé a vždycky se od ní nedokážu odtrhnout, čtivá je výborně. Pokud seberu odvahu na to pustit se do té tíživé atmosféry, jistě si ji ještě přečtu i potřetí.

ComposeAdela
19.11.2023 4 z 5

Byla jsem připravena knihu nesnášet nebo přinejlepším odložit, protože Popelka-kyborg zní "tak trochu jako blbost", ale nakonec to tak nebylo. Nápad mi přijde dobře zpracovaný, je to takové roztomilé pohádkové sci-fi, v některých věcech (dle očekávání) očekávatelné, které mě i tak vlastně celou dobu bavilo a nalákalo na další díly. V hvězdičkovém hodnocení zohledňuji, že jde o knihu mířenou spíše na mladší čtenáře, takže jí toho více odpouštím.

renefer
02.10.2023 5 z 5

Popelka v novém. Moc hezky napsané, určitě nejen pro mládež, taky jsem si užila, těším se na pokračování.

TaLu
13.07.2023 5 z 5

Kniha rozhodně není pro milovníky tradičního příběhu o Popelce, přesto právě toto propojení mě zaujalo nejvíce.
Napínavé, svěží, zábavné i dramatické. Výborný začátek série, doufám, že všechny ty klady vydrží.
Cinder jsem přála nějaké světlo na konci tunelu, dostala toho naloženo opravdu hodně.
Ano, předvídatelné to bylo, ale mě to nevadilo, vždyť Popelku známe jako své "střevíčky" a přesto se s chutí vždy podíváme na novou zfilmovanou verzi.
Fantazy a sci-fi žánr v současnosti přináší záplavu titulů. Tento příběh patří určitě k těm velmi dobrým. Vhodné i pro ty, kteří teprve s tímto typem knih začínají. Doporučím klidně i mladším ročníkům, protože princ je především gentleman .o)

sidonka
08.07.2023 4 z 5

Postupně, pomalinku, polehounku mě Cinder získala, nečekala jsem to, že to bude tak podmanivé, tak čtivé a že určitě sáhnu po dalším díle

Jaehyun
04.07.2023 5 z 5

Toto je asi nejlepší retelling, co jsem zatím četla. Líbil se mi styl psaní a bavilo mě to od začátku až do konce. Děj byl sice předvídatelný a spoustu věcí zjistíte dřív než k nim dojde, ale bylo to tak dobře napsané, že mi to nevadilo. Cinder, Iko i princ Kai jsou fajn postavy, bavil mě jejich humor.

Celkově mě knížka mile překvapila, protože jsem od ní moc nečekala a určitě si přečtu i ostatní díly, chci vědět co bude dál. Původně jsem myslela, že je to samostatný příběh a ostatní knihy že se odehrávají jen ve stejném světě, takže mě ten otevřený konec dost zarazil.

petulkapeta
03.07.2023 5 z 5

Wau nečekala jsem že mě to tak chytí. Četlo se to skoro samo a ten děj, no popelka nakonec neni tim co si myslí...u teto knihy nejde končit, člověk musí pokračovat dál v serii.

Ales.BD
29.06.2023 2 z 5

Romantická pohádka pro dívky od 10 let. Dost nešikovně udělaná trochu jako space opera šmrncnutá kyberpunkem. Sci-fi to není, chybí "sci" a celkem to vypadá, že spisovatelka vůbec netuší, jak to funguje. I když nevím, proč by mládež měla číst "horší" věci, asi nemá smysl vypočítávat nelogické hlouposti. Za všechny třeba, že rodilý Měsíčňan není na první pohled rozeznatelný od Pozemšťana. Kniha obsahuje citáty z Popelky a svým názvem na ni odkazuje. Přesto základní myšlenku Popelčiny proměny úplně popírá. Děje se tak velmi předvídatelným odhalením jejího původu a schopností, k čemuž navíc dojde až na konci, po téměř 400 stranách.

sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Měsíční kroniky mi doporučovalo už tolik lidí, že jsem zkrátka neodolala a musela jsem si je přečíst. Zatím mám za sebou jen první díl, ale nemůžu se dočkat pokračování. Knížka se mi velice líbila. Ani nevím jak bych své pocity a dojmy měla nějak smysluplně sepsat. Co ale vím je, že bych tento příběh doporučila snad každému. Líbí se mi nápadité upravení staré klasiky. Styl psaní je pro mne naprosto vyhovující. Přečteno jsem měla během pár dní, až tak mne děj vtáhl do sebe. Nemohu jinak, než hodnotit velmi kladně.