Deoduši
Jan Werich
Sbírka obsahuje Werichovy bajky a pohádkové prózy z autorova posledního tvůrčího období, převážně z let 1959–1972. Příběhy, napsané po oblíbeném a úspěšném Fimfáru, jsou stejně tak nápadité, poetické i humorné, láska v nich vítězí nad nenávistí, vstřícnost nad arogancí, statečnost nad zbabělostí, dobro nad zlem, jak už to v pohádkách bývá, ale zde čtenář silně vnímá „duši“ moudrého klauna. Přesto nás Werichovy pohádky znovu a znovu okouzlují a stále se k nim chceme vracet. Editor výboru Ondřej Müller pečlivě vybral 15 pohádek a bajek do knížky s tajuplným názvem Deoduši, která byť má podnázev Dospělé pohádky, potěší čtenáře všeho věku – stejně tak jako příběhy fimfárovské.... celý text
Přidat komentář
I když jsi orel, neurážej chrobáky. Když jsi chrobák a když tě mrzí, že jsi chrobák, no tak dělej něco jiného, anebo si zvykni.
Když jsi zajíc, to se nedá nic dělat.
Zábavné, vtipné.Trochu fraška, možná parodie s bezbřehou fantazií a kapkami metafor.
Zkrátka WERICHOVSKÉ.
,,Na minulost se dá vzpomínat, na budoucnost se má myslit, ale žít se dá jenom, když jsme tu na světě přítomni."
Audiokniha: jedinečně, andante čte Jan Werich
Knihu jsem neznala, hodně mě překvapila, četla jsem jen Fimfárum a jsem ráda, že mám tento další skvost v knihovničce. Doporučuji všem fanouškům "pana spisovatele "Wericha.
Nenadchla me tak, jak Fimfarum, ale je moc pekna. Vyposlechnuto jako audiokniha, ctena kouzelnym hlasem pana Wericha.
Osobitý humor, nadčasovost, moudrost , tak bych asi v kostce shrnula toto dílko pana Wericha. Vždy, když se k jeho knížkám vracím, stále slyším v podvědomí jeho příjemný hlas.
Dobře napsaný závěr mi rozšířil poznání a pokusil se o zasazení povídkových příběhů do dějin 20. století a zároveň uvedení obecných pravd. Kniha je spíše pro náročnější čtenáře, mě potěšila.
Werich je jedním z autorů, kteří patrně neosloví každého. Pokud však patříte k těm dospělým, kteří mají rádi filozofické a nadčasové pohádky nejen k zamyšlení, ale také k pobavení, bude Deoduši tím pravým pro Vás :) na povídku Lev a notes vzpomínám s úsměvem dodnes :D
O Deoduších jsem netušil a o to větší bylo mé překvapení, když jsem knihu dostal od všímavé manželky. Mám rád fantasii, příběhy věcí a odpoutání se od reality a to přesně to jsou Deoduši. Jsou to spíše bajky pro odrostlejší, ale velmi příjemně čtivé, pěkně zpracované a přes své stáří mají co nabídnout i dnešnímu čtenáři. Nebo možná právě proto, že jsou staršího data výroby, ale velmi nadčasové, se, pevně věřím, ani v následujících dekádách neztratí. Byla by škoda, kdyby ano.
Až zde jsem se dozvěděl, že skvostné Fimfárum má pokračování. Jak zní podtitul, jde o Dospělé pohádky. Některé příběhy jsou smutnější a spíš k zamyšlení, než k pobavení, ale mně se velmi líbily. Doporučuji spíš dospělým.
Velmi uspokojivé.
Z dětství ve mně zůstala hrozně milá vzpomínka na četbu Werichova Fimfára a tak mi vrtalo hlavou, proč jsem se tenkrát, když jsem byla mnohem větší knihomolka, nepustila i do „druhého dílu“. A teď už chápu. „Dvojka“ už totiž nejsou pohádky, tam už je to fakt dospělácký život, zabalený do roušky jakože pohádkové. Nejdřív jsem to chtěla číst dětem před spaním, ale protože to chvílemi bylo čtení i smutné, tak jsem si to Werichovo hraní s krásami češtiny a zamyšlenky nad stejností lidí dnes i tenkrát nechala jen pro sebe. Ale jako povinnou četbu to ode mě jednou dostanou!
Člověku je při slovním spojení Jan Werich vybaví mnoho věcí: usměvavý klaun s nejmenšími očky, moudrost, mnohým se vybaví laskavý hlas.
Pro mě představu jistý druh autority, ke které se utíkám schovat, když mi přijde, že je svět nějak podezřele moc v háji.
S jeho pohádkami a bajkami je to jako s malým princem, člověk nejdříve vidí příběh a následně všechny dvojsmysly, trojsmysly až čtyřsmysly.
Rozhodně nepopírám, že Fimfárum je pro mě srdcovka a tak v souboji s touto knihou nemohlo prohrát, jen vysvětlení té nespravedlivě chybějící hvězdičky.
Dávam 5*, ale pre mňa keby Werich nahovoril návod na prietokové čerpadlo, tak tomu dám tiež 5* a s najväčšou pravdepodobnosťou si jedno rovno objednám.
(Čítané ako kniha vnútorným Werichovým hlasom i počúvané ako audio skutočným Werichovým hlasom)
Je to trochu jiné než Fimfárum, ale je to chytré. Jak jinak od pana Wericha. Přesto nebo právě proto, aktuální na dnešní dobu. A jak je vidět (nebo možno přečíst), nic se ve světě nezměnilo!
Poslouchala jsem audio, ale autor mi sedí stále méně. Asi to bude věkem, v mládí jsem k němu vzhlížela:) Nebo to bude srovnáním a širší demokratickou nabídkou literatury.
A nebo také mám možná jiné představy o duši než pan Werich!!!
Nádherná čeština, mistrné zacházení s jazykem tak, jak už tu bylo zmíněno. Ale rozhodně bych nedoporučovala číst na dobrou noc. Při jejich čtení mi bylo tak smutno, že místo spánku jsem o těchto "pohádkách" ještě dlouho přemýšlela a rozhodně to nebyly veselé myšlenky. Z řady z nich už jsem cítila Werichovu skepsi až beznaděj. A to se pak špatně usíná. Ale některé věci, v knize zmiňované, jsou nadčasové, což? A je jedno, jestli je rok 1970 nebo 2017. Lidské vlastnosti se moc nemění.
Autorovy další knížky
2008 | Fimfárum |
1957 | Balada z hadrů |
1965 | Osel a stín |
1965 | Italské prázdniny |
1980 | Kat a blázen |
Pan Werich byl opravdu umělec, co uměl používat slova. Sbírka je už opravdu spíše pro dospělé, i tak je ale úžasná.