Dějiny Spojených států amerických
George Brown Tindall , David E. Shi
V pořadí již dvanácté aktualizované vydání nejúspěšnější učebnice Dějiny USA v celosvětovém měřítku (jen v angloamerickém prostředí ji používá osm set vysokých škol), tentokrát doplněné o poslední události včetně nástupu administrativy prezidenta Joea Bidena a reakce na ruskou agresi na Ukrajině. Doplněný text bude tentokrát poprvé obsahovat kapitolu o vztazích mezi Českou republikou a USA, respektive mezi českým prostředím v minulosti a formujícími se Spojenými státy americkými.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2023 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
America: A Narrative History, 1984
více info...
Přidat komentář
Musím se přidat ke všem dosavadním hodnocením a komentářům. Tak zasvěceně a zajímavě napsané dějiny země jsem snad ještě v ruce neměla. Málo jsme se o dějinách Spojených států ve škole učili, nebyl čas a tehdy asi ani vůle. Dnes jsme na tom úplně jinak, víme toho o USA asi docela dost, ale tahle kniha podává informace uceleně, přehledně a hodně zajímavě. Bavilo mě to a spoustu věcí jsem se dověděla. Mnohé zapadlo do sebe a leccos jsem pochopila.
Moc dobrá kniha, kterou mohu jen doporučit.
První kniha z jedné z nejlepších (alespoň pro mě) edic, co u nás vycházejí. A perfektně napsaná, objektivní a přesně tak dlouhá, aby se člověk netopil v záplavě faktů a podrobností na straně jedné a na straně druhé to nebylo vzato jen tak po povrchu. Určitou výhodou je délka dějin Spojených Států, které se vlastně i s koloniální érou počítají na o něco víc, než desetinu dějin Číny. A té objektivity si važme, protože dneska historici v USA, kteří "nebádají" a "nepíšou" podle těch jediných správných progresivisticko aktivistických notiček si asi moc neškrtnou. Jenže tohle jsou ještě sladké devadesátky a to byla poslední doba, kde se nepřepisovalo. Pokud ondra2 touží po něčem delším a přitom napsaném trochu více jako beletrie, doporučuji vřele Paula Johnsona a jeho Dějiny amerického národa. A shodou okolností - tyhle dějiny USA jsou podle mě skvělým klíčem k těm dalším a třeba jenom dílčím. Nakonec mě ale stejně nejvíc překvapuje, že asi nejlíp se žilo v dnešním USA ještě v koloniální éře, kdy půdy byl dostatek, tím pádem jídla taky a populace z Evropy, která se sem mohla přece jenom dostat, byla nejenom nejzdravější, ale hlavně nejsvobodnější. Tyhle dějiny nám ukazují hrdiny a osobnosti, o kterých se jen tak nepíše a nemluví, třeba onoho zakladatele nejmenšího státu pozdější Unie Rhodu Island Rogera Williamse, který zde zavedl poprvé v dějinách lidstva náboženskou svobodu a odluku církve od státu. Rhode Island vznikl tak, že Williams se dostal do sporu s bigotními protestanty v kolonii Massachusett a když byl vyhnán, založil si se svými stoupenci svoji "vlastní" kolonii, kde si mohli dělat, co chtěli. Když jsem si o stejném období přečetl u Johnsona, dospěl jsem k poněkud překvapivému závěru, že ona válka za nezávislost byla vlastně vedena především proto, že se kolonisté obávali, že by o svoje svobody, které už od XVII. století mohli bez problémů užívat, mohli přijít...a už by neměli na rozdíl od Williamse a spol. kam dál odejít, protože britská koruna stěhování za Allegheny zakázala.
Ku knihe ma pritiahol film. Paradoxne... Gangy New Yorku. A uvedomil som si ze ma celkom zaujimaju dejiny tejto zapadnej kolonie. Vravim si, mam len mlhave vedomosti o prvych kolonizatoroch, holandskych priekopnikoch, anglickych vyhnancoch, vojnach o samostatnost, rozsirovani na zapad, obcianskej vojne. Pouc sa trosku ako vznikal tento raj na zemi, sen vsetkych emigrantov z hladujucej Europy. Kniha je plna obrazkov, map, a to ja milujem. Absolutne staci na taky ten vseobecny rozhlad o historii spojenych statov. Posledne kapitoly ma az tak nebavili, pretoze zhruba od prvej svetovej mam uz celkom prehlad :) Ale inak... kniha opisujuca v podstate uzasne dobrodruzstvo. Ja to tak aspon beriem. Tazko ju zohnat takze som si ju upiratil. Ide o vzdelanie, okolky bokom. :)
Jedinou nevýhodou knihy je její omezený rozsah. Jen škoda, že se jedná podle autorů o zkrácenou verzi jejich předchozí publikace. Rád bych viděl verzi nezkrácenou.
Domnívám se, že je to objektivní pohled na dějiny USA. Kniha se nevyhýbá žádné události, či souvislosti, ať dobré či pro Američany nepříliš dobré. Není to literatura faktu, ani dobrodružný román - je to spíše sumarizace dějin při kolonizace Ameriky, vzniku USA až do současnosti a v návaznosti na to i pohled na světové dějiny. Jsem knihou nadšen!
Našťoucháno tolika podrobnými informacemi, že člověk nemůže ani vydechnout. Musela jsem se častokrát vracet a občas podtrhávat, abych si vše dala do souvislostí. O některých faktech a souvislostech se zřejmě předpokládá, že jsou notoricky známy a tak jsem je musela dohledávat jinde. Jiná data, pro mne samozřejmá, jsou zde obšírně vysvětlována.
Nečetlo se to moc hladce. Občas mi u čtení klesla víčka, ať jsem se bránila sebevíc. (Ale to zřejmě bude můj problém neb můj mozek už není z nejčerstvějších a vždy, když ho nutím vytvářet nové dráhy mezi neurony, vytáhne podpásovku a uspí mne :-) )
Kniha mi rozhodně rozšířila obzory. Asi i nadále zůstane mou studnicí informací o amerických dějinách, neboť je zatím nejlepší publikací o tomto tématu, kterou jsem kdy četla.
Super knížka. Je o historii a obsahuje fakta, ale přesto je (pro mě trochu překvapivě) psaná velmi poutavě a až na některé pasáže o politice, která mě úplně nebere, se mi moc líbila!
S kľudom možem povedať, že Dejiny Spojených štátov amerických sa zaraduju medzi päť najlepších kníh, aké som kedy čítal. Veámci edície Dejiny statu ide zatiaľ o jasne najslepšiu z dosiaľ mnou prečítaných. Toto monumentálne cca. 900 stranové dielo dá čitateľovi zabrať, no je napísané prekvapivo ľahko a veľmí pútavo. Každý aspekt dejín USA je opísaný precízne a dovolím si tvrdiť, že po prečítaní tejto knihy lepšiem chápem súčasnú politickú situáciu vo svete. Takto by sa mali písať odborné knihy - pútavo, no zároveň vysoko odborne.