Dech tmy
Nicolai Lilin
Sibiřská výchova série
< 3. díl
S Nikolajem zvaným Kolyma, literárním alter egem italského spisovatele ruského původu Nicolaie Lilina, se čeští čtenáři mají možnost setkat už potřetí. Kolymova pikareskní epopej pokračuje vyprávěním o návratu z čečenské války a snaze začlenit se do „normálního“ života a zabít či alespoň umlčet „vraždící monstrum“ v sobě. Překonat předsudky postsovětské společnosti, nedůvěřivý či přímo nepřátelský postoj okolí i vlastní pochyby se však ukáže jako nečekaně obtížný úkol, který vystaví Kolymu další zásadní životní zkoušce.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2014 , PasekaOriginální název:
Il respiro del buio, 2011
více info...
Přidat komentář
Poslední díl trilogie dočten.Spoustu stránek jsem přeskákala ,protože evidentně nejsem cílová skupina.
Na druhou stranu autorovi doporučuji,aby se i nadále psaní věnoval. Umí psát čtivě, příběh má spád , ale pro mě,jak už jsem psala u předchozích dílů , je celkové vyznění málo uvěřitelné .
Určitě jsou to knihy pro muže ,kteří dávají přednost akci . Nevadí jim,že hlavní hrdina je tak trochu brouk Pytlík a nechají se unést dějem.
U tohoto 3. dílu jsem čekala víc času stráveného u dědy Nikolaje,to by mě bavilo .
Bohužel těch pár stránek,které autor věnoval pobytu v tajze bylo pro mě hodně málo.
Byla jsem zvědavá,jak celý příběh dopadne,tak jsem přeskákala nakonec a myslím,že konec je dostatečně otevřený a tím i nachystaný na pokračování.
Pokud vznikne, bude bez mojí účasti .
Třetí díl série působí trochu roztříštěně, ale jinak to ani nešlo. Hlavní hrdina si nejdřív prožívá psychické peklo po návratu z války, pak se na pár dní vydává za dědou na Sibiř a nakonec se vrací do "normálního života" a nastupuje do práce, načež pak mění pracovní pozici. Jenže to zdaleka není normální život ani normální práce, takže závěr knihy vlastně není žádným překvapením.
Autorův styl je stále stejně svižný a velice čtivý, jen to není jedna velká jízda na horské dráze jako v předchozích dvou dílech. Měla jsem spíš pocit, že čtu čtyři samostatné "povídky", které spojuje jen hlavní hrdina. Což nutně není špatně - když se naladíte na 4 odlišné příběhy, čtení si v pohodě užijete a nadto se dozvíte něco o posttraumatické stresové poruše, o tajze i něco ze zkorumpované ruské mocensko-politicko-mafiánské reality.
Za mě dost dobrý.
---
Jak se říká na Sibiři: „Naděje umírá poslední, ale každopádně umře.“
---
„Musíš si dávat velkej pozor, když se Sibiřanů ptáš na cestu. Když ti řeknou ‚Je to tady za rohem,‘ je to obvykle nejmíň pár kilometrů. ‚Trochu se projdeš‘ bude s největší pravděpodobností znamenat několikadenní pochod.“
---
„Na tomhle světě není nic věčný, a to je na něm to nejlepší, protože za naší pamětí, za rozumem, za koncem začíná nesmírná spousta dalších příběhů.“
Mně se to líbilo. Jasně, že to nemá až takový spád, jako druhý díl. Ale zkuste popsat zajímavě svůj "normální" život. Jen škoda, že v knížce nejsou fotky - bylo by zajímavé vidět, kde děda N. žije. Bezvadné vyprávění.
Krásné dotažení série...vzpomínky na dědu Nikolaie...Trošku trpký konec, ale to k životu patří a jiný by tam snad ani neseděl...
Sibiřská výchova ve své době se mnou pěkně zacloumala. To se bohužel nyní nekonalo. Připadá mi to jak 3 knihy v jedné. Ta část po návratu z vojny je dle mne nejsilnější. Ta se 1. dílu nejvíc blíží. Pak najednou mávnutím proutku se hrdina zcela změní už během cesty na Sibiř. Je z toho najednou pohodové vyprávění o splývání člověka s přírodou. Čekal jsem na finále, jak se ti 2 jedinci v 1 těle dají dohromady. Bohužel nic z toho nebylo. Jen jednoduchý popisný thriller jakých se o zvláštních jednotkách píší desítky. To ruské prostředí to nijak nezachránilo. K tomu nelogický až uštvaný závěr, či spíše jen zabouchnutí dveří. Spíš až jen 3,5*.
Nicolai je výborný vypravěč a spisovatel, kniha se četla sama jako dvé předchozí. Nevim do jaké míry je to autobiografie,ale i tak klobouk dolu. Silný zážitek,dékuju
Další dech beroucí vyprávění Nicolaie Lilina. Místy bralo dech více místy méně, ale Sibiřskou výchovu se bude jen velmi těžko překonávat.
Naprostý mazec... Neuvěřitelně strhující vypravěčský styl Nicolaie Lilina, který vás vtáhne do poválečného života bývalého profesionálního odstřelovače v posovětském Rusku, i když vás dosud nic takového nezajímalo :D Přemýšlím nad tím, do jaké míry jsou zde líčena fakta či autobiografické zážitky... Protože jestli to takto opravdu funguje/fungovalo, pak nemám slov...
Štítky knihy
Rusko ruská literatura Čečensko společenské romány váleční veteráni návraty domů
Po originální Šibiřské výchově a strhující akci ve Volném pádů, jsem se spíš obával, co může ještě být v tomhle pokračování.
No a musím prásknout: Opět paráda.
Lilin prostě umí udržet moji pozornost, často jsem knihu nechtěl ani zavřít, abych si odkrojil větší krajíc.
Autor se s poslední knihou svého uceleného příběhu popasoval dle mého dobře.
Samozřejmě akční závěr s agenturou, tam už chyběl jen Body s Doylem, aby proskočili oknem, ale příběhu to neubralo.