Cizinka
Diana Gabaldon
Cizinka / Outlander série
< 1. díl >
Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2010 , PlejádaOriginální název:
Outlander, 1991
více info...
Přidat komentář
Fenomén Cizinka mne dlouho míjel. Ne proto, že by mne to nelákalo - anotace a recenze zněly zajímavě. Ale vždycky mne odrazovala ta délka jednotlivých svazků. Nakonec jsem sáhla po audioknize a udělala jsem dobře.
Jako takhle - ta premisa, kdy naše hlavní hrdinka z určitých důvodů provede cestu v čase a vrátí se do minulosti - to mi přijde jako velmi nosné a velmi vděčné téma. A mne to v tomhle ohledu dost bavilo.
Celkově to bylo dost zábavný dílko, v němž se střídaly zajímavé dobrodružné scénky se scénkami milostnými - a i v tom mi to přišlo jako vcelku zábavné, odlehčující vyprávění, u kterého člověk vypne a pobaví se. I když teda u některých scének mi teda občas naběhla cévka na čele, jak jsem se rozčílila - nechci úplně rozepisovat, abych nespoilerovala.
Přiznám se, že mi v hlavě občas běžela otázka jazykových rozdílů - vzhledem k tomu, že naši hlavní hrdinové tam mluví anglicky a francouzsky - nedošlo mezi roky 1745 a 1945 k nějakému jazykovému vývoji? Nevím, osobně bych si tipla, že k tomu dojít mohlo - minimálně v rovině významů a rozšířenosti slovní zásoby. Ale autorka to zas tak úplně detailně neřeší - jen občas narážky. Je mi zcela jasné, že pro jednodušší orientaci a plynulost děje tam nechá postavy se jazykově dorozumívat celkem solidně. A určitě nic proti tomu. Jen jsem nad tím docela přemýšlela a přišlo mi to zajímavé.
Knihu jsem poslouchala jako audio v podání mé velmi oblíbené narátorky Jitky Ježkové, jejíž projev mi je velice sympatický, takže to jsem si tady užila.
Celkově hodnotím lepšími 3 hvězdami. Na mém hodnocení se asi projevilo to, že jsem měla docela očekávání. Asi jsem neměla mít raději žádná a třeba bych se chytala víc. Faktem ale je, že Cizince se jednu dobu nebylo možné vyhnout - bylo to všude a ten hajp byl (a stále do určité míry je) docela velký. Takže očekávání z mé strany byla a nebylo to úplně naplněno. Ale špatné to určitě není a určitě dám šanci dalšímu dílu.
Knihu jsem koupila společně s mnoha jinými v akci. Vzhledem k tomu, že jsem o ní už slyšela, sáhla jsem po ní jako první. A nelituji. Nemohla jsem se odtrhnout.
Trošku se ztrácím v té politice, za co a koho se vlastně bojuje. Ale vůbec mi to nebrání číst dál a dál. Poslední kapitola Lůno země byla krásná, smírná. Už jsem se musela pustit do druhého dílu. Četla jsem již dříve historické romány, ale tenhle je pro mě trošku něco jiného, než královské pletichy, šatičky, šperky a zákulisní politika. Je to syrové, je to drsné, je to skvělé. Velmi krásně popsaná příroda a prostředí. V některých pasážích jsem cítila drsnost skotských hor a lesů. A ještě lepší jsou pocity a psychické rozpoložení postav. Kapitola z kláštera byla lehce nudná. Ale jinak je kniha skvělá a čtivá.
(SPOILER)
Na knížku jsem narazila čistě náhodou, vím, že už jednou jsem na ní někde koukala, ale až teď jsem se do ní pustila.
Abych byla upřímná, tak netuším, jaké přesně pocity ve mně příběh vyvolal, ale jsou dost zmatený. Jelikož jsem neviděla ani seriál, tak jsem moc netušila do čeho jdu, jen to, co jsem občas někde zaslechla a musím říct, že ze začátku mi strašně vadil styl psaní autorky. Když to řeknu jednoduše, tak popisuje nějakou situaci, kterou usekne a nejednou jste někde jinde. V případě třeba části s uvězněním za čarodějnictví, tam je konec kapitoly v domě a na začátku druhé jste najednou v šatlavě druhý den. Ono se k těm událostem sice postupně dostanete, ale je to nepříjemné přeskakování a postupně se z toho stává chaos.
Příběh se celkově dost zamotává a z mého pohledu mi trochu vadilo to, že se hrozně rychle vzali a dál to vypadá, že tam autorka nacpala unášení a vězněné, jen aby děj byl nějak akční.
