Den, kdy došly prachy
Milan Vodička
Podtitul: Jak velká krize ve 30. letech změnila životy lidí a na co se máme připravit my. Každodenní život v době velké hospodářské krize 30. let 20. století v USA, Evropě i Československu. Publikace, napsaná takřka reportážní formou, přibližuje radikální a mnohdy paradoxní změny, které přinesla do života obyčejných i bohatých lidí hospodářská krize první poloviny 30. let. Poutavě popisuje změnu společnosti, postavení žen, oblasti rodinných vztahů, sexu, nákupního chování, lékařské péče, reklamy, zábavy či dopravy apod. Plasticky podaný obraz přelomového období meziválečné historie. Zaměřuje se především na Spojené státy, ale i vybrané evropské země a Československo. V závěru autor, novinář a zahraniční komentátor, zmiňuje paralely velké hospodářské krize a současného hospodářského poklesu.... celý text
Přidat komentář
Na knihu jsem narazila, když vnuk psal prezentaci na téma hospodářské krize. Je plná informací o životě v USA v době krize. Většinu informací jsem neznala. Kniha je velmi zajímavá a dosti poučná i pro nás v této době, kdy se krize rozhodla nastěhovat k nám. Vždycky se můžeme poučit z minulosti a neopakovat staré chyby. Bohatě stačí ty nové.
Den, kdy došly prachy - název, který na první pohled jednoznačně zaujme. Nejen pro svoje téma, ale i pro svojí aktuálnost, kdy nám naše ekonomika vstupuje do řádné recese a je tudíž poměrně záhodno zavzpomínat, jaké to bylo ve světě, když opravdu došlo k době ekonomického temna.
Milan Vodička to udělal skvěle. O tématu si toho dost nastudoval a pak knihu rozdělil na dvě části. V první části vypráví o krizi v USA a v druhé pak zaměřuje pohled na ostatní země včetně tehdejšího Československa 30. let 20. století.
Na knize je především zajímavé to, že obsahuje obrovské množství informací, které ale popisuje z pohledu obyčejného člověka. Žádné odborné teorie, ani texty, ale čistá zkušenost člověka té doby. Zkušenosti lidí a zážitky, které jim v té době nikdo neodpáral. Také to ale není nic, kvůli čemu by na tu dobu vzpomínat chtěli nebo by vzpomínat museli. Mnohdy se tedy jedná o dost kruté životní zkušenosti, které hraničí nejen s logikou, ale i s absurditou.
Mně osobně mě kniha neskutečně obohatila. Až tak, že jsem přemýšlel, zdali jsem někdy četl knihu s tolika zajímavými informacemi. Nakonec jsem usoudil, že nejspíš ne, a že se jedná o jedinečné dílo.
Nejvíc úsměvné pak vnímám srovnání krize z pohledu Švéda a tehdejšího Čechoslováka. To je jako nebe a dudy :-)
Zajímavá kniha. Jde vlastně o návaznost mezi rozhodováním v politice (včetně té finanční) a dopady na skutečný svět. Dozvíte se opravdu hodně věcí. Včetně toho, odkdy si dámy malují nehty a k čemu se používal Lysol.
Vzhledem k tomu, že občas píšu nějaké drobnosti z historie naší obce, tak jsem na toto téma taktéž narazil. Řekl bych, že obce, které měly v té době ještě docela zdravé finance, mohly svým obyvatelům pomoct. U nás chodili muži drtit vápenec na štěrk, kterým se zpevňovaly cesty a taky obec dotovala stavbu „hladové zdi“, ke které se mělo přistavět muzeum.
Dědina vůbec skýtala poněkud lepší možnost obživy, a to třeba i sběrem lesních plodů a hub.
Zajímavá kniha, která by neměla ujít vaší pozornosti.
Kniha je takovou kompilací informací z doby hospodářské krize, jedné z předchozích, psaná po roce 2008, tj. v časech další jakési hospodářské krize. A v době, kdy očekáváme ekonomickou krizi po sanaci škod způsobených pandemií, se člověk ptá, co všechno a jakým způsobem krize v minulosti ovlivnila. Zaměření je hlavně na Ameriku, kolébku krize... Hodně zajímavé je třeba závěrečné shrnutí, které provazuje předešlá data právě s krizí v jednadvacátém století a člověk může po dalším desetiletí vyvozovat závěry, co případně přicházející pandemická krize přinese. Jsem laik, takže jen laicky, tak nějak selským rozumem. No, uvidíme.
Velmi zajímavá knížka o poměrech během krize v různých částech světa. Dozvíme se v ní mnoho zajímavého o kvalitě života, služeb, jídla, ale třeba o tom, proč krize pomohla vzestupu Nacismu.
Kniha je bohužel psaná dost rozházeně, takový typ, vše o všem, ale nic o ničem, což je škoda a z tohoto tématu se dalo vytěžit daleko víc.
Hodnotím 8,5/10
Zajímavá sbírka střípků a vzpomínek z doby krize 30.let, nejen z Ameriky ale i celkově ze světa. Forma knihy mi nijak nevadila ač to občas nekdo nehodnotil pozitivně. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavého, doporučuju.
