Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533318/bmid_deset-malych-cernousku-65e1b062ce869.jpg 5 5913 5913

Klasické dílo první dámy detektivního žánru. V neúprosném rytmu známého popěvku o deseti malých černoušcích ubývá hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah?

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939

Interpreti: Vladimír Čech

Ksyu
03.04.2020 5 z 5

Vynikající detektivka. Pro mě naprosté překvapení.

safarikmartina
31.03.2020 5 z 5

Nemám ráda detektivky, ale musím říct, že tato kniha je velice napínavá a je opravdu k zamyšlení, kdo je/byl vrah. Příběh je velice napínavý a rychle se čte.

Skejťák
30.03.2020 4 z 5

Kniha je o skupině lidí, kteří byli pozváni na Černochův ostrov. Bydleli v moderní vile. Jednou se z gramofonu ozval hlas, který každého obvinil z vraždy. Chvíli potom jeden z návštěvníků zemřel potom, co se napil. Po té šli prohledávat ostro, jestli tam není vrah. Postupně začínají umírat i další hosté. Zjistili, že každá vražda je podle dětské říkanky “ Deset malých černoušků “.

Kniha mě ze začátku nebavila, ale potom to začalo být napínavé.

ADE138
15.03.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Vladimírem Čechem. Úžasný zážitek.

kamibe
12.03.2020 5 z 5

Vybrala jsem si ji do ČV a četla ji po několik večerů nahlas do telefonu i pro svou kamarádku. Výborně jsme si to užily. Na mnohých místech jsme se zastavovaly a promýšlely, kdo a jak... Vracely jsme se k říkance, abychom byly připraveny na to, co bude dál. Usoudily jsme, kdo by to mohl být a proč, což tu uvádět nebudu, byl by to spoiler, ale i přesto to bylo pro nás parádní počtení, zvláště závěr, protože nám vysvětlil okamžiky, které jsme zrekonstruovat nedokázaly.
Svoje období detektivek mám už dost dlouho za sebou a ani po téhle bych nesáhla nebýt ČV, protože jsem tušila, že Agáta je sice bravurní, ale nějakou legraci si s ní neužiju. V tom směru s chutí vzpomínám na Kassakovu Děkuji, už jsem vraždil.

knihyKeMne
09.03.2020 5 z 5

Překvapivě mě kniha i údajné zfilmování doposud úspěšně míjely, netušila jsem nic víc než že je to o nějaké říkance, dokonce jsem stále čekala, kdy na scénu nastoupí pan Poirot :-)

Přečteno pochopitelně jedním dechem, a samozřejmě nezklamalo, líbilo, typická Agatha. Opět jsem do poslední chvíle netušila, nebo spíš tušila, ale pokaždé špatně :-) Takže detektivka jak má být :-)

MišuleP
07.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepsich detektivek co jsem cetla!

mahdal
03.03.2020

Hodnotím v rámci knih od A. Christie. Je to nejlépe hodnocená kniha této autorky, její kvality v žádném případě nepopírám, avšak, dle mého mínění, jsem od autorky četl i díla lepší.
Deset malých černoušků se řadí mezi ty napínavější příběhy, chvílemi jsem si říkal, že je na něm i něco absurdního (ještě aby ne!). Zaskočilo mě, že vraždy šly až příliš rychle za sebou. Líbilo se mi, jak autorka do příběhu zakomponovala psychologii a názorně ukázala, kam až může stres člověka zavést.
Nitky, které čtenáře vedou k odhalení zločince, se dají celkem lehce rozpoznat a následovat, proto si myslím, že řada čtenářů vraha odhalilo dříve, než se dostali na úplný závěr knihy.
Knihu doporučuji.

Aprilek
28.02.2020 5 z 5

Knihy od Agathy Christie jsou prostě výborné!

HerrPilot
28.02.2020 5 z 5

Ve svém životě jsem narazil jenom na pár knih, které jsem četl s opravdu zuřivým čtenářským nasazením. Nejprve to byl Maus, pak Dracula, Mise Saturn (z ní se ale vyklubalo zklamání) a Deset malých černoušků.