Což je další věcí, co mi lehce zkazila čtení a tím je neustálé mučení. A to co se všechno semlelo v posledních pár kapitolách, to jsem absolutně nepobírala. Pak jsem ještě zjistila, že příběh mám dohromady 9. dílů.....jakože, ty kokos, tak jestli takhle Jamieho mučili v prvním díle a bude to dál pokračovat, tak se fakt nedivím, že chtěl už teď v prvním díle dobrovolně umřít v klášteře.
Do toho cestování v čase se tam taky trochu motám, jelikož nejdřív se na začátku řekne, že kapitán Randell je Frankův pra, pra, pra....dědeček a pak najednou umře, aniž by měl nějaké potomky, nad čímž se Clare aspoň na konci knihy pozastaví a doufám, že to v dalších dílech bude ještě nějak vysvětlený, jelikož jinak to nedává smysl, protože tam sice spekuluje, že neví, jestli Frank žije, ale kdyby se nenarodil, tak by na něj logicky zapomněla, protože by se nepotkali....ale to už zabrušuju do detailů a není to vědecká knížka, ale historický román, takže to bych i odpustila.
Abych ale nebyla jenom negativní, tak románově je to velice hezký příběh. Řekla bych takové čtení na dlouhé zimní večery, protože kniha je opravdu dost objemná.
Hlavní postavy jsou většinu příběhu sympatické a Jamie je krásným příkladem muže napsaného ženou.
Úplně netuším, jestli budu schopná a ochotná prokousat se až k poslednímu dílu a možná raději zvolím možnost kouknout na seriál.
Jinak bych ale knihu doporučila, hlavně těm, kdo si chtějí přečíst o romantice století minulých, no a nevadí mu trochu (víc) detailně popsaného mučeníčka.
Tady jsem sáhla vedle. Knížka má skvělé recenze, byla jsem zvědavá. A při čtení v šoku, na jak velkém množství stránek je detailně popisováno mučení. Sice chápu, že to všechno k té době patřilo, přesto... tohle bylo líčeno až s takovým zápalem, až mi to přišlo jak z deníku nějakého sadisty. Sebralo mi to radost ze zbytku knížky, která jinak byla opravdu zajímavá.
Dlouho jsem čtení této knihy odkládala, ale byla to chyba. Hltala jsem každou stránku, stále se tam něco dělo, skvělé čtení do posledního písmenka.
Z počátku jsem se nemohla zaposlouchat a dokonce poslech přerušila. Po nějaké době se vrátila a další dej mě bavil víc. Viděla jsem filmové zpracování, tak jsem dej znala. Nejdříve mi vadil i hudební doprovod, postupně jsem si zvykla. Ale proti filmové hudbě se samozřejmě nedá srovnávat. Pokud bych neznala a neviděla filmové zpracování, tak bych zřejmě poslech nedokončila. Takže tak 3 z 5.Mám i další díly, tak uvidíme...
YA styl psaní, trochu překombinovaný děj, kde si člověk už nepamatuje, ve kterých všech pevnostech Jamieho (případně Claire) věznili, a pořád se někdo musí vzájemně zachraňovat.
Nicméně:
Nejlepší romantický vztah, jaký jsem kdy četla. Není to žádná osudová láska na první pohled, ale přesto je cítit, jak se navzájem přitahují. Není to ani procházka růžovým sadem, mají konflikty a rozdílné hodnoty. Ale BAVÍ SE o tom. Mají konverzace. Mají společný humor. Rozumí si. Vybírají si být spolu. (Proč je ta laťka tak nízko i pro vztahy v knihách???)
A Claire není krásná dokonalá hrdinka se speciálními silami. Své „speciální síly“ si sama vybudovala. Hrdinka, ke které člověk svým způsobem opravdu může vzhlížet. Reálná osoba. (Jo, pořád je někdy trochu moc OP, viz boj s vlkem, ale s tím se musí asi počítat v tomhle typu knihy)
Historické prostředí působí z laického pohledu velmi věrohodně, nebyly tam žádné momenty, u kterých bych se chytala za hlavu se slovy „To by se nestalo, to by se nestalo“.
Atmosféra skotské vysočiny je skvělá.
Knihu jsme si pořídila po tom, co jsem viděla seriál. Trošku jsem se bála, že mě knihy nebudou bavit, když už vím, co se bude dít, ale naštěstí se tak nestalo. Některé scény jsou trošku jiné a i postavy Claire a Jamieho mi přijdou lehce odlišné od seriálu. Kniha se čte velice dobře, rozhodně se nenechte odradit počtem stran.
Cizinku jsem si prvně přečetla hned, jak vyšly první díly seriálu. A rozhodně je to poutavá kniha. Autorka se snažila zachytit co nejvíc autentických záležitostí, jak té doby, tak i prostředí a mě se to četlo velmi dobře. Jen tu poválečnou dobu měla vcelku zidealizovanou. Ale děj mezi horaly jsem si rozhodně užila. Místy je jen děj trošku zbytečně natahovaný, ale pořád je to velmi čtivá kniha.