Kniha je psána neodborně a nesystematicky. Spíš je to takový ne moc uspořádaný souhrn všeho možného, co se o tématu dalo najít včetně "městských legend". Objevují se informace typu: "Jeden mladý muž o krizi prohlásil...". A jak píše lift666 nezřídka si autor protiřečí. Příklad: v jednom odstavci se popisuje, jak lidé z finančních důvodů přecházeli své zdravotní problémy, nechodili k doktorovi, neléčili nemoci atd. A hned v druhém odstavci je informace, jak markantně stoupla spotřeba léků, které doktoři předepisovali kvůli depresím, nespavosti, nevolnosti atd.
Velice poučná kniha a přitom ne učebnice. K této knize mě přivedl styl psaná autora a i druhou jeho knihu musím pochválit. Podtitul knihy jsem si přečetla až když jsem jí vzala do ruky, takže to pro mě bylo vlastně překvapení, co budu číst.¨
Doporučuji jako povinnou četbu pro ekonomické obory.
I krize je k něčemu dobrá a stejně jako ve válce jsou při ní lidé schopni vymyslet věci, které by normálně nevymysleli. Třeba utrácet více za reklamu a začít konečně více zkoumat, co chce zákazník, a nikoliv výrobce. Kniha dokonale popisuje kulturní vlivy a změny sociálních poměrů, jak již bylo řečeno, ale mimo to i vznik konzumní společnosti.
Populárně naučná knížka pro nejširší veřejnost. Je to psané pro úplné laiky a je poznat, že to psal žurnalista. V podstatě by to klidně mohlo vycházet na pokračování v novinách nebo časopise. Naprosto nenáročné čtení, prokládáné postřehy, které by mohly zajímat co největší počet lidí. Určitě lepší, než číst nějaký bulvární plátek, ale po odborné stránce to nedá skoro nic. Pro studenty do seminárek nebo absolventských prací pochopitelně zcela nepoužitelné. Pro sdělení nějaké málo známé perličky u čtvrtého piva v hospodě, je to jistě prima zdroj. Knížka přečtená během jednoho víkendu, krátce po vydání 2009/2010 - půjčeno z knihovny. Kdo potřebuje vědět o zkoumané problematice něco odborněji, tak mu tato kniha nijak nepomůže. To byl i hlavní důvod, proč jsem si ji nikdy nekoupil do své soukromé knihovny. Ale jistě si své publikum z řad laické veřejnosti najde, pro které by byly odbornější texty hůře stravitelné. Na zpopularizování tématu u širokých mas celkem dobrý počin.
Kniha, jak již bylo řečeno níže, není vůbec odborná. Zabývá se osudy lidí, dopady na jejich životy a společenskými změnami, které krize nastolila. A že jich bylo mnohem více, než jsem vůbec tušil. A to pořád pobírá jen jasná a poměrně jednoduchá témata. Z tohoto úhlu pohledu je kniha velice zajímavou sondou do tehdejší společnosti a v některých bodech jsem procházel AHA efektem. Je neuvěřitelné, jak moc těchto pár let ovlivnilo veškeré další směřování světa. Určitě super kniha, kterou mohu doporučit. Není to sice učebnice, ale kdyby byla, zařadil bych ji do povinné četby na školách, aby si mladí lidé uvědomili, jaké je sakra štěstí mít co jíst, kde spát a mít práci. A vlastně i celá řada dospělých.
Velmi čtivá kniha o světových krizích, zejména o té ve 30.letech. Za mě velká spokojenost s obsahem, četlo se to jedním dechem.
Popravdě řečeno, čekala jsem víc. Autor si dal nepochybně velkou práci s dohledáváním informací, jak probíhala krize v jednotlivých zemích. Celkově však na mne kniha působí jen jako jakýsi souhrn nalezených podkladů. Nějak mi tam schází vlastní myšlenky autora.
Velice čtivé, podle mne i pro lidi naprosto ekonomicky nevzdělané. Mnoho okamžiků bylo vtipných a úsměvných, než člověku dojde, že to byla realita všedních dní.
Kniha není prakticky vůbec odborná. Ekonomické vysvětlení ať už vzniku, průběhu nebo konce krize zde nenajdete, ovšem popis tehdejší doby z různých úhlů pohledu je napsán velmi čtivě. Zklamala mě snad jen určitá protiřečení, kdy autor v jedné kapitole píše "většinou byli z práce propouštěni muži, kdežto ženám bylo pracovní místo ponecháno, a to z toho důvodu, že ženy představovaly levnější pracovní sílu" a v druhé kapitole obrací, když píše "většinou byly propouštěny ženy, neboť muži byli považování za živitele rodiny, a tak zaměstnavatel udržoval automaticky pracovní místa mužům."
Výborně čtivý dokument o krizi 30. let. Poutavě napsané, jak se projevila krize mezi podnikateli i mezi obyčejnými lidmi. Byla to hrozná doba.
Od knihy jsem původně čekal zaměření se na ekonomické problémy, které krizi způsobily. Nakonec jsem ale dostal knihu, která vypráví o tom, jak to v době krize vypadalo - jak se žilo apod. Kniha je doplněná různými dobovými úryvky. Přestože jsem čekal něco jiného, čtení knihy mě nesmírně bavilo. Rozhodně zajímavé čtení!