Dědina

Dědina
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 4 2491 2491

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

Mnaui
30.01.2021 4 z 5

Čtyři samostatné příběhy. Průběžně se střídají vypravěči a tím i jejich odlišný pohled na danou událost.
První dva příběhy měly spád. Třetí je poměrně dlouhý, ale zase má nečekanou zápletku. V posledním díle si autorka pohrála s dialektem.
Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně. Velmi dobře vystihuje poměry nejen na vesnici, ale celkově mezigenerační vztahy

Booksaddict
29.01.2021 3 z 5

Z knížky si odnáším dvě základní a pro život důležité informace: nezapomíná se jen na to, co lidi závidí a méně pánbíčka a více dobra. Pod ty se podepisuji. Autorka věrně popsala realitu nejen na dědině.

1bublina
29.01.2021 4 z 5

Nářečí mi nevadilo. Jen jedno slovo mi nešlo přes pusu "bábička". Kniha se mi četla dobře a zajímalo mě, co bude dál. Ale vadilo mi, že byla taková negativní. Všichni někoho pomlouvali, mysleli jen na peníze a přišli mi hloupí.
ČV 2021 - 12. Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici

amanek
27.01.2021 5 z 5

Za mě super, příjemné čtení, líbilo se mi nářečí, vystihovalo to prostředí. Věřím, že takhle lidí uvažuji a přemýšlí, někdy je to bohužel smutné, ale je to tak.

hanzmb
26.01.2021 5 z 5

Nádherné vyprávění navíc nádherným jazykem. K tomu perfektní gradování příběhu. Od jednoduchých veselých příhod to autorka postupně nenápadně přivede až závažným tématům jako mezigenerační vztahy a zachování lidské důstojnosti v posledních chvílích života.
Už se těším na další autorčiny knihy.

Linda007
25.01.2021 4 z 5

Nevím proč, jsem si myslela, že je to humorná kniha. No není.. osobně doufám, že takový lidé nejsou. Bylo to velmi depresivní čtení, ale k zamyšlení.

Monya.grch
22.01.2021 5 z 5

Moc milé příběhy psané jazykem, který je mi blízký. Petru Dvořákovou mám moc ráda, líbí se mi její styl psaní a ani tato kniha mě nezklamala. U knížky jsem měla dost nostalgických vzpomínek na dětství a občas jsem se i upřímně zasmála. Někdy jsem měla pocit, jako by autorka psala o mé rodné vesnici. Trochu mě mrzelo, že sotva se nějaký příběh rozjel, už skončil, ale charaktery lidí úžasně vystihnuty. Nad některými příběhy se člověk pobaví, chování některých lidí nepochopí, něco je hodně k zamyšlení. Perfektně vystihnutá závist a vypočítavost některých lidí. Konec mě dostal. Podtrhnuto a sečteno, život na dědině jak má být, určitě stojí za přečtení.

lost.in.books
19.01.2021 3 z 5

Hodnocení: Tuto knihu jsem si v knihovně půjčila z toho důvodu, že se mi od autorky moc líbily její knihy Vrány a Chirurg, ale musím říci,že jsem u této knihy byla celkem zklamaná.
Kniha byla rozdělena na několik částí- příběhů jednotlivých rodin či obyvatel vesnice, některé mě bavily a chvilkově jsem byla schopna se začíst, ale delší příběhy mi přišly zdlouhavé , nezajímavé a neustále se tam odehrávaly podobné události a řešily podobné věci . Zároveň se zde nevyskytovala žádná zápletka nebo překvapivý moment. Kniha mě nedokázala vtáhnout do děje, do čtení jsem se někdy i musela nutit, což mi u knih vadí.
Na druhou stranu musím vyzdvihnout nářečí, které autorka do knihy zakomponovala a tím pádem to vytvářelo větší atmosféru života na vesnici. Jelikož autorka v mládí žila na Vysočině, tak zde bylo nářečí skvěle napsané a pokud jsem něčemu nerozuměla, tak se na přední straně vyskytoval velice přehledný slovníček slov napsaných v dialektu. Zároveň se mi líbilo, že byla schopná vdechnout tu pravou vesnickou atmosféru- ať už díky nářečí, nebo velice trefně vyobrazeným vlastnostem některých lidí na vesnici, či návyky těchto lidí, jelikož jsem z města, tak bylo fajn se dozvědět, jak se také může žít na vesnici.
Nápad knihy byl fajn a pokud by se do příběhu zakomponovala nějaká výraznější zápletka, tak by byla kniha ještě lepší a čtivější.

tereza1198
16.01.2021 2 z 5

Tohle se mi muselo v hlavě trochu rozležet. O čem to vlastně bylo? O ničem. Jen skládačka lidských charakterů. Ale musím přiznat, že mi lezlo na nervy, jak všichni všechno dělali pro peníze a pomluvy. Nikdo s nikým pořádně o ničem nemluvil. Bylo to strašně smutné. Taková malost lidského bytí. Ukazovalo to v lidech jen to nejhorší. Ještě zkusím Chirurga - tam je aspoň známé prostředí, z vesnicí zkušenosti nemám.

