Čingischán a utváření moderního světa
Jack Weatherford
Téměř každá stránka našeho světa — hranice, politické filosofie, technika, vedení války, obchod, oblékání, umění, literatura, jazyk i hudba — nese nesmazatelný znak Čingischána a jeho Mongolské říše. Tato kniha obsahuje překvapivý pravdivý příběh o tom, jak jediný výjimečný muž z odlehlého kouta světa stvořil říši, která svět uvedla do moderní doby. Čingischán byl vizionářský vůdce, jehož invaze spojila zaostalou Evropu s kvetoucími kulturami Asie a podnítila globální probuzení — nevídaný výbuch techniky, obchodu a myšlenek. V této knize Jack Weatherford křísí skutečnou Čingischánovu historii, od příběhu jeho neochvějného vzestupu v rámci mongolské kmenové kultury k jeho ničivým úspěšným válkám a k civilizačnímu výbuchu, který Mongolská říše vyvolala. Toto oslnivé dílo revizionistické historie nemaluje jen nečekaný portrét velkého vůdce a jeho odkazu, ale vyzývá nás, abychom se znovu zamysleli, jak vlastně vznikal moderní svět.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2006 , BB artOriginální název:
Genghis Khan and the Making of the Modern World, 2004
více info...
Přidat komentář
Kniha začíná téměř poeticky, hned v první kapitole se čtenář ocitá na břehu řeky Onon, na jejím horním toku, ve východním Mongolsku, v údajném Čingischánově rodišti. Snadno si představí zelenou trávu, modré nebe, koně, jezdce, znesvářené kmeny, podivná, dnes nepochopitelná, kulturní pravidla stepních obyvatel, tvrdý a těžký život v jurtách, v koňském sedle, s lukem v ruce. Drsnou, ikonickou a podmanivou krajinu studených mongolských stepí.
V první části se autor zevrubně věnuje Čingischánově rodině, dětství, dospívání, důležitým formativním událostem, postupné cesty k moci, ke sjednocení kmenů. Obšírně čerpá z Tajné kroniky Mongolů, nejstaršího dochovaného pramene mongolské historie, jakési literární kroniky Čingischánova rodu, rodiny a historie Mongolů. Vše je psáno velmi čtivě, prozaicky. Částečně se prolíná s doloženými historickými událostmi, dějinami mongolské říše, expanzí napříč téměř celou Asií, přes střední východ až do Evropy.
Autor dokazuje, že podtitul knihy není zvolen prvoplánově, nebo jakkoliv nezaslouženě. Detailně popisuje hlavní události světových dějin, například dobytí Bagdádu, vyvrácení Islámských říší a tím de facto ukončení „zlatého věku“ Islámu, strategické úspěchy Kublajchána v Číně, zničení dynastie Sung, dobyvačné pokusy dále na východ. V souvislosti s dneškem nelze nezmínit spojitost mongolské expanze a morových epidemií původem v Číně a následný přenos do Evropy. V části popisující dobyvačné války a expanzi je samozřejmě důraz kladen na další členy Čingischánova klanu, zejména syny a další příbuzné. Kniha je plná zajímavých detailů mongolských kulturních zvyklostí, stepních zákonů, pravidel, nesmírně zajímavých etnografických a antropologických poznámek.
V neposlední řadě nelze přehlédnout smutnou a varující poslední část, plnou otřesných detailů perzekuce mongolských učenců a spisovatelů, snažících se oživit mongolské tradice a historii, navzdory vládnoucí tyranii komunistických zrůd po obsazení Mongolska bolševiky během ruské občanské války a následně navzdory loutkové vládě stejných tyranů po vyhlášení „nezávislosti“, přesto však v reálném a těsném područí Sovětského svazu.
Čtenářům zajímajícím se o středověké dějiny asijských stepních říší a národů a o jejich přesah do současnosti jednoznačně doporučuji.
Profesor antropologie Jack Weatherford nějakou dobu pobýval v Mongolsku a potuloval se spolu s mongolskými pastevci po krajině Čingischánova rodiště a domova. Po návratu z Mongolska napsal se znalostí věci skvělou knihu o tomto úžasném dobyvateli. Čingischána a Mongoly nevylíčil jen jako neporazitelné dobyvatele, ale také jako geniální státotvůrce. Mongolská říše se rozkládala od moře k moři (od Asie po Evropu) a přetrvala po stovky let. Autor ukazuje, že Mongolové skutečně utvářeli moderní svět. Velmi doporučuji nejen pro znalce a milovníky středověku či asijských dějin.
Historie mongolské říše - největšího impéria v historii.
Jak opuštěný sirotek ve stepi dokázal vytvořit největší světovou říši. Neměl žádnou školu. Poté, co se vzmohl byl poražený na hlavu a znovu povstal. Jak Mongolové na úrovni doby kamenné dokázali porážet vojska nejvyspělejších civilizací Číny, Arábie a Evropy. Jak se velká říše bez vyspělé civilizace rozpadne (podobně jako po Alexandrovi).
Protože jsem se dějinami Mongolska nějakou dobu zabýval, přišly mi pasáže líčící středověk centrální Asie hodně idealistické. Autor vychází z Tajné knihy Mongolů, jejíž původ ani účel ke kterému sloužila, není jasný. Nicméně jako hrubý nástin toho, jak se žilo v té době je kniha dostačující, spíše prozajického než dokumentárního charakteru.
Zaujímavý, i keď možno trochu príliš idealistický pohľad na Džingischána a jeho nasledovníkov nielen ako na dobyvateľov a tvorcov obrovskej ríše, ale aj štátotvorcov a šíriteľov myšlienok slobodného obchodu, náboženskej tolerancie a výmeny vedeckých poznatkov.