Conan z Cimmerie. Svazek I
Vincent Brugeas , Jean-David Morvan , Mathieu Gabella
Conan z Cimmerie série
1. díl >
Ambiciózní projekt, který přinese komiksové adaptace více než tuctu nejznámějších povídek mistra hrdinské fantasy R. E. Howarda, viděných očima vynikajících francouzských kreslířů mladší generace. V tomto jeho prvním svazku najdete povídky Královna černého pobřeží, Černý kolos a Za Černou řekou. Scenáristicky povídky adaptovali Jean-David Morvan, Vincent Brugeas a Mathieu Gabella; kresby se u jednotlivých povídek ujali Pierre Alary, Ronan Toulhoat a Anthony Jean.... celý text
Přidat komentář
Další splácení komiksových dluhů.
Conan z Cimmerie Svazek I.
"Divošství je přirozený stav života. civilizace je nepřirozená. civilizace je jen souhra náhod. Nakonec vždycky zvítězí barbarství."
Tři dnes již klasické povídky.
Černý kolos
Conan nikdy neměl rád čaroděje, ale tady se s jedním střetne rovnou na bitevním poli. Scénáři asi ani není co vytknout, pomalý skoro hororový pěkně konrastuje s následným dějem. Tulhoatova kresba mi dost sedla a bitevní scény v rudé barvě i černé pozadí nočních scén má své kouzlo.
Královna Černého pobřeží
Alaryho skoro až Saudkovská kresba mě nijak neurážela, trochu jsem postrádal nějaký rozumný přechod mezi soubojem v džungli a děním na lodi. Morvan tady scénář trochu odflákl.
Za černou řekou
Nejlepší adaptace v tomto svazku.
Gabella perfektně vystihl nejen "zálesácký tón" téhle povídky, ale i její poselství. Jeanova kresba je skvělá a zvlášť Piktové a noční scény jsou naprosto boží. Jen mě trochu zarazil Conanův irokézský účes.
Nechal jsem se unést novou výběrovou (snad)sérií od Arga, která bude věnovaná Conanovi, a sáhl i po komiksovém zpracování legendy žánru „sword and sorcery“ (spíše by se to ale mělo jmenovat „fight n'fuck“).
Bylo velmi příjemné, že každou povídku dělal někdo jiný, a tak v té první Conan vypadá jako Mel Gibson říznutý mladým Pavlem Trávníčkem, ve druhé jako Princ z Persie po užití projímadla a v té třetí jako nabušený hipster dělající cosplay Vikinga. Díky tomu si každý najde toho svého barbara.
Po příběhové stránce to bylo výživné jako polévka ze sáčku za 3 ,- (ani v rámci komiksového média bych to nedal na piedestal), byť opravdu tomu nemohu upřít zábavnost a tempo. První příběh se točil kolem bitvy a jakkoliv byl pěkně ztvárněn, cosi tomu chybělo. Druhý příběh vykazoval známky výtvarného „disneyovství“, ale příběhově byl o několik stupňů zajímavější, než jeho předchůdce. Poslední příběh byl laděn do modra, a tíživá atmosféra spolu s kresbou tenhle příběh v rámci této knihy vyzdvihla.
Nesměla zde chybět ani erotika, ale pro nás, studenty a absolventy Jodorovského-Mannarovy Vysoké Školy Komiksové Pornografie „Borgia“ byly zdejší výjevy, jako náznakové zadní spojení či hnětení ňader, uvolněně cudnými, nad kterými by se nepozastavily ani pečovatelky z Nápravného Zařízení pro Neposedné Jeptišky.
Vlastní kapitolu pak tvoří technické provedení svazku: velký formát, pevná vazba, bonusový materiál, plátěná záložka, mapy na předsádkách, semi-reliéfní obálka, výborný překlad – Argo zkrátka ví, jak na to.
Celkově dávám 3 barbarské *, neboť navzdory technické péči lodního vydavatelství se pořád jedná o adaptace (byť krásné) už tak kašovitého zdrojového materiálu.
Priznám sa, že do dnes som nečítal žiadneho Conana, nevidel som poriadne ani filmy so Swarzeneggerom, takže nie som ničím ovplyvnený. Musím povedať, že sa mi páčili všetky tri príbehy z I. zväzku, ale jednoznačne dominovala poviedka Za Černou řekou, kresba bola najlepšia a príbeh bol najzaujímavejší. U druhej poviedky Královna černého pobřeží sa mi neskutočne nepáčila kresba. Tento typ mi zdá sa vôbec nevyhovuje.
Klasika, autor sa nezaprie. Miestami som mal pocit že to je o Hulkovi, asi je jasné kde sa Marvel inšpiroval.
