Misery

Misery
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3100 3100

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery, 1987

Pazďa
13.09.2024 5 z 5

Je známo, že Misery je jedním z klenotů jak Kingova bohatého portfolia, tak hororové literatury obecně. I přesto jsem jak s knihou, tak filmem prozatím nepřišel do kontaktu. A jsem rád, že jsem si tuhle jízdu ušetřil a film si pustím jindy. Misery totiž nemá až tak mnoho děje (ve srovnání s průměrnou knihou v žánru), kouzlo je ovšem schované jinde. Když už se něco stane, tak to King nechává skutečně vyznít, jste neustále v hlavě ústřední postavy a ta se neustále vrací v myšlenkách, vede interní monology, občas i dialogy sám se sebou a celý ten náklad co dostává na záda nese čtenář s ním. A tento propad, téměř až do šílenství, kniha symbolizuje i stylisticky, občas je kapitola dlouhá snůžka vzpomínek a úvah, občas je to jen věta nebo slovo. Ve finále je moc fajn skočit do Misery naslepo, protože když vás pasáže šokují stejně jako postavu, užijete si i čas kdy to spolu vstřebáváte. Není to vyloženě kniha, co by vám narušila spánkový režim nezměrným děsem, ale je to po čertech skvěle napsaný kus psychologického hororu.

knihozroutka_il
09.09.2024 5 z 5

Film s Kathy Bates je opravdu klasika, kterou jsem viděla několikrát, a určitě ne naposledy. A protože kniha je většinou lepší než film, musela jsem se vrhnout i na tuto knižní předlohu. A co k tomu říct? Jednoduše pecka. Ačkoli se děj může chvílemi zdát utahaný a zpočátku jsem měla problém se začíst, má svou atmosféru a je až neskutečné, jaké pocity autor dokáže vyvolat. A není k tomu třeba žádných nadpřirozených jevů, ale pouze dvou postav a jednoho skromného příbytku. Pocity Paula i šílenství Annie jsou skvěle popsány a je až mrazivé, jak čtenáře pohltí. Nejvíce mě zaujal Anniin deník, jež barvitě líčí její cestu životem. Závěr byl za mě zbytečně natažený, ale příběh uspokojivě ukončil.

veronika8887
31.08.2024 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Stephen King!!
Děj se postupně vyvyjel a některé pasáže byli opravdu hodně drsné, ale co taky očekávat od Kinga !!

slunicko1958
29.08.2024 4 z 5

Chápu čtenáře, kteří na romány S. Kinga nedají dopustit. Já k nim bohužel nepatřím.
Tuto knížku jsem přečetla se zájmem a zvědavostí, pasáže ze sklepa nebo úryvky nového románu jsem přelétla přímo nadzvukovou rychlostí.
Závěr mi připadal nekonečný, moc jsem si přála, aby Paulovo týrání už konečně skončilo.
Romány Stephena Kinga, které jsem zatím přečetla, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, ale tento bych v pořadí oblíbenosti umístila na třetí místo.

HloupýHonza
18.08.2024 5 z 5

Typický Kingův naturalismus, který je nekompromisní a brutální ke svým postavám a vlastně i ke svým čtenářům. Postupná gradace je v této knize opravdu excelentní a působí velice klaustrofobicky. Pokud máte rádi napětí s hororovým nádechem bez nadpřirozena, sáhněte po této knize.

ka.dudk
13.08.2024 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla nezvykle dlouho, ne však proto,že by se mi nelíbila. Byla opravdu vážně dobrá,tak jako zatím všechny knihy co jsem od autora četla. Šílený fanoušek je vždy nebezpečný...

Mr.Moldau
10.08.2024 5 z 5

Tak tohle byla pecka! King je prostě mistr svého oboru. Psaní mu vážně jde. Pořádně zacloumal mými emocemi. Občas jsem si musel při četbě stoupnout a číst vestoje, v jaké jsem byl tenzi. Oči jsem měl vytřeštěné, tep zrychlený, při určitých pasážích jsem šel až do mdlob. Už dlouho jsem nečetl tak dobrou a napínavou knihu. Kingovi bych za tohle zatleskal vestoje.

Danielle22
05.08.2024 4 z 5

Prostě King.. Drastické, krvavé, šílené, napínavé, poutavé, tak moc, že z toho nemůžete usnout! A teď jen kdyby to bylo podle pravdy? K zamyšlení.. Nezbývá než doufat, že to navždy zůstane jen v mysli tohoto úžasného autora.

