Dějiny Iráku
Eduard Gombár , Lukáš Pecha
Irák, jehož jádro tvoří neobyčejně úrodná oblast mezi řekami Eufratem a Tigridem, nazvaná ve starověku Mezopotámie, je jednou z nejstarších kulturních zemí světa, zvanou dokonce kolébka lidstva. Irák je zároveň strategicky významný arabský stát Blízkého východu jak z hlediska geopolitického postavení, tak z hlediska nesmírného ropného bohatství. Ve své historii Irák zaznamenal obdivuhodné vzestupy civilizací a kultur i jejich prudké pády, jakož i nesčetné invaze zvenčí. Přesto si zachoval svou vlastní tvář.... celý text
Přidat komentář
Kniha je velmi vyčerpávajících přehledem dějin Iráku, někdy trochu méně přehledná při výčtu nespočtů středověkých vládců. Nicméně přehled starověku a 20. stolení, který mě zajímá nejvíc, byl dobře zpracován.
jen malá poznámka: myslím, že by bylo vhodné do těchto historických knih napsat jednu kapitolu o ženách (vývoji ženských práv, svobod apod., vypsat nejdůležitější ženy dějin dané země). Vzhledem k tomu, že jsou tyto knihy z 90% napsané o mužích, tak by jedna kapitola o ženách byla zajímavá a poučná. Bez ní vyzní, že dějiny se automaticky dějí bez žen a lidé nad tím nepřemýšlí. Což si myslím, že je škoda.
Po poměrně pro mě nepřehledné změti jmen různých vládců a dvorských funkcionářů se s přiblížením k současnosti stává mnohem čtivější. Záživná je pak od konce devatenáctého století do nedávné minulosti - 2011.
Na tieto iracké dejiny som sa prenáramne tešil. Dejiny Iraku su pre mna jednoznačne možno najzaujimavejšie, rovnako ako dejiny iných blizkovýchodných štatov (ako Dejiny Iranu či Saudskej Arabie z tejto edicie). Vždy sa najviac teším na staroveke a stredoveke dejiny ,ale pri Iraku je to presne naopak. Tu mi prišli najzaujimavejšie práve moderné dejiny. Neviem či je to tým, že kniha bola nabitá informáciami a samymi novými menami no rozhodne Dejiny Iraku patria medzi tie najlepšie, ktoré vrámci edície Dejiny statu vyšli. A preto dufam, že nové Gombárove dejiny Sýrie budu rovnake!