Diktátoři černého kontinentu
Martin Nekola
Tématem knihy, poněkud exotickým pro českého čtenáře, jsou nedemokraticky vládnoucí muži ve dvaadvaceti vybraných afrických státech (např. Jean-Bédel Bokassa, Muammar Kaddáfí, Mengistu Haile Mariam či Robert Mugabe). Publikace se zaměřuje na období studené války, zejména od roku 1960, kdy zde sedmnáct zemí vyhlásilo nezávislost, a populárně-naučnou formou seznamuje s překotnými a komplikovanými dějinami této oblasti v uplynulých šesti desetiletích. Text doplňují černobílé fotografie a mapky.... celý text
Přidat komentář
Kniha mě překvapila svou útlostí, ale informace v ní obsažené mi bohatě stačily. Každému z diktátorů je věnováno cca 6 stránek a jako nastínění a shrnutí jejich zločinů mi to osobně přišlo jako ideální délka aneb jak tu někdo psal, kniha nenudí a je zajímavá. Sám autor v úvodu píše, že se NEJEDNÁ o vyčerpávající přehled se všemi informacemi, ale o stručný přehled s dalšími odkazy přiloženými na konci knihy k dalšímu nastudování. Jelikož se jedná o dalo by se říci první ucelenou knihu na toto téma v ČR, tak za mě 5* a doufám, že se v budoucnu najde někdo, kdo se touto problematikou bude také zabývat. Alespoň z mého úhlu pohledu se jedná o ne příliš známé téma, které je ale velmi zajímavé a zarážející.
Velmi dobrá kniha o v českém jazyce prakticky nezpracovaném tématu. Kdyby byla třikrát delší, tak bych se nezlobil. Velká výtka jde ke korektuře: kniha obsahuje nadprůměrně velké množství překlepů a občas i gramatických chyb.
Výborná přehledová kniha, která na 170 stranách představuje přes dvacet diktátorů postkoloniální Afriky. Takové zpracování je samozřejmě v mnohém problematické, ale jako úvod do problematiky je tato kniha skvělá. Svou délkou nenudí a nabízí odkazy na řadu pramenů k dalšímu studiu. Jen ta korektura mohla být přece jen důkladnější.
Snad žádný jiný kontinent v minulém století nezažil takovou kohortu autoritativních vůdců a vyšinutých diktátorů jako Afrika. Zhruba od 60. let 20. století se kontinentem přelila vlna osvobozujících hnutí, v jejichž čele stáli ti, kteří nejvíce řvali proti koloniální nadvládě. Výsledkem však často byl totální rozvrat nových států, série nekontrolované vlny násilí, drancování přírodních zdrojů a úpadek do roztáčející se spirály chudoby a hladu. Jednotlivé kapitoly knihy přinášejí stručné medailonky vůdců bez hlubších analýz a často recyklují obecně známé informace, což je poměrně škoda. Jo a v Libri by měli koupit korektorovi silnější brýle, těch chyb je tam opravdu hodně...
Štítky knihy
Afrika dějiny Afriky diktatura
Autorovy další knížky
2018 | Do švestek jsme doma |
2015 | První republika 1918-1938 |
2021 | Český New York |
2012 | Operace Kondor |
2020 | Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 |
Ke knize mám tak trochu smíšené pocity. Po informační stránce samozřejmě za jedna. V českém jazyce byste stěží našli podobný titul týkající se tématiky afrického postkoloniálního diktátorství. I přesto si ovšem myslím, že jaksi bezbarvé medailonky o 22 různých diktátorech by se mohly podchytit trochu jinak. Přeci jenom když knihu čtete, u skoro všech zmíněných tyranů se zaměřujeme dle schématu jak přes kopírák na tři stejné věci: jak se dostali k moci, jak vládli a jak padli. Na tom sice není nic špatného, ovšem předložený výklad byl do jisté míry bez duše. Po několika diktátorech vám přijde, že si čtete o tom stejném, jen převzal otěže místo Somálska zrovna v Guineji-Bissau. Z historického hlediska je sice těžké se oprostit od faktů a jakoukoliv podobnost režimů a mocenství v daných poměrech nepopírám, jen, když už jsme si tohoto podobenství dosti vědomi, by se dalo knihu přizpůsobit tak, aby jaksi navazovala, či dokonce dávala smysl.
Překlepů bylo v knize bohužel veliká spousta.