Prima sezóna
Josef Škvorecký
Danny Smiřický série
1. díl >
„Strašně smutná krásná muzika mě vzala do svého utěšlivého náručí, přede mnou se otáčeli holky a kluci, Venca Štern se rozezněl jako zvon, jako hrana lásky… nebo čeho… mládí…“ Prima sezóna je vzpomínka a stesk, sentimentální pokus se aspoň na pár hodin přenést do jiného času – do času báječného mládí a prvních lásek, který je prostoupen humorem a prolnut jazzovou muzikou. Kdykoliv sem ale může vtrhnout hrůza a strach, když vystoupí z nevlídné atmosféry provinčního města v době protektorátu. Jak kouzelně zní pod tím dusivým příkrovem geniální, nenapodobitelná povrchnost a neodolatelná banálnost milostných rozhovorů! „…flexaton toužebně zvolal do krásné noci mládí… where is the bird of Paradise?… brumendem převzali kluci měkký, něžný chórus, jako hučení lesa… hey-doo-dey… hay-doo-da… otočil jsem se a šel jsem k městu dolů… where is the bird of Paradise…? dolů, dolů, k půlnočnímu krásnému, smutnému městu Kostelci…“... celý text
Přidat komentář
Znám filmové zpracování a tak jsem si chtěla přečíst i knižní předlohu. Ta mě ale až tolik nenadchla. Danyho neustálé ukecávání děvčat mě trochu nudilo, ale byli zde i vtipné momenty.
Lásky Danny Smiřického znám z TV a audia. Knížku jsem si vybral, abych se s hrdinou opět vydal za "honbou" za holkama a hlavně se potěšit krásnou obecnou češtinou Josefa Škvoreckého.
Mám tu knížku moc ráda + ještě se mi do toho čtení vloupávají útržky z televizního seriálu, takže mám v hlavě takové prima kino :-)
Moc se mi líbí krásný jazyk pana Škvoreckého a jeho úžasné slovní obraty - "Napnul jsem barové svaly i hříšnickou vůli ..."
I když v dost pohnuté době, tak krásný čas studentských lásek ...
Danny Smiřický a jeho první lásky je téma této knihy. Jde o hodně odlehčené čtení které čtenáře zavede do doby protektorátu kdy Danny studuje střední školu a jeho život naplňuje hudba a první kroky v lásce. Zdánlivě úsměvný a bezstarostný život mu hatí všude přítomný strašák války. Četlo se to pěkně jsem spokojen.
Krátká knížečka, která mě potěšila hlavně jazykem, jakým je psaná, a humorem, který příběh provází. Hodně mě bavil vnitřní svět Dannyho, který má zdánlivě obyčejné přání a touhy v kontrastu s politickou situací, která už tak optimistická není.
Vzala jsem ji do ruky kvůli výzva. Ale jo , bylo to odlehčené čtení . Mě moc nebavil ani seriál , a ani knížka není moje srdcovka.
Četla jsem ji po spoustě letech do čtenářské výzvy a stejně jako kdysi mě vůbec nebavila. Nejspíš to bude tím, že postava Dannyho mi přišla otravná od první chvíle
Rozhodovala jsem se mezi 2 a 3*, protože mi bylo blbý, že jsou z této knihy všichni nadšení a já jí teda musela docela přetrpět. Jediná docela zábavná povídka byla Májová kouzelnice a líbila se mi i jakási soudržnost v Zamřížovaném charlestonu, ale jinak to bylo za mě jedno velké ne. Danny byl akorát se*uální loudil, kterému bylo jedno, koho dostane, hlavně aby UŽ.
U knih, jako je tato, přemýšlím, kdo a proč asi rozhoduje, který autor je budoucí "klasik" hodný čítanek a maturitních seznamů, a který "béčková" nebo "okrajová" literatura. Protože Škvoreckého povídky v Prima sezóně mají doslova stejný námět i průběh, jako kdejaká americká středoškolská komedie: puberťák chce dostat holku (jakoukoliv) do postele. A jak nejsem dospívající, hormony zmítaný jinoch, všechny ty obdivované zadečky a kolínka mi celkem záhy začaly lézt krkem.
Neříkám, že je to špatně napsané nebo bez vtipu, hodnotím vysoko, čtyřmi hvězdičkami, kdysi se mi dobře četl i Tankový prapor a v méně vzdálené minulosti Smutek poručíka Borůvky, ale kde je ta nadstavba oceňovaného autora? Co mají tahle knihy vlastně "navíc"?
Tak tento rok bude čtenářská výzva asi dost zajímavá, ale od toho je to výzva. Oproti Zbabělcům je Prima sezóna nic moc a Danny mi přišel nesnesitelný, asi stejně jako těm 23 děvčatům, které uháněl.
Nejlépe hodnotím povídky Zimní příhoda a Vyhlídka z věže. V každé další povídce se našlo něco, co mě pobavilo, ale neskutečně se to táhlo a nemohla jsem se dočkat konce.
Kniha mela spad, libilo se mi to :) Chudak Danny ale nemel moc stesti. Pohodova knizka.
