Dějiny českých zemí
Oldřich Tůma , Jaroslav Pánek
Dějiny českých zemí podávají soustavný výklad naší historie od pravěku až po vstup České republiky do Evropské unie v roce 2004. Sledují vývoj českého státu a národa, stejně jako menšin žijících na českém území, zejména Židů, Němců, Slováků a Poláků. Osu výkladu tvoří proměny státu (včetně území, která k němu patřila jen dočasně) a společnosti v něm žijící, ale pozornost je věnována rovněž kultuře, náboženství, populačnímu vývoji a tisíciletému přetváření krajinného prostředí. Za vedení dvojice předních českých historiků – Jaroslava Pánka a Oldřicha Tůmy – knihu zpracoval kolektiv odborníků z Historického ústavu a z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Kniha je určena nejen studentům historie, ale i širokému okruhu čtenářů, kteří se zajímají o dějinné základy naší současnosti.... celý text
Přidat komentář
Skvělé shrnutí celých našich dějin. Autoři jsou odborníci na svém místě, a kapitoly jsou dostatečně obsáhlé na to, aby kniha mohla sloužit jako základ i studentům a hlubším zájemcům o českou historii. Velmi sympaticky působí i originální vazba s třemi záložkami v barvách trikolóry.
Kompletní přehled české historie od neolitu až po vstup ČR do Evropské unie, napsaný kolektivem historiků z Akademie věd. Kniha se někdy nečte úplně snadno, ale je zahlcena fakty a historické události skvěle propojuje a dává do kontextu. Čím více se pak blíží současnosti, tím je popis jednotlivých období podrobnější.
Koho historie naší země alespoň trochu zajímá, nebude litovat.