Poslední zmíněnou jsem začal číst v jednu podzimní sobotu, jedl jsem poskrovnu, spal minimum, čůral do láhve od 2,5l Pepsi a na velkou jsem raději ani nechodil. Mou první Agathu jsem tak dočetl hned v neděli odpoledne, což je úžasný výkon, zvláště pokud člověk čte pomalu. Tahle kniha byla prostě jako pekelně silný magnet.

Teď k samotné knize. Známý příběh je rozplétán pomalu, přičemž v jeho průběhu se vystřídá několik nálad, počínaje idylou a konče psychothrillerem s náběhem na horor. Vrah není do posledních stránek zřejmý, počasí se bouří čím dál víc, atmosféra s ubývajícími účastníky neřídne, spíše naopak a vy si nakonec přejete lokální amnézii, aby příští čtení bylo zase první.

Bez jakýchkoliv cavyků tedy musím udělit 5 sadistických *.

P.S. Tímto děkuji neznámé ježibabě, která se v komentáři na nejmenovaném e-shopu blahosklonně rozhodla prozradit vraha a neuvést to slovem „spoiler“. Doufám, že jí potká týdenní průjem.

stanislav0373
25.02.2020 5 z 5

Pro mě srdeční záležitost...A asi nejlepší kniha, u které si asi 100x řeknete: "Kdo je sakra vrah?"

Ariane909
19.02.2020 5 z 5

Když jsem knihu (je tomu již dávno) četla, bála jsem se jít v noci i na WC. Podle mne nejstrašidelnější Agáta.

Veve131
18.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Napínavé od začátku do konce.

Ethys
13.02.2020 4 z 5

Trochu jsem se ztratila v postavách, ale výborný příběh, četlo se samo.

fénix56
12.02.2020 5 z 5

Dá se říct, že jsem od Agathy Christie nečetla nic, co by mne nezaujalo. Pro mne je to královna detektivního žánru. Deset malých černoušků jsem zhlédla jako film, četla jako knihu a poslouchala jako audioknihu a přestože jsem tím pádem věděla, kdo je vrah, vůbec mně to nevadilo a napjatě jsem sledovala celý příběh znovu a znovu.

Shimy
08.02.2020 5 z 5

Po zhlédnutí vraždy v Orient-expresu jsem věděla, že si co nejdřív musím přečíst nějakou detektivku od téhle legendy. Na tuhle jsem narazila možná hned jako první a už podle popisu se mi zalíbila. Celkově byl děj hrozně rychlý, nic se zbytečně nevleklo, bylo to napínavé a až do konce jsem nevěděla, kdo je vrah, stejně jako v Orient-expresu. Určitě si zase od Agathy někdy nějakou další detektivku přečtu.

burg
07.02.2020 5 z 5

Čtenářská výzva 2020 - a taky klasika všech klasik. Před rokem, či dvěma jsem v TV chytil tak čtvrthodinový úryvek z třídílné minisérie natočené dle tohohle románu a říkal jsem si, že by určitě stálo za to si knížku přečíst. Což se mi povedlo až teď a jsem nesmírně rád, že jsem se k tomu dokopal - ta knížka nemá (až na pár drobných mušek) žádnou chybu!
Deset lidí na pustém ostrově, deset vražd a deset trestů. A snad i já jsem postupně podezíral všechny obyvatele ostrova. Chvíli. Do jejich smrti.
Možná mi jen vadilo kalkulování onoho N. Z. Namyho, které v reálu prostě nemohlo vyjít. Rozhodně ne desetkrát. Přesto: tuhle jízdu doporučuje devět černoušků z deseti! :-D

Galakaktus
06.02.2020 5 z 5

Výborná klasika.

ronave
03.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Napínavá od první stránky, nebylo možné ji odložit. Deset lidí na ostrově, deset lidí spáchajících vráždu, kterou jim nebylo možné dokázat a deset lidí čekajících na trest...

Samuel783
27.01.2020 5 z 5