Dějiny Íránu
Michael Axworthy
Přehledně uspořádaná kniha informuje o zakladateli zoroastrovského náboženství, o mocné říši Achajmenovců, kterou si podrobil Alexandr Makedonský, líčí boje Parthů a Sásánovců s Římany, sleduje dobytí Íránu Araby a příchod islámu, ničivé nájezdy Mongolů, rozkvět perské kultury a literatury za ílchánů a Tímúrovců i snahy safíjovských šáhů o sjednocení íránské společnosti. Všímá si událostí vedoucích k nástupu dynastie Pahlaví a k jejímu svržení tzv. islámskou revolucí a vysvětluje příčiny iránsko-irácké války. Text uzavírá stručný váklad o šíitském islámu, genealogická tabulka dynastií, chronologie událostí, přehled česko-íránských vztahů s souhrn statistických údajů o Íránu.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2014 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
Iran: Empire of the Mind: A History from Zoroaster to the Present Day, 2007
více info...
Přidat komentář
Dejiny Iránu by si zaslúžili viac ako 220+ strán textu, rozhodne viac. Však ide o krajinu s bohatou históriou. Mimo toho sú Dejiny Iránu napísané vynikajúco, možno ide o jednu z najlepších kníh edície.
Velmi čtivé dějiny Íránu. Mně to dalo hlavně hlubší porozumění různým směrům islámu. Jedná hvězdička dolů za naprosto diletantskou editorskou práci. Na to, že jde už o třetí vydání (četl jsem to z roku 2022), je tam ohromné množství překlepů (např. "vláda Sporných států" na str. 176)
Naprosto se všemi předpisateli souhlasím. Je to výtečná kniha. K její četbě mě přivedla kniha Antonína Polácha Persepolis. Taky stojí za to a vlastně jak zjišťuju, ten Polách stojí za přečtení celý.
Výborný úvod do dějin téhle velké země, hodně mě to zaujalo. Neutečou vám žádná fakta, je to psané nestranně a hlavně dobře. Na začátku se to čte jako pohádky tisíce a jedné noci, uprostřed je to skoro jako horror a závěr jako politický thriller... kruciš, nějak jsem se rozjel :)
Stojí to za přečtení, vždyť dneska se o Íránu mluví jen v souvislosti s islámským fundamentalismem, fatvou nad Salmanem Rushdiem, nebo hypotetickými jadernými zbraněmi. Zapomínáme na krále Kýra, pohádkovou Persii, nebo třeba na perskou poezii... a taky na to, že za řadu problémů tohoto státu může především bezohledná politika Ruska, Velké Británie a hlavně Spojených států jak v minulosti, tak i v nedávné době.
Rozhodně doporučuji.
Výborně napsané dějiny Iránu, které dle mého nejsou psané jednostranně tj. prozápadně. Vůbec se nedivím těm Iráncům, že nenávidí západní svět potom, co je všichni jenom zneužívali a brali jim ropu. Kniha pro ty, koho zajmá něco o této zemi z nezávislého pohledu.
Dejiny Lichtenštajnska = 234 strán. Dejiny Iránu = 319 strán (bez tabuliek, registrov a iného balastu = 216 strán). Už len toto prirovnanie prezrádza veľa. Nemuselo by sa ale a priori jednať o katastrofu, ide hlavne o to, čo si teda autor z tej neskutočne dlhej a pestrej histórie Perzie/Iránu vybral. Lebo o komplexnej a obsiahlej štúdii tu nemôže byť ani reči. Vcelku dosť priestoru je venovaného poézii a duchovnu, čo je síce skvelá voľba, ale ani tá sa mi nezdá dotiahnutá. Hodnotím ako márny pokus.