Co by se stalo, kdyby...
Daisy Mrázková
Nové vydání předposlední knihy ze série autorských bilderbuchů malířky a spisovatelky Daisy Mrázkové vychází v nové grafické úpravě a díky současným technickým možnostem i s lepšími reprodukcemi. Daisy Mrázková se umí skutečně podívat na svět dětskýma očima: tuto velkoformátovou knížku, jak sama říká, věnovala dětem, které ještě neumějí číst, a jejich rodičům ke společnému prohlížení obrázků a povídání nad knížkou. Má to být vlastně nenásilná výchova ke čtenářství skrze jednoduché zvědavé dětské otázky: Co by se stalo, kdybych šel do města bez kabátu? Co by se stalo, kdybych měl své letadlo? Co by se stalo, kdybych byl malý jako mravenec? Co by se stalo, kdybych vlezl do jeskyně... a autorka odpovídá civilními fantaziemi i kresbami a barevným sněním: Prochladl bych a dostal rýmu, musel bych ležet v posteli a přečetl bych mnoho knih. Letěl bych, kam bych chtěl, nad mraky a všude ... Všecko bych si krásně zblízka prohlédl ... Knížka Diasy Mrázkové je právě taková: můžete si ji krásně zblízka prohlédnout a uvidět spoustu krásných věcí. Řada jedenácti autorských knih malířky Daisy Mrázkové, které vycházely na konci sedmdesátých a v osmdesátých letech ve státním nakladatelství Albatros, patří k tomu nejlepšímu, co na poli dětské knihy v druhé půlce dvacátého století vyšlo. Daisy Mrázková v nich geniálně skloubila abstraktní křehký svět svých maleb a kvašů s drobnou perkovou, jakoby klasickou anglickou kresbou a textem na pomezí poezie a prózy. Její knihy jsou dětmi milovány, protože dokázala jednoduše vyprávět velká témata: přátelství, smutek, opuštěnost, dobrotu, radost, touhu starat se o malé věci, kterých si dospělí většinou nevšímají. A to vše ukazuje skrze blízké malé příběhy a motivy: nalezeného medvídka, o kterého je potřeba se postarat, procházky, zvířata, otázky i rodinné historky.... celý text
Přidat komentář
Baví mě, že kniha nutí j dospělé přemýšlet na svými různými vlastními "kdyby". Hodně ve mně probouzí fantazii a představivost. Člověk často přemýšlí nad tím, co by, kdyby... Jedna tak ale spíše v negativním smyslu, tato kniha je hravá, veselá a nevzbouzí ponurost, naopak mě přiměla k úsměvu.
Procházím si seznam čtenářské výzvy, cože mi to chybí do konce. A vidím to téma "kdyby". A vidím knihu Daisy Mrázkové!! To je tedy gól - tuto knihu mám letos přečtenou tak 20x, protože jsem z ní dělala besedy pro děti. Je to úžasná knížka s nádhernými ilustracemi autorky a pouze minimem textu, který ale, stejně jako kresby, inspiruje k rozvíjení dětské (i dospělácké) fantazie. Všechny knihy D. Mrázkové jsou skvělé. Tuto si bez uzardění přidávám do výzvy, protože ji fakt znám téměř zpaměti. A moc ji doporučuji, nejen pro to "kdyby". :-)
Musím našemu drahému knihovníkovi sdělit, že NEJSU originální ;-) Ale jsem obohacená. Skoro jsem se zamilovala do obrázku se slonem. Je nádherný ;-) a Výzva splněna. Znáte to, ne... "Kdyby nebylo kdyby, byly by v ... ryby."
Čtení pro nejmenší. Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Dala se rychle přečíst. Dítě si klade otázky "Co by se stalo kdyby..." a vzápětí si na ně odpovídá. Dozvídáme se například : "Co by se stalo, kdybych byl mravencem", "Co by se stalo, kdybych byl na prázdninách v Africe", "Co by se stalo, kdyby přijel dědeček". Na každou otázku si dává několik odpovědí.
Je zajímavé si přečíst, jaké plány, představy a touhy má dítě předškolního věku.
Co by se stalo , kdyby ....... tato kniha neměla ve svém názvu slůvko kdyby? asi bych si ji nikdy nepůjčila a nepřečetla. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2024.
Jelikož nemám s touto knihou spojeny vzpomínky z dětství a vím, že současný dětský čtenář má již jiné potřeby, nemohu tuto knihu hodnotit jinak než průměrnou známkou.
Krásná kniha. Moje děti zatím vypráví víceméně podle návodných ilustrací, ale s věkem určitě víc zapojí fantazii.
Knihu jsem dostal v roce jejího vydání jako dárek od paní ředitelky k ukončení mateřské školy. Vždy když ji vidím, vracím se do dětství. Díky čtenářské výzvě jsem se vrátil i letos ;-) Co by se stalo kdyby... se vrátilo dětství :-)
Neotřelá kniha s originálním nápadem i provedením. Primárně směřováno na děti. Ale, dospěláci, kteří jste četli... přiznejte se, kdo si alespoň v duchu nezkoušel na otázky odpovědět? :-)
Opravdu krásné ilustrace.
Pro společné chvilky dětí a rodičů ideální. A pro nejmenší čtenáře, kteří už si rádi čtou sami, perfektní.
Pekná kniha, ktorá obsahuje rôzne otázky čo keby ... a ponúka aj zaujímavé odpovede. Kniha je plná pekných ilustrácii, ktoré dopĺňajú otázky a odpovede.
Výtvarně i koncepčně je to jeden ze skvostů české literatury pro děti. Kupodivu u nás ale nikdy nefungovala úplně tak, jak je zamýšlena, protože krása a fantazie obrázků poněkud utlumují vlastní představivost. Takže to vždycky byla spíš knížka na dívání než na povídání.
Na tuhle knížku jsem narazila náhodou v antikvaritátu a okamžitě se mi zalíbila. Je to skvělá kniha na povídání si, představování si, vymýšlení si, a to mě prostě baví. Mám ji stále po ruce, kdyby si některé z mých děti chtělo náhodou povídat, co by se stalo, kdyby...Já si to sama pro sebe také často říkám, akorát u toho nemám tak hezké nápady jako Daisy M. :-)
Hravá fantazie přístupná i pro ty nejmenší. Co by se stalo, kdyby... Autorka vymýšlí ty nejbizarnější situace, které mají burcovat fantazii (předpokládám, že dětí i rodičů :-))
Co by se stalo, kdybychom měli svého slona?
Co by se stalo, kdybych našel v trávě hodinky?
Co by se stalo, kdybych byl malý jako mravenec?...
Pro každou situaci uvádí autorka několik nápadů - slovně i obrazem.
Co by se stalo, kdyby opička spadla do řeky?
Ne! To ne! To se nesmí stát, držte pevně opičku!
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1972 | Haló, Jácíčku |
2007 | Slon a mravenec |
2004 | Neplač, muchomůrko |
2011 | Můj medvěd Flóra |
1971 | Byla jedna moucha |
vnučce se vymýšlení možností líbilo