Tankový prapor

Tankový prapor
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383295/bmid_tankovy-prapor-I9W-383295.jpg 4 660 660

Danny Smiřický série

Tankový prapor Josefa Škvoreckého se vyznačuje humorem, který umí léčit. Krouží kolem nás temné síly? Otevřeme román – a ponoříme se do osvobodivé esence komické absurdity, jejíž nezanedbatelnou výhodou je, že se už stala a že se přihodila komusi jinému, autobiografickému Dannymu Smiřickému, kterého známe ze Zbabělců, nyní veliteli tanku, jenž si u Sedmého tankového praporu kroutí poslední půlrok vojny. Střely neodolatelného humoru a mistrných dialogů, u nichž se propuká do hlasitého smíchu, ale také vědomí, že za branami kasáren čeká cosi mnohem neurčitějšího, nejasného, budoucnost, život… kdo může říct? Tupost se tam venku maskuje rafinovaněji než pod důstojnickou čepicí.... celý text

Cleo De Nile
19.01.2016 4 z 5

Dobu, o které kniha vypráví, jsem nezažila, takže mi nejspíš pár věcí uniklo, ale to nebylo žádnou překážkou tomu, abych se skvěle nepobavila :D Navzdory těm - no, řeknu to jak to mám ve svém rozboru k maturitě - četným vulgarismům, bez kterých by to ostatně nebylo ono, je styl Škvoreckého velmi čtivý a atmosféru umí vykreslit báječně. Zkrátka a jednoduše, psát on uměl. Jediné mínus je, že jsem se solidně ztrácela v postavách, ale to je čistě můj problém. Přesto to na 5 hvězdiček nevidím, dávám zasloužené 4.

kristleko
14.10.2015 4 z 5

Reflexe prezenční vojenské služby v dobách tvrdého stalinismu je to výborná a zábavná, byť možná až příiš karikovaná. Plasticky ukazuje dokonalou potěmkinádu – vskutku dialektický rozpor mezi bojovým, politickým a kulturním výcvikem na jedné straně a až neuvěřitelným lidským úpadkem a rozkladem na straně druhé. („A co, soudruhu podporučíku, zašoustal ste si aspoň?“) Škoda jen, že jen málokdy se příběh vymaní z popisu absurdních a humorných okamžiků vojenského výcviku. Jen tu a tam z něj vykoukne Danny Smiřický, jehož zápletka s „prvotřídní platonickou kurvou“ Lizetkou a „pitomou důstojnickou paničkou“ Janinkou patří k tomu nejlepšímu v knize, ale je pouhým kořením zábavných obrazů z vojenského prostoru Kobylec.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Je to sranda při které mrazí - ovšem obávám se, že ti, kdo nebyli na vojně, se nasmějí mnohem míň.

veronie
16.03.2015 1 z 5

Od téhle knížky jsem očekávala kupu legrace. A jak to dopadlo soudruzi? Nudaaaa...

kacaabba
07.03.2015 3 z 5

Lepší kniha než jsem čekal. Všechno se mi to začalo vybavovat... Brrr! Těm, kteří nezažili náš reálný socialismus doporučuji před čtením Tankového praporu přečíst knihu Farma zvířat.

pif69
24.02.2015 4 z 5

Kdo si prošel dvouletou povinnou vojenskou presenční službou , musí se smát od začátku do konce . Není to žádné filozofické veledílo , ale zábavné a vtipné čtení na dovolenou .

Koňadra
13.12.2014 3 z 5

Milé, humorné, trošku mám pocit, že v niektorých previazaniach deja nedotiahnuté. Ale určite príjemné čítanie.

Kloky
27.10.2014 1 z 5

Bohužel nedočteno, zbývalo mi asi 20 stránek do konce, ale ani to mě nemotivovalo. Kniha mě nudila, pak byla chvíli zábavná, ale k nudnosti se vrátila velmi rychle.

DejnaDee
21.09.2014 3 z 5

Četla jsem knihu i viděla film. Musím říci, že kniha byla lepší jak už to tak ve většině případů bývá, ale pro mne nic světoborného.

Sandik
27.08.2014 5 z 5

Podle mého lepší než Prima sezóna. Dokonce bych si troufal říct, že to je asi nejlepší reflexe socialistické armády v české literatuře jakou jsem kdy četl.

