Další zápisky starého prasáka
Charles Bukowski
Další zápisky starého prasáka jsou jedním ze tří posmrtných výborů z několika stovek novinových sloupků, jimiž Charles Bukowski přispíval v letech 1967–1984 do čtyř „undergroundových“ tiskovin, což vysvětluje inspiraci Dostojevského románem Zápisky z podzemí v názvu. Jedná se opět o pestrou várku peprných aforismů, nekompromisních úvah, hrubozrnných historek z kriminálů, barů a dostihů, fantaskních vzpomínek na dětství čpících chlupy a krví či jízlivých odpovědí na dopisy čtenářů a přitrouble inteligentních akademiků. Bukowski jako vždy srší humorem, nadhledem a ležérní erotikou: kupříkladu povídka o ohnivém sexu s neznámou rudovláskou se stala součástí spisů FBI, když byl ještě coby zaměstnanec státní pošty na sklonku šedesátých let sledován kvůli obscénnímu výrazivu a radikálním politickým postojům ve své stále populárnější tvorbě.... celý text
Literatura světová
Vydáno: 2013 , ArgoOriginální název:
More Notes of a Dirty Old Man, 2011
více info...
Přidat komentář
...........Mít pohlavní styk znamená kopat smrt do prdele a při tom si zpívat..........
Při četbě jsem měl stálý pocit jakoby mě zmáhala kocovina. Přesto jsem rád četl neotřelé postřehy odhalující všudypřítomné pokrytectví.
Kniha je plná hrubosti, erotiky, a jisté jemnosti prostých myšlenek, které vám svou drzostí vyrazí dech. (Za takovou spatlaninu by mě Buk poslal do prdele. Tak ještě jednou.) Sprostota, sex, alkoholismus a mít u zadku celej svět. Přitom ale ze sebe dostat moudra, lehce vyjádřit složité myšlenky a nebát se. Bukowski.
"Zasranej Tom Jones."
Bukov štýl ma už unavil. Aj v tejto knihe to bolo v podstate o tom istom. Alkosračky, existenčná kríza, pár zrecyklovaných príbehov z iných kníh, no aj pár múdrostí. Síce sa to čítalo o dosť lepšie než Hollywood, no aj tak to na mňa pôsobilo únavne. 4* len preto, že je to Buk.
Ale fakt nechápem, ako sa prekladateľovi podarilo urobiť v doslove ku knihe z Barbeta Schroedera ženu.
Kdo četl Bukowského knihy tak se nic moc neového nedozví, příběhy a zážitky jsou již dost zrecyklované, často se opakují, z nostalgie dávám 4*.
Jasný, Bukowski je sprostý jako dláždič, ale má svoje kouzlo. A sem tam se blýskne takovým moudrem, že jen zůstavá rozum stát. A vůbec, nebudu to zde kdovíjak sáhodlouze rozebírat, sám autor by mě asi poslal někam - prostě přečtěte si to, je to skvělé!
Bukowskí píše čo chce, ja čo chcem prečítam . Zistil som že som moc starý aby som čítal každý jeho zhluk myšlienok, takže ak preskočím polovicu tých sebestredných alkoholických debilin, je to celkom fajn kniha,
Velmi příjemně mě překvapila Bukowského "nestručnost". Omezil svoji minimalizaci textu a nebál se rozepsat, v novinových sloupcích se nezalekl ani špetky filozofického přemítání. Téma mě samzřejmě nepřekvapilo, když jdu číst Bukowského, tak nic jiného ani nečekám :-)
Paráda !
Moje první kniha od Bukowského :) A musím říct, že jsem si styl jeho psaní a celkového vyjadřování zamilovala :) Těším se, až jsi v půjčím další z děl tohohle geniálního spisovatele :) A zajisté hodlám za jeho knihy utratit i nákou korunu..Protože někdo jako Bukoswski v mé knihovně prostě nesmí chybět! :)
Zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Bukowského četla. Miluji jeho suchý humor a naprostou ignoraci jakýkoliv lidských pravidel.
Jelikož Zápisky starého prasáka řadím mezi moje nejoblíbenější knihy vůbec a život mě postavil před šanci koupit "Další zápisky starého prasáka" na knižním veletrhu se slevou 75%, nemohl jsem pochopitelně odolat :) Bukowski je známý tím, že píše extrémně sprostě a to on... jo... píše. Nicméně bylo by opravdu nefér a velice povrchní vidět v jeho literatuře jen vulgarity. Bukowski nabízí víc. Některé povídky či úvahy obsahují velice jednoduše vyjádřené (bez zbytečné filozofické intelektuální vaty) myšlenky, ve kterých je určitá hloubka. Buk se také nebojí být syrový, dekadentní a upřímný. A zároveň je i v jistém smyslu citlivý. Některé slovní obraty a popisy jsou opravdu geniální (a taky genitální). Bohužel, občas se vyskytla povídka, která mi nic nedala. Příběh nepříběh, pointa nepointa. Škoda!
Začala jsem tímhle. Je to moje první kniha od Bukowského a pokud jsou i ostatní takové, tak nejspíš ne poslední. Líbí se mi, jak je přímá, bez servítek, věci nazývany tak, jak si je autor myslí, žádné zjemňování, pěkně všechno natvrdo. Ze začátku Vás to možná překvapí, ale pak si na ten styl zvyknete. A i přes ty vulgarismy a tak, zjistíte, že Bukowski byl vcelku romantik a rád působil jako ten správně pesimistický. A přesto všechno stěžování si, kritizování, nadávání, apod., si pozorný čtenář všimne, kolik mouder se dá v knize najít.
Už dlouho se mi nestalo, aby mne nějaký autor "donutil" k tomu, že mi kniha přirostla k ruce. Proto jsem byla překvapená, že to byla zrovna tato, neboť to není román popisujcí jeden příběh, ale jakási sbírka sloupků (rozhovory, povídky atd.), každý o něčem jiném. A možná právě v tom to bylo, že se to nezajídalo, nenudilo a bylo to pořád nové.
Byla jsem příjemně překvapená a jak jsem psala na začátku, věřím, že to nebyla poslední knížka Bukowského v mých rukách.
Štítky knihy
americká literatura 60. léta 20. století sloupky 70.-80. léta 20. století
Část díla
- Buď jsem pár dopisů poztrácel, nebo jsem línej
- Byla sobota 20. července 1974, vedro
- Bylo po půlnoci
- Dcerku jsem mohl vídat v pondělí odpoledne
- Harry si koupil noviny
Autorovy další knížky
1995 | Šunkový nářez |
2013 | Všechny řitě světa i ta má |
1996 | Poštovní úřad |
2006 | Příběhy obyčejného šílenství |
2005 | Zápisky starého prasáka |
Takhle psát o pohlavním styku jsem ještě nečetl