Na komiksy moc nejsem, po Draculovi, je to teprve moje druhá komiksová kniha, ale je to nádhera. Conana mám rád od dětství a teď vzít do ruky tuhle fakt velkou knihu, plnou tak krásných obrazů...orgie...Všechny tři příběhy skvělé, topovka ten poslední.
K poviedkam niet čo dodať, tie sú klasikou akčnej fantasy. Veľmi ma oslovila kresba jednotlivých príbehov. Každá bola jedinečná, a zároveň sa hodila ku Conanovi. Pochvalu si zaslúži veľký formát knihy, vďaka čomu bolo jej pozeranie gurmánskym zážitkom.
„Já jsem Conan, Cimmeřan. Hodností a zaměstnavatelů jsem už měl tolik, že si všechny nepamatuji. Dokonce se proslýchá, že jsem byl i králem. Pokud ano, zapomněl jsem na to. Nejspíš jsem byl příliš opilý.“
Zpočátku jsem ke komiksu přistupoval se skepsí, především ze strachu, jakým způsobem Francouzi tématiku pojmou. A ono ejhle, udělali to přesně podle mého gusta. Ctí originální texty Roberta E. Howarda a Conanovi ponechali roli, která mu sluší nejvíc - neohroženého dobrodruha, který necouvne před jakýmkoliv nebezpečím, aniž by se přitom akce podřizovala stylizovanému slovnímu elaborátu.
Výtky bych měl pouze ohledně výtvarného pojetí. V jednom příběhu jako by Cimmeřan z oka vypadl Melu Gibsonovi, v další je to spíš Sylvester Stallone. V Královně Černého pobřeží zas působí Belit a její posádka nechtěně jako parodie na piráty. Po scenáristické stránce ale spokojenost maximální, především povídka Za Černou řekou mi opět potvrdila, že patří k tomu nejlepšímu, co kdy o Conanovi bylo napsáno.
Velmi dobře zpracované povídky o Conanovi. Scénáristé i kreslíři vystihli velmi přesvědčivě Conanův charakter. Jako pomyslná třešnička na dortu a zjevení působí strana 92, která dokazuje, že Conan umí být i filozoficky naladěn, je k tomu ale potřeba to správné rozpoložení. Zajímalo by mě, jestli by se našel někdo, kdo v podobné chvíli a situaci tak hluboce uvažoval. Snad jen Milan Kundera, ale vést paralely mezi Howardem a Kunderou je i nad Conanovi síly. Doporučuji a těším se na pokračování.
Tři výtvarně skvěle zpracované příběhy o nepřemožitelném osvaleném hrdinovi - na písku, na moři a v pralese, a samozřejmě nechybí náruč krásných žen. Mě zaujalo po vizuální stránce nejvíc poslední dobrodružství, docela mi z těch domorodců běhal mráz po zádech.
Beletrii jsem četl hodně hodně dávno, film jsem neviděl a pokud jde o komiks, tak to bylo moje první setkání s Conanem. Takže jsem byl celkem zvědav, jak to dopadne. Na první pohled pěkná velká kniha, potěšení ji vzít do ruky a kochat se obrázky. Příběhově jsem se trochu hledal. Obyčejně tomu tak u podobných knih není a baví mne sledovat, jak různí autoři pojímají určitý námět odlišně, ale tentokrát mi to vadilo. Když už jsem si na nějaký styl zvyknul, tak buch a odznovu. Slabší 4 *.
Obálka je tu najmenej podarená zo všetkých troch variant. Kresba je, až na prostredný príbeh, famózna. Čítalo sa to samé. Síce na komiksy, ani na Conana nie som, stojí to ozaj za to.
Nejsem na Conana.
Ajajaj, tak proč si to ta baba půjčuje? Proč? Aby dala špatný hodnocení? Ne. Proč? Protože když jsem přišla do knihovny, koukala kniha přímo na mě. V tomhle krásném velkém sexy formátu. Blikala na mě jako děvucha za sklem a na mě bylo jestli hodím minci a bude se mi líbit jak zatancuje. Hodila jsem minci a...nóó, už jsem viděla víc sexy taneček.
Začne to obálkou. Která by se mi líbila. Kdybych nevěděla, že je to jediná varianta obálky. Ta s kopcem mrtvol je dobrá, ale v porovnání se zbylýma je prostě na třetím místě. Pokračuje to kresbou samotnou a příběhem, který mě vlastně nudil. Takže ty tři hvězdy jsou v podstatě za kresbu, luxusní provedení Arga, možnost výběru obálky a velkého formátu knihy. Pokud jste "Conan člověk", tak si představte zbylé dvě hvězdy :)
Hodnocení a drobný komentář u jednotlivých povídek. Ano, tentokrát trochu dost suše, ale jinak to nešlo. Víc by ze mě nikdo nevypáčil.
