Deepsix
Jack McDevitt
Motory Boha série
< 2. díl >
Maleiva III. byla považována za galaktickou raritu, exoplanetu, která může hostit život. Její čas se však rychle krátí, protože do planetárního systému vtrhl zbloudilý plynný obr a jeho dráha má smrtící kolizní kurz se světem, kterému nyní říkají Deepsix. Planeta zanedlouho navždy zmizí. Priscilla "Hutch" Hutchinsová, pilotka nadsvětelníku patřícího Akademii vědy a techniky, je jediným kvalifikovaným odborníkem v okruhu několika světelných let od Deepsix. Do katastrofy zbývají necelé tři týdny, a v této krátké lhůtě sestoupí s malým vědeckým týmem na povrch, aby získali jakékoli poznatky o životních formách a ztracených civilizacích této k smrti odsouzené planety. Čím hlouběji pod povrch tohoto podivného a složitého světa Hutch a její tým pronikají, tím více odhalují hádanky uvnitř hádanek, a překvapivé objevy vedou jen k dalším a zapeklitějším otázkám. Pak nečekaně zasáhne zemětřesení a zničí jedinou možnost úniku z povrchu planety. Vědci i turisté, kteří se dostavili shlédnout velkolepý zánik Deepsix, bezmocně přihlížejí, zatímco Hutch a její lidé zkouší přežít na nepřátelské planetě a nepropadnout šílenství. Čas zbývající do nevyhnutelné apokalypsy neúprosně odtikává a oni musejí najít způsob, jak se dostat pryč, než se Deepsix jako oblázek propadne do bezbřehých hlubin běsnícího plynného obra.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2023 , Planeta9Originální název:
Deepsix, 2000
více info...
Přidat komentář
Minusom je opat McDevittov styl pisania. On proste nedokaze napisat plynuly pribeh. To vsak bohato vyvazuje originalnymi napadmi, slusnym ubytkom vedlajsich postav sposobenym ludskou naivitou (blbostou), originalne vymyslenymi katastrofami a pekne vykreslenym vyvojom spociatku nejednoznacnych postav.
Když jsem se začetl do Motorů Boha, hodně jsem bojoval s technickou stránkou knihy. Autor byl hodně technický a během čtení jsem měl pocit, že knihu napsal spíš pro atomové inženýry, než pro sci-fi fanoušky. U Deepsix už mě ale přesvědčil, Prakticky okamžitě. Otočil, ubral na techničnosti, přidal na příběhovosti a vytvořil tu příběh s postavami, které jak kdyby vypadli z Hvězdné brány. Bomba. Tuto knihu jsem díky tomu přečetl prakticky jedním dechem. Zábavné, akční archeologické sci-fi plné zajímavých myšlenek a nápadů o rase, která by v příbězích autora možná mohla ještě něco říci.
Mám rád "klasické" vědeckou fantazii bez mysticismu a různých peudonáboženských mišmašů, takže jsem si mě autor získal. Prvních 50 stran se rozjížděl, pak všechno začalo být zábavné a mile tajemné, ale konec už byl docela předvídatelný. Knihu doporučuju a jdu hledat další 4 díly série. Asi nejdřív jedničku, protože tohle je dvojka, což jsem netušil :-D
Tempo vyprávění v knihách Jacka McDevitta je pomalejší. Nenechte se tím ale odradit - ke konci je to sakra zběsilá jízda, která vám nedá spát a díky které knihu odložíte až v momentě otočení poslední stránky. Protože jestli McDevitt něco umí, je to gradace napětí. Finále zde bylo jedním slovem bombastické.
Více v recenzích.
Pokračování (ve smyslu máme stejnou hlavní postavu) předchozího dílu, který se dá číst samostatně. Napínavý příběh, který se v podstatě čte sám.
Z knihy jsem byl nadšený - je to taková sci-fi robinsonáda. Něco na způsob Apollo 13 nebo Marťan. I když Marťan byl mnohem techničtější, kdežto Deepsix je i trochu víc o emocích.
Motory boha jsem nečetl - nemohu tedy srovnávat. Pokud Deepsix nějak navazuje na tuto knihu, tak to není nijak znát (nepřišlo mi, že by mi chyběly nějaké informace/znalosti).
Po nedočtených Motorech Boha jsem chtěl přesto v této sérii pokračovat, ale i přes zajímavý příběh hned v úvodu mě to odradilo od dalšího čtení. „ Pilotka nadsvětelníku???",
proboha co to je za výrazy? Sci-fi se tváří jako hardcore, přirovnáváné ke Clarkově Rámě a přitom mě připadá jakobych četl snad Hvězdné války. Nadsvětelné skoky a spousta dalších nehorázných nesmyslů, autor děj zasadil pouze o cca 150 let do budoucnosti, kdyby přidal 20 tisíc let snad bych mu to žral.