TerkinKnižnySve
08.06.2024 5 z 5

Stephen King - Misery

Pocet strán: 312
Vydavateľstvo @knihybeta
Žáner: #horor #thriller

Čo môže byť najhoršie pre spisovateľa?

Rozhodne šialený fanúšik!

A takým jedným extra prípadom ja naša Annie, milá teta v stredných rokoch, zachrankyna A totálny magor! A to nehovorím len o psychockom terore ale aj o tom fyzickom, už som mala mocit, že ju bavi Puaula pomaly pripravovať a rôzne časti jeho tela

Každou jednou stranou som sa len modlila aby ho nezničila ešte viac ako sa jej to darilo.

Paula som obdivovala za to, že pristúpil na jej požiadavky a hlavne, že bol schopný pod takým psychickým nátlakom písať knihu.

Ku koncu knihy som si hovorila to dáš bud zabije ona teba alebo ty ju! A za skúšku pri tom všetkom čo mu urobila nič nedá

Čo myslíte? Kto z koho?

Posledný boj bol krutý a dobre premyslený! lenže Annie je nezmar...

Dej bol výborný, napínavý, totálny psychický nátlak!

Za #spolocnecitanie
Lucie Svobodová
@marta_and_books
Anastázia Gorčošová

Kniha č. 144/2024

#recenzieTerka #kniznarecenzia #skbookstagram #milujemeknihy2 #stephenking #misery

Obsah:

#spisovateľ #manipulácia #posadnutosť

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách.

Stephen King dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořil přesvědčivé postavy, text dokořenil suchým sarkasmem a doplnil autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.

Radkaotiz
04.05.2024 5 z 5

Autor je záruka kvality.

Lenisk@
03.05.2024 5 z 5

King je král! Moje třetí setkání s tímto autorem a až zase jednou nebudu chtít spát, vím, po kterých knihách sáhnu. Misery jsem kdysi viděla v divadle (se skvělými Štěpánkem a Adamovskou) a už tehdy mě příběh pohltil, ale s knihou to bylo ještě lepší. Opravdu to byl mistrovský kousek.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Ještě nikdy jsem nečetl od Kinga špatnou ani průměrnou knihu. Vždy byla dobrá, nebo skvělá. Misery se řadí jednoznačně mezi ty skvělé.
Naprosto úchvatný komorní thriller, který se odehrává prakticky v jediné místnosti. Popisy psychických pochodů vězněného spisovatele jsou prostě lahůdka. A ve chvíli, kdy si čtenář myslí, že peklo ústává a vše se začíná obracet k lepšímu, tak ho Annie zase pěkně usadí. Mimochodem Annie se zařadila k mým oblíbeným záporákům. V téhle kategorii mám pro šílence trochu slabost.
Jediné, co bych na románu asi změnil, kdybych mohl jsou úryvky z psané knihy. Nebylo jich moc, přesto šlo o pasáže, které mě příliš nebavily a vytrhávaly mě z příběhu.
Dávám plné hodnocení knize, která se u mě zařadila mezi oblíbené Kingovky. Vzhledem k diskomfortu, který mi při čtení způsobovala se nebojím Misery řadit až do hororového žánru. King nám v této knize opět dokazuje své mistrovství jak v thrilleru, tak hororu.

Mili91
24.02.2024 4 z 5

King ve své nejryzejší podobě. Nelítostný, cynický a neskutečně brutální. Ano, kniha je o dost brutálnější než známý film. Nepříjemný pocit uvěznění na opuštěném místě kdesi v horách šílenou zdravotnicí je téměř hmatatelný a nedá vám vydechout až do samého konce. Potěší i pomrknutí na fanoušky jiného Kingova díla a to Osvícení. :) Celou dobu jsem měl pocit, že Stephen do příběhu zapracoval i své zkušenosti s léčbou po nehodě, ze které se dostával. Jakoby do Paula vložil i trochu ze sebe samého. Jen si nemyslím, že se o něj během rekonvalescence starala šílená ošetřovatelka, jako byla Annie. Škoda jen, že český překlad trpěl spostou překlepů. Jinak super. :)