Roman Joska
02.08.2014 3 z 5

čekal jsem víc,kniha zklamala

Francoa
30.07.2014 4 z 5

Konečně jsem se rozhodl po přečtení všech komentářů, že knihu ohodnotím a napíšu svůj názor.Knihu jsem si koupil ihned při prvním vydání u nás v roce 1990, po přečtení jsem byl zklamán, protože před mnoha lety jsem četl ukázku z připravovaného románu v literárním časopisu Plamen, který jsem si nechal rodiči poslat, když jsem absolvoval ZVS (1966 - 1968).Josef Škvorecký v té době byl pro mně pan spisovatel,Zbabělci a jeho povídky Ze života lepší společnosti jsem obdivoval.Ukázku z knihy Tankový prapor si poslechla celá rota při večerním předčítání a většinově jsme se shodli, že se konečně našel spisovatel, který se nebojí psát tak, jak to na vojně opravdu chodí:tak jak mluví Čech, Moravák a Slovák; absurdnost; buzerace apod..Shodou okolností jsme ještě byli ne prapor, ale 7.tanková rota, prostě jsme prožívali to o čem Škvorecký psal.Proto jsem od knihy očekával mnohem více sprostých slov, více buzerace nejen od důstojníků ale i od některých poddůstojníků, více sexu a prokreslenější příběh.Knihu jsem po druhé četl nějaký delší čas po uvedení filmu v televizi.Podle mého názoru Škvorecký přeci jenom příběh trochu uhladil, zapracovala autocenzura a to je škoda.První přečtení knihy bych hodnotil 3 hvězdy, ale přeci jenom zklamání časem vyprchalo a Škvorecký je Škvorecký, dávám 4 hvězdy, také proto, že prozatím "vojnu" žádný spisovatel lépe ne vystihl.A ukázce v čas. Plamen bych dal 5 hvězd.

aktak1203
16.07.2014 5 z 5

Je pro mě dost nepochpitelné, že může být pro někoho tato kniha nudná. Já myslím, že popis absurdního prostředí na vojně a nejen tam v dobách komunismu je více než výstižný, alespoň podle vyprávění těch co byli nuceni se povinné vojny účastnit. Takže já dávám plný počet hvezdiček.

Ivinho
20.03.2014 4 z 5

Ach jsem tak rád že nemusím jít na vojnu a tuhle absurditu zažít.

Evickar
16.03.2014 4 z 5

Opravdu jsem se nasmála. Už na prvních stránkách napočítáte tolik sprostých slov jako v žádné jiné celé knize :-) Pro odpočinek rozhodně doporučuji, ikdyž se jedná o vojenské prostředí a v bojových vozidlech a organizacích té doby se trochu ztrácíte.

moonchild
07.03.2014 5 z 5

Výborná kniha,která by si zasloužila deset hvězdiček

fan_tomas
19.10.2013 4 z 5

Srandovní počtení :) Stejně jako filmové zpracování :)

BooksLucyKing
16.06.2013 4 z 5

Bezvadná, humorná knížka. Občas jsem se sice ztrácela mezi těmi vojenskými termíny a hodnostmi, ale nevadí. Opravdu povedené dílko.

ZdivocelaReny
31.05.2013

Hrozně mě mrzí, že pan Škvorecký upustil od ich-formy, protože Dannyho myšlení mě na celých knihách bavilo ze všeho nejvíce... kde jsi, Danny ze Zbabělců a tvoje myšlenky tak blízké mým! :D Zbyl z tebe jen rotný Smiřický...

Bohužel jsem nedočetla. Ale možná tomu za čas dám ještě druhou šanci. Možná taky potřebuju být starší, zrovna jako je Danny starší v Praporu než v milovaných Zabělcích, aby mě i Tankový prapor dokázal zaujmout... A možná taky ne. Možná je Prapor už záležitost ryze mužská, pro ženskou mysl neuchopitelná...

EDIT 2017: Hlásím první prolomení bariéry v četbě této knihy. Filmová verze mě přesvědčila o tom, že i brýlatý rotný Smiřický Lukáše Vaculíka je v jádru pořád týmž Danníčkem, kterého jsem si tak oblíbila ve Zbabělcích. A tak jsem dala knižní podobě znovu šanci ;).

rostwin
26.12.2012 5 z 5

Konečně čtivý Škvorecký! Je sice pravda, že se čtenář v různých postavách velice snadno ztratí, nemusí to však být na škodu. Humorné, ironické proti nesmyslnosti vojenské služby, karikující velitele i celý systém .