Se Škvoreckým se vracím na střední školu, k prožívání prvních lásek. Ale hlavně u něj obdivuji a užívám si humor, se kterým dokáže popisovat i vážnou dobu. Prostě pan spisovatel, vzácný člověk.
Dokonalý příklad toho, že mladí lidé jsou pořád stejní, i když žijí v dobách, kdy musí pít řídké pivo a žaludovou kávu, případně bojovat s německou cenzurou a zákazy tance. Představa, že nadšeně poslouchají cizí rozhlas a pak si zapichují do mapy vlaječky, příliš neobstojí.
Vždycky jsem měl pocit, že se na střední škole můj život nějak zpomalil a zintenzivněl. A připadá mi, jako kdyby Škvorecký měl stejný pocit, každopádně době svého dospívání věnuje ve svém díle nemalý prostor. Při čtení jsem si říkal, které ze slečen bych asi dal přednost já; Ireny bych si dneska asi ani nevšiml, ale v sedmnácti bych po ní nejspíš taky šílel.
Kniha se mi líbí víc než stejnojmenný seriál, i když Kachyňa knihu převedl velmi věrně. Ale knížka má lepší feeling a představitel hlavní role je sice výborný muzikant, ale není zkrátka herec, takže Danny v seriálu vypadá spíš jako zoufalec a loudil.
k prečítaniu knižky ma kedysi inšpiroval seriál ČT. a zasa len môžem konštatovať, že kniha je oveľa lepšia, ako film. filmu jednoducho chýbajú výrazové prostriedky na hnutí mysli. a pretože som Prima sezonu čítal viackrát, patrí k mojim obľúbeným knihám. to však pri tvorbe Josefa Škvoreckého nie je problém, pán spisovateľ si čitateľa získa ľahko.
kde mohla byť naša kultúra nebyť komančov?!
První setkání s tvorbou Josefa Škvoreckého pro mě bylo milým překvapením, které ve mně vzbudilo touhu přečíst si v budoucnu další autorovy knihy.
Prima sezóna je soubor šesti povídek zachycujících milostné patálie hlavního hrdiny Dannyho Smiřického. Většinou se jedná o příběhy humorné (spojené s holkami a hudbou, jazzem), v nichž se ale občas o slovo přihlásí i nelehká doba 40. let 20. století.
Kniha mi učarovala především proto, že je na ní krásně vidět, že se mládež vůbec nemění. Kolikrát jsem si při čtení říkala, že přesně to samé jsem prožívala (nebo spíše prožívám, protože jsem jenom o rok starší než hlavní hrdina) i já, ale o několik desítek let později. Taky jsem potkala nějaké Danny Smiřické, kteří rozhazovali sítě na všechny strany a zkoušeli, která slečna (z těch několika) se chytne. Viděla jsem páry, které se rozcházely a zase scházely, jak to bylo vylíčené v povídce Smutné podzimní blues. Myslím si, že ke každé postavě z knihy bych dokázala přiřadit člověka ze svého okolí. A to je zřejmě přesně ten důvod, proč mi tato kniha utkvěla v hlavě, byť už uplynulo několik měsíců od doby, co jsem ji četla. Je to příběh ze života, je upřímný, autentický. Ukazuje lidi takové, jací opravdu jsou, postavy se nesnaží za každou cenu čtenáři zalíbit, jsou to svébytné osobnosti, jsou jako my.
Taktéž mě bavil způsob, jakým je kniha napsána. Čtivě, svižně, svěže. Objevují se zde slova nespisovná či záměrně špatně napsaná (např. rači). Věty bývají krátké, ale kolikrát i výstižné, úderné. Vypravěč si zde hraje s detaily, které dokážou postavu vystihnout lépe než sáhodlouhý popis. Dialogy jsou bravurně napsané, jsou o ničem, ale nikdy nenudí. A to všechno tvoří celek, který působí věrohodně a přenáší nás do dob prima sezóny...
Krásná kniha od jednoho z nejvýznamnějších českých autorů. Danny Smiřický je sympatický hrdina a člověk mu musí fandit. V knize je dokonale popsána doba, ve které se děj odehrává.
Pochybuju, že se mi kdy stalo, že jsem někdy tak moc neměla ráda hlavního hrdinu... ale to bylo ze začátku. Postupem času jsem mu začala mnohem víc rozumět a fandit mu. Upřímně, pokud bych z toho nemusela psát písemku, tak to zahodím už v začátku. To by byla taková chyba! Ta kniha mě opravdu překvapila. Opravdu doporučuju přečíst stojí to za to. :D
Štítky knihy
zfilmováno dospívání Protektorát Čechy a Morava povídkové romány
Autorovy další knížky
1964 | Zbabělci |
1990 | Prima sezóna |
1990 | Tankový prapor |
1991 | Mirákl |
1965 | Legenda Emöke |
Za mě skvělý román Josefa Škvoreckého. Těžké téma a vtipně popsaná honba za láskou mladého Danyho. I filmové zpracování se mi líbilo.