Knihu jsem objevila díky seriálu. Jsem moc ráda že můžu prohlásit že se mi líbí oboje a jak seriál tak i knižní předlohu jsem musela dát v kuse. Takže hned po přečtení Cizinky jsem si musela pořídit ne jen druhý díl, ale rovnou i třetí a čtvrtý. Bohužel teď musím čekat na další díly a doufám že brzy se mi do ruky dostane i Hořící kříž a budu moct pokračovat dál ve čtení.
Tak myslím, že první díl mi bude stačit. Další osudy Claire mě až tak už nezajímají, nebo si je stručně přečtu v anotaci k dalším dílům.
Začátek byl hodně slibný, ale kniha bohužel velice rychle sklouzne od dobrého nápadu cestování časem k béčkové love story, jakých jsou v Databázi knih stovky.
Nevyznám se v reáliích skotské Vysočiny, ani v barvách a vzorech kiltů skotských horalů, takže toto hodnotit nechci. Vadila mi ovšem druhá linka příběhu situovaná do jara 1945 a absolutní autorčina neznalost doby. Chcete příklady? Válka v Evropě právě končí, v Tichomoří se dál bojuje, ale idylka skotského venkova je dokonalá, jídla a benzínu hojnost, vesele se jezdí na výlety a návštěvy známých. Že byla (je) jakási válka, to víme jen z častého zdůrazňování faktu, že Claire byla ošetřovatelka. Mimochodem v historii hned "povýšila" na lékařku, ó jak prosté. Vážně také pochybuji, že Claire roku 1945 mohla cokoliv podstatnějšího vědět např. o penicilínu. Nechápu, proč autorka nenechala svoji hrdinku zmizet až třeba o deset let později v roce 1955. Nic moc by se tím nezměnilo a "současnost" by byla uvěřitelnější.
Berme knihu tedy tak, jak ji autorka asi zamýšlela, tedy jako barvitou pohádku pro dospělé, určenou především ženám.
A ještě poznámka k vám mužům - čtenářům. Pokud tedy zatoužíte po oddychu od drsně krvavých severských detektivek a sáhnete po knize Cizinka, tak si všimněte, kolikrát autorka píše o jeho pevných svalech, vypracovaném těle, o tom, jak se hrdinka zahleděla do jeho krásných očí, jak ji k sobě (prudce) přitiskl, o dalším ani raději nemluvě, popř. jak jí něžně odhrnoval neposlušnou kadeř atd. atd. atd. Základní dvě klíčová slova knihy Cizinka Diany Gabaldon tedy, pánové, znějí: romantika a posilovna! Chápete? A nechtěli byste s tím už konečně něco udělat?
Zpočátku zajímavý historický román, připomínající Proud času či Knihu posledního soudu, ale poté se z příběhu stala téměř erotická limonáda beze špetky reálnosti. Přiznávám, že se mě přesto kniha celkem líbila, ale bohužel až příliš připomíná "Mayovky". Sám nevím jestli budu v sérii pokračovat, abych slovy klasika zjistil, jestli další část bude stejně slabá jako ta první :-)
Ale pokud chcete zamilovanost, historické prostředí, neohrožené hrdiny vždy vyléčené na poslední chvíli - je to ta pravá kniha !
Seriál jsem zatím neviděla, chtěla jsem si nejdříve přečíst knihu.
Příběh se mi líbil, přesto nevím, jestli se pustím do dalších dílů.
55% - o knize i seriálu jsem hodně slyšela, a tak jsem neodolala, když na mě vykoukl v knihovně první díl této ságy. Musím nicméně říct, že mě Cizinka příliš nezaujala. Rozsah by mi nevadil, dlouhé příběhy mám ráda. Nicméně tady jsem se ke čtení musela trochu nutit.
Nejvíc mi asi vadila ta stěžejní zápletka, kdy se hlavní hrdinka Claire dotkne menhiru a ocitne se 200 let v minulosti na skotské Vysočině v době chystaného povstání Skotů proti králi. 700 stran jsem čekala, jestli tahle dějová linka bude mít nějaký důvod, leč nedočkala jsem se. Chápu, že si ho autorka schovala do dalších dílů, leč já bych u takové zápletky prostě očekávala naprosto zásadní konflikt - střet dvou civilizací 20. a 18. století. Autorka tohle ovšem podle mého názoru prakticky nevyužila - její hrdinka je totiž armádní sestra, která za druhé světové války viděla lecjaké hrůzy a je zvyklá na život v polních podmínkách, a tak se životu v 18. století vlastně přizpůsobí velice rychle a její největší problém je vysvětlit podezřívavým Skotům i Angličanům, kde se tam vzala a že není špionka protistrany. A já si nemohu pomoci, ale při takovéto zápletce je to strašně málo - jednak se propadá do minulosti z roku 1945, což je pro čtenáře taky minulost (proč nemohla být třeba lékařka bez hranic ze současné doby odněkud z Afriky?) a za druhé tam prostě chybí ten rozdíl moderní doba vs. prakticky středověk (pověry, upalování čarodějnic). Hrdinka si prostě na sebe natáhne soudobé šaty, začne sbírat bylinky, manžela z 20. století vymění za místního štramáka, a když tam někoho mučí nebo zabíjejí, tak to holt nějak zkousne.
