Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990
Jiří Pernes
V roce 1945 začal vycházet humoristický časopis Dikobraz, který měl podporovat politiku KSČ. Po roce 1948 se stal jediným satirickým časopisem, který vycházel v českých zemích. Na jeho stránkách byly tištěny kreslené vtipy a rádoby humorné texty, které reagovaly na politický vývoj. Byl to často humor pokleslý a poplatný komunistické politice, nicméně je velmi cenným a dosud nevyužitým zdrojem informací o vývoji české a československé politiky a společnosti v letech 1945–1990. Autor pracuje s dikobrazím „humorem“ jako se svébytným historickým pramenem a na jeho základech osvětluje a komentuje bezmála půlstoletí vlády komunistické strany v Československu. Kniha vychází v rámci ediční řady Poznávání komunistické minulosti.... celý text
Přidat komentář
Dosti jednostranná kniha, jak "učí" historie- dějiny jsou komplikovanější než jsme ochotni přiznat.
Autor v podstatě jen stručně převypráví poválečné dějiny Československa a ilustruje to kreslenými vtipy z Dikobrazu. Čekal jsem, že se víc dozvím o samotném Dikobrazu, jeho redaktorech, zázemí...Ale tím se autor nezabývá skoro vůbec. Pokud se ovšem smíříte s tím, že jde vlastně jen o stručnou procházku dějinami za doprovodu vtipů, tak si knihu užijete. V závěru ovšem autor neříká pravdu: Dikobraz nezanikl v roce 1990. Jen se přejmenoval na Nový Dikobraz a v pohodě pokračoval dál ještě celých pět let.
Dikobraz patřil k mým školním letům a dospívání, bavil mě, poznával jsem výtvarniky, humor, satiru, učil se čist mezi řádky, hledat ve vtipech a obrázcích dvousmysl, ale i angažovanost, a jsem tedy moc rád že tuhle knížku, jež to vše mapuje, mám v knihovně.