Co je člověk? Průvodce biblickou antropologií
kolektiv autorů
![Co je člověk? Průvodce biblickou antropologií Co je člověk? Průvodce biblickou antropologií](https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497346/bmid_co-je-clovek-pruvodce-biblickou-ant-ls3-497346.jpg?v=1655116346)
Obsáhlá studie CO JE ČLOVĚK? , kterou připravila Papežská biblická komise, se snaží odpovědět na základní otázky, které si klademe: Co je podstata člověka? V čem spočívá lidská přirozenost? Jak uskutečňujeme své lidství? Základním textem, z něhož vycházíme, jsou druhá a třetí kapitola První knihy Mojžíšovy (Gn 2–3), dokument však cituje všechna významná místa Starého i Nového zákona. Téma biblické antropologie sledujeme ve čtyřech okruzích: 1. Člověk jako Boží stvoření: lidský duch v těle a vztah k Bohu jako základ všech dalších vztahů člověka. 2. Člověk „v zahradě“: vztah člověka k přírodě a dalším živým tvorům; naše odkázanost na přírodu a naše seberealizace tvořivou prací. 3. Člověk ve vztazích: Základem mezilidských vztahů je pouto muže a ženy v manželství a rodině. Z trvalých rodinných vztahů vyrůstají pevné společenské vazby. Text řeší vztahy mezi rodiči a dětmi, bratrství mezi lidmi či naopak spory a války a také otázky sexuality. 4. Člověk v dějinách: drama lidských příběhů a tajemství zla ve světě; jak Bůh zasahuje do našich životů, „dějiny spásy“. Nechybí věcný rejstřík s více než 200 pojmy. Papežská biblická komise je sborem dvaceti vzdělaných teologů z celého světa. Jejich úkolem je pečovat o rozvoj biblických studií a vyjadřovat se k více či méně adekvátním interpretacím Písma svatého. Komise je součástí Kongregace pro nauku víry.... celý text
Přidat komentář
![pald pald](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Dobrý přehled biblického pohledu na člověka, přesto spíše informační a ne příliš hluboký výklad.
Moje kamarádka teoložka nazvala tuhle knihu patchworkem a já si po jejím dočtení říkám, že bych to lépe nevystihl. Možná za to může velké množství témat a jejich různorodost, možná spolupráce širší skupiny autorů, možná ten strohý, akademický, na informace zaměřený jazyk?
Každopádně, přestože jsem se na knihu (a na související seminář, který vypsala Katedra biblických věd a starých jazyků na KTF) velmi těšil, tak jsem se jí docela těžko prokousával. A říkal jsem si, že kdyby některé kapitoly byly prohozeny nebo chyběly úplně, že bych to ani nepoznal. Chyběl mi jednotící myšlenkový rámec, přesahy do křesťanského žití a celkově tomu prostě nějak chyběla jiskra (kterou často i literatura faktu mívá, ano, včetně oficiálních církevních dokumentů!). Dobrá práce ve své šíři, nezasahující svojí hloubkou.
A tak může tenhle sborník nejspíš posloužit nejlépe jako svého druhu encyklopedie, ve které si zájemce o biblickou antropologii spolehlivě najde podle rejstříku to či ono téma. Není to málo, ale stejně mám pocit, že potenciál téhle (jinak vizuálně krásné a typograficky vyvedené) knihy zůstal nenaplněn. Škoda.