Tentokrát to nebolo úplne ono. Príbehovo to bolo fajn. V každej poviedke ma niečo príjemne potešilo alebo prekvapilo. Ibaže aj nepotešilo, až naštvalo. Za niektoré obrázky by som autorovi zakrútil uchom. Tak, ako nám to robil učiteľ výtvarnej výchovy. Vždy to pomohlo...
První povídka mě co do příběhu nechala chladným a zaujala mě hlavně kresbou a obřími bitevními scénami, které... No tak trochu vykrádaly 300 od Franka Millera. Nicméně druhá a třetí povídka, to už je extratřída v každém směru.
Prekvapivo náročné čítanie. Čítal som ho niekoľko týždňov, napredoval som do finále skutočne len pomalým, slimačím tempom. Tri príbehy a každý iný - nielen kresbou, ale i žánrom. Najviac ma bavil tretí, miestami temer až hororový. Skvelá buchla. Oceňujem perfektné vizuálne spracovanie, príjemné textové bonusy na konci a v neposlednom rade je mi sympatické, ako sa Francúzi rozhodli poňať legendárnu postavu. Conan v nej nepripomína filmy so Schwarzeneggerom, ale naopak sa nachádza bližšie ku knižným Howardovým predlohám: je žoviálny, v podstate veselý dobrodruh a cestovateľ, vojak a bojovník, stratég, nie geniálny, ale rozhodne ani nie hlúpy. Belit (alias kráľovnú z Čierneho pobrežia) dobre poznajú fanúšikovia semic-slovarťáckeho Conana Barbara, v ktorom sa v 90. rokoch často ukazovala (a bojovala).
Pro milovníky Conana povinnost. Kresba různá a přesto zajímavá, dobře se povedlo vytvořit atmosféru hyborského světa.
Od R.E.Howarda jsem nečetl žádného Conana, pouze jsem viděl film s Arnoldem. Komiks jsem si pořídil, hlavně z toho důvodu, že se jedná o fantasy.
První povídka Černý kolos mě bavila nejvíc, celkově bitvy epických rozměrů i relativně zajímavý záporák. Kresba se mi hodně líbila. 4*
Druhá povídka Královna černého pobřeží mě vůbec nebavila, abych řekl pravdu už ani nevím o čem to vlastně bylo, je to také dost způsobeno tím, že jsem u toho usínal. Ani kreslíř a jeho styl mě vůbec nenadchl. 2*
Za černou řekou nebyl úplně špatný příběh, kde figurovali takzvaní Piktové, něco jako domorodci v džungli. Kresba nebyla vůbec špatná, ale Conan na mě působil tak nějak neconanovsky. Bohužel i příběh mě tolik nepřesvědčil. Takže za mě průměr 3*
Sečteno podtrženo průměr mi vychází krásné 3*, a asi bych tento komiks nedoporučil, určitě ne lidem, kteří nemají Conana načteného.
Část díla
Černý kolos (komiks)
2018
Královna černého pobřeží (komiks)
2018
Za Černou řekou (komiks)
2018
První díl komiksových adaptací Conanovských povídek R. E. Howarda v podání francouzských autorů. Velký formát, parádní zpracování, na výběr tři různé obálky, potěší každého fanouška. Conan je záruka akční zábavy, násilí, krve, krásných žen a zadupaných nepřátel. Kniha obsahuje tři adaptace povídek: „Černý kolos“, „Královna Černého pobřeží“ a „Za Černou řekou“. Na konci knihy je pak ke každé povídce krátký historický komentář, zasazující příběhy do kontextu Howardova života, komentující okolnosti tvorby a publikace.
„Černý kolos“: 4*. Conan v roli velitele armády bojuje za malé království proti černokněžníkovi a kouzelníkovi Natohkovi. Povídka začíná v tajemném pouštním městě, v ruinách dávno zaniklé civilizace. Všude poušť, písek, nelze přehlédnout silnou inspiraci starověkým Egyptem. Bitvy, násilí, krev, dívka v nesnázích. Kresba dobrá, neurazí, klasická evropská.
„Královna černého pobřeží“: 3-4*. Conan se setkává s pirátskou královnou Belit a spolu brázdí jižní moře. Zde se mi naopak kresba vůbec nelíbila, přestože příběh je samozřejmě skvělý. Kresba je dětská, nedospělá, divná, karikaturní, až amatérská. Druhá část příběhu v džungli je vizuálně o fous lepší než část na moři. Hodnocení zachraňuje příběh.
"Za Černou řekou": 4*. Jednoznačně nejlepší adaptace a kresba z knihy, syrová, nekompromisní. Příběh je drsný, zabývající se rozpínavostí civilizace tváří v tvář barbarství, tváří v tvář násilí divokých kmenů – oblíbených Piktů. Příběh je divoký, krvavý, násilný a velmi temný, plný brutalit, temné magie a divokého šamanismu. Vizuál je dechberoucí. Podobnost s kolonizací Ameriky v 17. stol není náhodná.