Hrozba patriotů
Steve Berry
Cotton Malone série
< 10. díl >
Co když je výběr daní nelegální, protože nemá dostatečnou oporu v zákonech? Říká se, že v lidském životě jsou jen dvě jistoty: daně a smrt. Jak by ovšem obstálo toto rčení, kdyby vyšlo najevo, že výběr daní je ve Spojených státech nelegální? Že ústavní dodatek, který dává vládě oprávnění vyžadovat od občanů část jejich příjmů, nebyl nikdy řádně ratifikován? S takovýmto tvrzením přišel ve své knize jistý neplatič daní. Ve Státech má teď zatraceně horkou půdu pod nohama a ve strachu z odsouzení uprchl do Evropy. Teď napjatě čeká na černou brašnu, kterou mu má přivézt bývalý úředník ministerstva financí. Její listinný obsah zajímá spoustu lidí – například Cottona Malonea, jehož do akce povolala zpravodajská služba Magellan Billet. Po krveprolití v Benátkách Malone pochopí, že tajemný obsah černé brašny je ještě nebezpečnější, než se zpočátku domníval. O jeho získání totiž usiluje i zavržený syn severokorejského diktátora. Tento nesmírně ambiciózní muž má odvážný plán: zmocnit se oněch dokumentů, jejich prostřednictvím srazit Spojené státy na kolena a následně se coby pokořitel nenáviděného nepřítele stát novým vůdcem své vlasti. Zdá se, že ve Středomoří začíná být zatraceně horko.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2016 , DominoOriginální název:
The Patriot Threat, 2015
více info...
Přidat komentář
Špetka "agenta 007" v podání Cottona a jako obvykle hodně historie ať již pravdivé, nebo trochu přikreslené. Tentokrát se autor zaměřil na ústavu USA a doplnil to vztahy s Čínou a KLDR. Mně osobně obohatil o spoustu dalších informací o dějinách USA, ukázal mi prezidenta Roosvelta v jiném úhlu pohledu a opět potvrdil názor na vztahy v KLDR. Myslím, že stojí za to si knihu přečíst.
To, co mi vadilo u Jeffersonovy šifry, naštěstí autor (nebo možná překladatel) opravil, takže se už kniha dá číst mnohem pohodlněji. I tak si ale neodpustím výtku: Kde jsou ty časy, když byla kniha založená na historickém dobrodružném základu? Minimálně poslední 4 knihy se týkaly politiky, a podle anotace následujících dílů, se na tom v budoucnosti nic měnit nebude. Škoda, že autor nezůstal u historického zasazení (stýská se mi po stylu který měly cottonovky 1-3).
Po velmi povedeném devátém dílu (Lincolnův mýtus) přichází velký pokles. Prvních 300 stran Cottone jen skáče do helikoptéry, běhá po Benátkách, střídá motorové čluny a neustále u toho bezhlavě střílí. Krátké úderné věty. Pokusy o napětí. Typické pro béčkové akční filmy. To, co mi vadilo v některých předešlých dílech nám tady Steve Berry servíruje ve velkém množství.
Více mě bavilo pátrání Cottonovy šéfové – Stephanie. U ní není akčnost, jen historie a důvtip.
Cca od strany 300 začal Cottone konečně používat i mozek a začalo to být celkem zajímavé. Ale vše předvídatelné.
Samotné hledání dvou tajemství mě ani příliš nezaujalo, zakomponování prvků Severní Koreje už bylo lepší.
Nemohu se rozhodnout, zda dát tři nebo čtyři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že se to dalo číst, že mě to nutkalo pořád číst dál a dál dávám nakonec s odřenýma ušima čtyři hvězdy.
Kniha se mi opět moc líbila, právě pro to, že základní otázka platnosti dodatku k daním vychází ze skutečných výzkumů.
Další "americké tajemství", které se tajemně hledalo. Takový odpočinek se hodí v naší uspěchané době.
Vypadá to, že se Berry začal vracet ke kořenům. Svižný děj, spousta zajímavých informací, minimum faktických nesmyslů. Skoro jako knihy z úvodu série.
Rada ctu tohoto autora, nic mene Ctrnacta kolonie se mi libila trochu vic. Tohle tolik neodsejpa.
Jaký to pád, mí spoluobčané, od tajemství templářů, přes čínské hrobky až k hledání jednoho beztak již zetlelého dokumentu.
Pan Berry nikdy nezklame, alespoň tak to mám já. Výborné a aktuální téma mě potěšilo, dokonce i méně "super akčních" vyhovovalo celému příběhu. Doporučuji :)
Vyníkající čtení i děj. Zakomponovat myšlenku se seveokorejským následníkem Kimu a 16 dodatkem americké ústavy byl skvělý nápad. Knížku doporučuji
Opět zajímavá exkurze do dějin USA opepřená částečně z knihy Útěk z tábora 14 přejatým popisem současnosti v Korejské lidově demokratické republice. Akční scény zde, jak jinak u Cottona Malona, také nechybí a memento snadného zřícení současných pořádků v dnešním propojeném světě dokáže čtenáře rovněž dostatečně upoutat a možná však i trochu znejistit zda je vše opravdu pod kontrolou. No, zřejmě není, ale Steve Berry je jistě dobrý spisovatel.
Další zajímavé nahlédnutí do historie USA a fabulace "co by, kdyby". Děj se mi zdá akčnější ve srovnání s předchozí knihou (Lincolnův mýtus), což jí určitě prospělo, je tak pro mě stravitelnější a čtivější. Přínosem pro osvěžení děje je i postava Lukea Danielse, která se poprvé objevila v minulém dílu a do jisté míry nahradila Cassiopeiu. Doufám ovšem, že autor s Cas. počítá i do budoucna, a že se s Cottonem dá opět dohromady. Na závěr musím opět autora pochválit za shrnutí faktů v závěru knihy, zcela jistě stojí na pozornost.
Po pomalejším začátku dostala kniha spád a měla jsem problém se od ni odtrhnout. Mohu rozhodne doporučit, těším se, jak se osudy hlavních hrdinu vyvinou dále. Cotton je proste jednička.
Po Lincolnově mýtu opět něco z americké historie, která mně osobně nepřijde příliš zajímavá, takže pro mne slabší Berry. Příště to snad bude lepší...
Téma určitě zajímavé, zpracování zdlouhavější na úkor spádu. Autor patří mezi mé oblíbené, dnes mě nenadchl. Průměrná kniha.
Ano, kniha slabší, ale nic to nemění na tom, že je skvělá, čtívá, výběr zápletky dokonalý a zajímavý a zpracování velmi pěkné. Mohu jen doporučit.
Už jsem četla od Berryho zajímavější knížky, ale zklamaná nejsem. Má to spád, téma je skvěle vybrané, zpracování dobré. Určitě ji mohu doporučit.
Autorovy další knížky
2006 | Templářské dědictví |
2007 | Jantarová komnata |
2007 | Alexandrijská knihovna |
2008 | Benátská zrada |
2009 | Rasputinovo proroctví |
fajn díl a fajn zápletka.