3nitka
16.01.2021 5 z 5

Výborná kniha. Charaktery ľudí krásne vystihnuté, vzťahy v rodinách aj medzi susedmi - čo povedať - je to tak, takí sme. Ľudia.

Abulafia
16.01.2021 5 z 5

Paráda. Čtivé a autentické vyprávění. Každá jednotlivá osoba je uvěřitelná. Krátká vyprávění se bezchybně skládají v celek. Dědina jak na dlani.

Lucie.kukla
13.01.2021 4 z 5

Kniha se báječně četla a dobře jsem se u ní bavila. Skoro mi připadalo, že autorka píše o vesnici, kam jsem jako dítě jezdila na chalupu. Poznala jsem povahové rysy sousedů, i mého dědečka. Knihu doporučuji jako oddechové čtení na dva večery.

Bunny
12.01.2021 5 z 5

Má druhá kniha od Petry Dvořákové a zase paráda. Cením odvahu použít hovorový jazyk, který mě navíc obrovsky bavil.
Příběhy jsou skutečně ze života, každý z nás v tom určitě najde buď část svého uvažování nebo chování, anebo zná podobné situace z rodiny či okolí. Na dědině je vše víc vidět, vztahy, chování lidí a důsledky z nich se násobí…. Zároveň si sousedé nemohou zapomenout staré křivdy a je to vlastně pořád dokola. Osobně jsem se výborně bavila i nad pohledem tchýní na snachy….. Vynikající kniha o vztazích, pohledu na život… takové slunce, seno knižně

rumova_kulicka
11.01.2021 3 z 5

Nářečí a vykreslení postav je perfektní, ale taky jsem od knihy čekala víc. Kdybych přestala číst v kterémkoliv bodě knihy, o nic bych nepřišla.

Jájinka
11.01.2021 4 z 5

Kniha mi nepřišla lehce humorná, spíše smutná. Přesto se dobře četla. Konec zůstal otevřený.

Riccione
11.01.2021 3 z 5

Ma to takovy otevreny konec, asi ma byt urceno k rozjimani o zivote, ale ja to nemam moc rada. Nicmene kniha me hodne vtahla, cetla se mi dobre.

xolee
11.01.2021 3 z 5

S touhle knížkou jsem si připomněla plno vzpomínek z dětství, kdy jsem často jezdila k babičce na vesnici a plno postav z knížky jsem už potkala ve skutečnosti. Trošku jsem si musela zvyknout na drsnější styl psaní (samice potkana, psi). Ze začátku jsem bojovala s nářečím, ale to proto, že moje babička nebyla z Vysočiny. Knížka je všechno, jen ne humorná. Ocení určitě ti, kteří mají podobné vzpomínky z dětství, ale pro někoho kdo to nikdy nezažil knížka mu moc nedá, protože takový život na vesnici opravdu byl.

Leni__ska
07.01.2021 5 z 5

Dědina. Dědina kterou znám. Perfektně popsány charaktery lidí, na to je Dvořáková nejlepší. Fakt mě to bavilo a pořád jsem si říkala, jo, tak to je přesný a teď nevím, jestli to je vlastně dobře nebo špatně :-D Prostě život.

Ewishekk
06.01.2021 4 z 5

Byl to oddech, vrátilo mě to do dětství na vesnici, kde se drby nesly rychlostí blesku a každý měl nějaké to svoje tajemství a trápení. Humoru v knize teda moc nebylo, ale i přesto četla velice rychle. Jazyk, jakým je kniha napsaný mi přišel přirozený, oproti jiným knihám příjemná změna.

lucifess
05.01.2021 3 z 5

První kniha tohoto roku od které jsem čekala více.
Román mi nepřišel lehce humorný, ba naopak. Měla jsem spíš stísněné pocity při čtení a úzkost.
Co se týká jazyka, úplně jsem u toho viděla a slyšela svoji babičku a prababičku, to bylo jediné pozitivní a rozhodně neobvyklé v dnešní době a díky za to.
Je mi jasné, že takové postavy a příběhy se vyskytují ve všech koutech (republiky?úsvěta?), nejen v této dědině a je mi z toho smutno.