Conan a plamenný nůž
Lyon Sprague de Camp , Robert Ervin Howard , Lin Carter
Conan (knižní série) série
0. díl >
Kniha obsahuje pět – česky doposud nevydaných – povídek z klasické původní řady Conanova světa, a to Jestřábi nad Shemem, Cesta orlů, Černé slzy, Plamenný nůž a Bubny Tombalku. Po přečtení zjistíte, že kdybyste chtěli srovnávat Tarzana s Conanem, srovnávali byste kačátko, které si na venkovské návsi hledá žížaly, s tygrem plížícím se noční džunglí, aby strhl tučného býka.... celý text
Dobrodružné Povídky Fantasy
Vydáno: 2008 , Klub Julese VerneaOriginální název:
The Flame Knife, 1981
více info...
Přidat komentář
Kniha obsahující pět nevydaných povídek v podání Carter - Camp dua. Žádná vyloženě slabá věc se tu neobjevuje, všechny povídky jsou přesně takové, jaké conanovky mají být. Nehrát si na vyšší literaturu, ale hlavně bavit. U jedné je o trochu méně Conana než je zdrávo, ale budiž. Nejdelší (ale zároveň také nejlepší) povídkou je titulní Plamenný nůž.
Velice slušně sestavená sbírka, která obsahuje pět povídek:
Jestřábi nad Shemem - na začátku dorazí Conan do vcelku fungujícího města.......když odchází město hoří, v ulicích se bojuje a všude se povalují mrtví. To mezitím si každý čtenář jeho příběhů jistě dokáže domyslet.
Cesta orlů - stejně jako v prvním příběhu i zde je počátečním motivem pomsta, pak už jde jen o přežití, ale na to je Conan expert.
Černé slzy - příběh má velice slušný rozjezd a i když záhy zvolní, na kvalitě mu to neubírá.
Plamenný nůž - rozhodně nejlepší povídka v knize, která patří k těm nejlepším Conanovým dobrodružstvím, co jsem četl.
Bubny Tombalku - závěrečný příběh je o něco slabší, což asi způsobuje, fakt, že Conan se v něm objeví až na konci, ale pořád se jedná o slušný průměr.
Zbývajících doposud pět nevydaných povídek, které duo Sprague & Carter dali, dohromady není už tak úderných a strhujících jako předchozí devítka v Kletbě monolitu, i tak je zde dodržen „standard“ Howardovské kvality, kdy jednotlivé výlety Conana ve východních krajích utečou svižně, doplní mezery v jeho putování za Aquilonskou korunou a potěší každého, kdo si nenajde moře času na sáhodlouhé fantasy ságy.
Samotná povídka Plamenný nůž však příjemně vybočuje z formy povídky a v knize má téměř rozsah románu, obsahuje výbornou zápletku o skrytém království, hromadné bitevní scény i hororové momentky a vytahuje celou sbírku kvalitativně hodně nahoru. Klasicky příjemně strávené odpoledne. (:
Část díla
Bubny Tombalku
1966
Černé slzy
1968
Cesta orlů
1955
Jestřábi nad Shemem
1955
Plamenný nůž
1955
Autoři knihy
americká, 1907 - 2000 Robert Ervin Howard
americká, 1906 - 1936 Lin Carter
americká, 1930 - 1988
Do tohohle jsem se fakt nemohl začíst.
Každá povídka začíná tam, kde jiná - v této knize nezveřejněná - povídka skončila, takže působí jako vytržená z kontextu a vytváří dojem, že jste začali sledovat seriál od jeho 256. dílu, aniž byste tušili o co běží. To se vám autor ovšem hned pokusí přiblížit minimálně stránku dlouhou nalejvárnou plnou pojmů, názvů a jmen postav, jejichž vzájemnou propletenost a vývoj vztahů si musíte hned zapamatovat, jinak se už v ději nechytíte.
Některé pasáže jsem musel číst i třikrát, protože jsem se ve vztazích, jménech a názvech pokaždé ztrácel. Problém bude možná i v tom, že povídky nebyly zajímavé, neměly atmosféru, žádný háček ani výraznou dějovou zápletku nebo nápad, který by donutil můj mozek všechny tyhle - pro pochopení toho, co se děje - bohužel zásadní skutečnosti, pojmout do paměti.
Což je fakt hrozná škoda, protože povídky jsou ve své podstatě naprosto primitivní a celkem dost nezajímavé klišoidní vypatlané fantasy akčňáky, které já mám rád. Jen tohle zbytečně překomplikované a zmatečné pojetí jim ublížilo téměř až fatálním způsobem a učinilo z nich nečitelný bordel.
Zajímalo by mne, do jaké míry měl v těchto příbězích Howard prsty, protože něco takhle špatného jsem fakt nečekal.