Déšť ustal k večeru
Anna Sedlmayerová
Kriminalistická novela řeší otázku vraždy nebo sebevraždy mladé ženy psychologickou analýzou. Proto i kreslí plasticky povahové charaktery všech postav. Dějové pásmo, napínavé nejistotou výsledku do posledního okamžiku, prolíná konfrontace postojů starší a mladší generace, jež má širší platnost.
Přidat komentář
Co bylo důvodem sebevraždy hezké mladé ženy a matky jednoroční Viktorie? A jde vůbec o sebevraždu? Kriminalista Matula pomalu rozplétá klubko složitých vztahů v jedné ústecké rodině.
Autorka naprosto skvěle vykreslila zavistiveho tchána a zahorklou a pomstychtivou tchyni. Výborná kniha.
Velmi civilní uvěřitelná detektivka, kde autorka hodně řeší psychologii postav a dělá to dobře. Není zde nic šokujícího, kriminalista není rebelující samotářský alkoholik, mrtvola není sešívaná z několika kusů, nejsou zde potoky krve, vše plyne v poklidném tempu, neexistují mobily ani DNA.. . Ale přestože jde o hodně starou knihu, kde je spousta dnes již archaických až směšných výrazů, také je trochu poplatná době, v které vznikla a i z chování postav je místy patrný posun v sebevědomí a vůbec společenských normách, přes to přese všechno si myslím, že jde o kvalitní literaturu, paní Sedlmayerová velmi obratně popisuje vnitřní život jednotlivých postav, jejich trápení, motivy chování, citové zmatky, touhy i sžíravou nenávist ...
Tuto novelu jsem kdysi přečetl, ale nijak mne neupoutala, prostě průměr a ještě navíc pro dobu docela vhodný.
Novela popisující psychologickým způsobem banální rodinnou tragédii, kterých se kolem nás, byť ne v tak vyhrocené podobě, odehrávají desítky. Je právě úlohou umělce dostat se pod povrch.
Příběh se odehrává v Ústí nad Labem a významnou roli hraje finanční nedostatek. Veřejná bezpečnost pracuje precizně a efektivně, její příslušníci jsou chlapi na svém místě, rozhodní avšak se srdcem ze zlata. Hlavní postava, vyšetřovatel nadporučík Mahula je po všech stránkách dokonalost sama. Závistivý tchán a zatrpklá tchyně zemřelé "nepochopili novou dobu", zato jejich syn, sympatický Libor "má správné politické názory". Přesto jsou postavy uvěřitelné a způsob psaní čtivý.
Pěkně napsaná detektivka. Role a chování postav jsou dobře zakomponovány a příběh samotný je napínavý a dobře se čte. Skoro do konce knihy jsem netušil jak to dopadne.
Příběh byl velmi čtivý a v samém závěru hodně dojemný. Líbilo se mi, že autorka v díle vyzdvihuje význam rodiny a její vliv na rozvoj osobnosti člověka. Psychologie jednotlivých postav byla moc pěkně zachycena. Nejvíce mě oslovila povaha vyšetřovatele Mahuli a Libora (švagra zabité ženy).
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1993 | Dům |
1962 | Pomozte mi, Terezo! |
1964 | Zelené pastely |
1965 | Déšť ustal k večeru |
1970 | Grandlová brož |
Psychologická detektivka ze zač. 60. let o sebevraždě mladé matky, vyšetřované jako vražda, výstižný popis tehdejšího běžného života těch úplně "nejobyčejnějších" lidí -dnes to připadá neuvěřitelné....