Druhá věc byla, že mi ani Claire ani Jamie nepřirostli k srdci, a přes všechny ty často značně překombinované věci, co se jim děly (několikeré opakování scénáře zajetí-týrání-zázračné osvobození), mi vlastně bylo jedno, co se s nimi stane.
A konečně mi neseděl ani autorčin nesourodý styl psaní, který mi přišel tak trochu, jako kdyby se vždy pro něco nadchla a začala to popisovat do nejmenších podrobností (včetně toho mučení nebo sexu), ale pak ji to najednou přestalo bavit, tak to podivně utnula a po pár nicneříkajících větách o tom nechala hlavní hrdiny pronést dvě-tři repliky, které mi přišly tak matoucí, že jsem často ani nevěděla, co že se to tomu či onomu z nich přihodilo.
Po dočtení jsem neodolala, abych si nepřečetla anotace a komentáře k dalším dílům, takže plus mínus tuším, jak to bude pokračovat, ovšem ke čtení dalších knih mě to nenalákalo. Dala jsem po dočtení šanci i několika dílům seriálu, ale ten byl snad ještě rozvleklejší než kniha - i tam, kde autorce stačily dvě věty, z toho tvůrci vykřesali desetiminutovou nezáživnou scénu, takže jsem to zhruba v polovině vzdala.
HODNOCENÍ AUDIOKNIHY:
Protože je Cizinka poměrně hrubá kniha, rozhodla jsem se příběh poslouchat. Zpočátku jsem měla problém se do příběhu zaposlouchat. Přišlo mi to velmi, velmi zdlouhavé, ale časem jsem si ty detaily, na kterých si autorka Diana Gabaldon zakládala, zkrátka zamilovala, což bylo i pro mě velkým překvapením. Právě díky těmto detailům jsme mohli být vtaženi do děje, díky kterému jsme se mohli ponořit do příběhu a historických událostí, které u nás nejsou příliš známé. Po pár kapitolách jsem si příběh opravdu zamilovala a je mi více než jasné, že další díly nenechají na sebe dlouho čekat.
Co obdivuji na celém příběhu nejvíce, kromě samotného nápadu, je promyšlenost. Věřím, že vymyslet tento příběh muselo dát opravdu ohromnou práci a tím si autorka zasluhuje můj hluboký obdiv.
Tempo mi přišlo chvílemi zdlouhavé, ale nevadilo mi to. Po chvilce mi došlo, že bez detailního popisu a tím pádem zdlouhavějšího popisu, by příběh nebyl tak dokonalý. A když vezmeme v potaz fakt, že audioknihu nám předčítala úžasná Jitka Ježková, tak je více než jasné, že to byl zkrátka nezapomenutelný a perfektní poslech. A poslech patřil skutečně k těm delším – celková doba poslechu 24:39 h. Co musím ještě dodat, že tato kniha vyšla díky společnosti One Hot Book.
Kniha Cizinka ve mne zanechala skutečně silný dojem a touhu poslechnout si další díly.
Po shlédnutí TV zpracování jsem se trošku knižní verze bála. Ale jsem mile překvapena, knížka je citlivější a romantičtější.
Příjemná historická romantika s prvky fantasy, po které budete mít intensivní touhu navštívit historické a přírodní pozoruhodnosti Skotska.
Dle ocekavani pecka, autorka pise ctive, pribeh si me podmanil. Navic jsem videla serial coz krasne dokreslilo atmosferu.
Tento 1. díl se mi líbil. Píši to až poté co jsem přečetla celkem 4 díly, tak z mého pohledu byl tento první zdaleka nejlepší. Tak 3-4*
Štítky knihy
zfilmováno 18. století milostné romány cestování časem Skotsko ošetřovatelství jakobité historické romány historické romance zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
2010 | Cizinka |
2011 | Vážka v jantaru |
2011 | Mořeplavec |
2013 | Hořící kříž 1 |
2012 | Bubny podzimu |
Moje velké guilty pleasure, ale musím říct, že se na to líp kouká v televizi než se to čte.