slord
11.01.2024 5 z 5

King ma zase nesklamal, aj keď som videl najprv film (tiež je skvelý) a nečakal som, že by ma tu mohlo niečo prekvapiť alebo šokovať, tak sa napriek tomu stalo. Kostra príbehu je rovnaká, ale tá cesta k tomu koncu je oveľa brutálnejšia, tŕnistejšia a pobyt Paula Sheldona s jeho najväčšou obdivovateľkou by ste si nechceli vyskúšať dvojnásobne (to kladivo mi teraz príde ako prechádzka ružovou záhradou, mrk mrk). Napätie sa dalo celý čas krájať, nevyspytateľná Annie Wilkes mohla kedykoľvek zase dostať svoju chvíľku, takže strach o nášho spisovateľa bol všadeprítomný. Som rád, že sme sa o Annie dozvedeli toho viac a dostali sme sa jej pod kožu ešte hlbšie, tá postava tu na mňa dýcha ešte hmatateľnejšie než som mal možnosť vidieť v adaptácii. Kniha skvelo gradovala, a po tom čase, ktorý musel Paulovi prísť ako veky, bol ten koniec skvelou satisfakciou a skvelou bodkou za touto skvelou knihou. (Keby som mal vypichnúť nejaké negatívum, tak by som dal menej toho románu o Misery, ale to je drobnosť.)

Timkim
11.01.2024 5 z 5

Opět jedna z Kingových profláklých klasik.
Bylo výborné sledovat pomalou gradaci děje s minimem postav na minimu prostoru. Ta ženská byla vážně magor, jenže nejhorší je, že tací se mezi námi opravdu pohybují a mnohdy je spouštěčem naprostá banalita.
Pěkný poslech, ale na Osvícení, Pod kupolí a Carrie to nemá. 90%

marketa7
25.12.2023 5 z 5

Před asi 100lety jsem viděla filmové zpracování, zásluhou Výzvy jsem si dostala i k jeho literární předloze. A vždy King v čisté formě, spokojenost.

whale77
19.12.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako (předpokládám) neprofesionálně načtenou audio verzi, navíc ve slovenštině a navzdory obému jsem si četbu ušima užila stejně jako dříve (několikrát!) zhlédnutý film. Obohatila mě nejen o některá slovenská slovíčka, ale i o několik scén, které se do filmu nedostaly. Osobně mám radši tyhle Kingovy horory, bez nadpřirozených postav a jevů, takové „ze života“, které svou vyšší pravděpodobností, že by se mohly udát, děsí víc než Pennywise. Poslechla jsem si ráda, stojí za přečtení, ale když se budu k Misery vracet, tak příště zase určitě k té filmové.

Artim
20.11.2023 5 z 5

Mé druhé dílo od Kinga, první byla bezkonkurenční Zelená míle.
Poutavá kniha, perfektně seskládaná s pořádnou dávkou gradace.
Prostě King!

Vera Silent
12.11.2023 4 z 5

Jakože jo, je to dobrá kniha. Technicky je dokonale zvladnuta, má skvělý nápad a díky bohu dobrý konec, neboť někde v půlce už mi bylo jasné, že konec pro mě rozhodne, zda to mělo či nemělo cenu číst. Konec je napínavý, skvělý, přesně odměreny a další pozitivum je velice dobrý popis mentální poruchy. Bylo vidět, že se King informoval u skutečných doktorů - Annie nebyla jen sviňa, ona byla skutečně psychicky nemocná a to je mnohem těžší napsat.

Ale dost věcí mi také nesedlo: scenérie byla nepřekvapivě totálně nudná (tož holt jedna místnost), bylo víc nechutných scén než děsivých, vedlejší příběh Misery byl slatanina a ještě že toho nebylo víc - to by bylo na mašli, některé pasáže byly fakt nudné natahování.

Takže celkově mám z toho smíšený pocit. Nemůžu hodnotit špatně, protože to je jedna z těch dobrých knih, co King napsal a konec mě fakt konečně nechtěl pustit. Ale taková pecka jako např Osvícení to opravdu není.

pakoshka
11.11.2023 3 z 5

Já Kinga opravdu nemusím, ale stejně tak ani Austen, takže při letošní výzvě Kniha od Kinga nebo Austen jsem se hodně nasmála a vybrala to menší zlo. A z toho menšího zla jsem se pokusila vybrat dílo, kde je to zlo reálný, lidský, bez nějakých nadpřirozených pičičund a konečně, King mě bavil. Až teda na ty pasáže s královnou, to už se zas blížíme k fantasmagoriím. A na víkend si asi seženu film.