Uznávaný autor přichází s nepřekonatelným dobrodružstvím na život a na smrt - se strhujícím, trvale napínavým, úžasně uvěřitelným příběhem s pevnými základy v technické science fiction......tomu se mě nechce vůbec věřit.
Velice rád bych si toto sci-fi přečetl, ale po Motorech Boha a zde opět divných výrazech ztrátu času riskovat nebudu. Vypadá to ale lákavě...
Velmi dobré, za mě lepší než Motory boha. Opět bych vyzdvihl výborné vylíčení dění na planetě (průzkum, střet s místní přírodou), přímočaré, dynamické, bez hluchých pasáží. Naopak technické popisy při vesmírné činnosti mi moc neseděly.
Postavy velmi dobře popsané, charakterově různorodé, s pohnutými osudy. Úžasně popsaný zánik planety.
Trochu mě zklamalo, že zde nebylo jakési volné navázání na nezodpovězené otázky z předchozí knihu z cyklu.
Hufff ... to bylo drsný! Popisy dobré, postavy dost zajímavé s vývojem a ty artefakty, s přírodou té planety je prostě lahůdka ... Akorát mě to nutilo rychle číst neb to napětí bylo nesnesitelné... To Devitt tedy umí.
K přečtení této knihy jsem se nechal zlákat anotací. Velmi mě zaujal příběh a celkový nápad - tedy popis srážky dvou planet, z nichž jedna, Maleivy III aka Deepsix, hostí život. Teprve několik dní před samotnou srážkou se ukazuje, že život se zde nevyvinul pouze do podoby základní fauny a flory, ale do něčeho mnohem složitějšího. Zde přichází na řadu tým vědců mající za ůkol v krátkém čase před srážkou prozkoumat co nejvíce z nalezených pozůstatků neznámé civilizace. Vše se ale nevyvíjí dle plánu, a tým zůstává na povrchu bez zřejmé možnosti návratu. Více v anotaci samotné. Kniha zcela určitě patří do kategorie hard sf, ikdyž za sebe bych ji řadil spíše někam k okraji, někam do "soft hard sf" :). Proč tento rozpor? Inu zkrátka, ač se autor snaží ze všech sil, některá technická řešení a jejich realizaci (hlavně realizaci) prostě nedokáži "spolknout". A vubec, zdálo se mi, že autor se prostě nejak nemůže rozhodnout zda příběh pojmout více techničtěji (práce v okolí planety) nebo se zaměřit na příběhy jednotlivých postav. Na přebalu je dole drobným písmem napsáno "Strhující kronika katastrofy a objevu". Kronika to tedy v pravdě je. Styl psaní mi připadal odtažitý ač autorova snaha vtáhnout čtenáře do děje je zřejmá, minimálně u mě se mu to však podařilo pouze částečně. Vinu zřejmě hrají neurčité postavy, k žádné z nich jsem si nenašel cestu. Žádné jsem vyloženě nefandil. V knize se nevyskytují (až na jeden okamžik) žádní záporáci a jde čistě a pouze o záchranu skupinky z povrchu planety. Za velké mínus pak považuji úplný závěr a až příliš okaté uzavření všech linek. Tedy k hodnocení: kniha jako taková není špatná, jak se z mého komentáře může zdát, děj odsejpá, jen málo pasáží se mi zdálo nudných, příběh a celkový nápad jsou hlavním tahounem knihy a hlavním důvodem pro udělené hodnocení. Autorovy nápady nejsou špatné, jen to technické řešení pokulhává. Linie popisující události na povrchu patří dle mého k nejlepším částem knihy. Ještě jedna poznámka: kniha, ač součástí série, se dá číst zcela samostatně (můj případ) a s dalšími kousky v serii ji pojí pouze společný vesmír a některé postavy.
Od Motorů Boha má tato kniha něco navíc - spád a dynamičtější akci. Nechybí napětí. Četla se mi mnohem snáze a rychleji. Pokud tímto tempem tato série bude pokračovat, nemohu se dočkat Omegy :) Ráda bych prodiskutovala děj, ale to bych spoilerovala. Jsem nadšená!
Hned na začátek musím říct, že Motory boha mě bavili o něco více. V této knize jsem opět čekal více průzkumu a objevování. Dostalo se mi toto velice málo. Spíše šlo o surviver záležitost.
Hodnotím 60 %.