Štvanice napříč časem
Frank Rehfeld
Šlo to lépe, než Jeffrey Holder čekal. Navzdory hroznému zážitku před dvěma dny, který stál jeho kamaráda život a jeho samotného uvedl do smrtelného nebezpečí, necítil Holder strach a nebo třeba jen úzkost, když opět seděl v kabině helikoptéry a řídil letící stroj. „To jsem rád, že jsi to všechno přežil v pořádku,“ pronikl mu do vědomí ze sluchátek hlas jeho průvodce. Bill Collins byl ve svých padesáti u armády už veteránem. „Nevím, jestli bych v sobě taky našel dost sil, abych byl schopen hned nastoupit službu, jako by se nic nestalo.“ -- zdroj: www.legie.info --... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1994 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
Hetzjagd durch die Zeit, 1997
více info...
Přidat komentář
Tak tady mně spousta věcí vyloženě vytáčela, jako by autor vůbec nerespektoval předchozí nastavení pravidel. Najednou se Dinoland rozšiřuje, i když zastavit to byl splněný cíl první trilogie. V pralese jsou z ničeho nic jehličnany, i když v úvodu tam byly jen přesličky. Dokonce převrací i to co sám vymyslel - Dinoland byl obehnán nepřekonatelným plotem, najednou je plot několik mil vzdálen a je tam vlastně jen na parádu. No jinak příběh pokračuje ve stejném tempu a rozhodně o proti předchozím částem neztrácí, moje hodnocení sráží ten bordel co autor dělá. Líbí se mi kam se posunul vztah Betty a Michala, i když se mohl posunut kousek dál. Taky se líbí redukce hlavních postav a že je příběh, až na pár vyjimek, jen ve dvou linkách.
Zbožňuji to retro. Vzhledem k době vydání si užijete „normální“ telefony se šnůrou, telefonní budky, faxy, prehistorické počítače, žádný internet nebo mobily a nadupanou elektroniku, zkrátka nic, bez čeho si život dnes už nedokážeme představit… takže hrdinové na vše musí čekat a vy s nimi.
Některé myšlenkové pochody hlavního záporák mi přišly až moc patetické, celý ten jeho plán je prostě naprosto a totálně uhozený… no a pro tuhle sešitovku jak vyšitý.
Vzhledem k rozsahu jednotlivých částí není moc prostoru na závratné technické a jiné podrobnosti, proto mě poněkud irituje neustálé a často i několikeré opakování událostí, které se staly v předchozích dílech. Chápu, že vydání od sebe dělil určitý časový dostup, ale proboha, mnohdy to spíš vypadá, jako by čtenáři měli trpět opakovanými totálními výpadky paměti, protože třeba motivace hlavního padoucha je omílána poměrně detailně snad třikrát čtyřikrát a v dalším díle zase, podobně původ prehistorického lesa v poušti se všemi detaily.
Překladateli (či autorovi?) tentokrát kromě zmatených jednotek ujela ruka ve jménech postav… Indián byl v prvním díle Marc, tady z něj byl Mark, Cormanova žena byla Helen, tady je z ní Helena a v dalším díle je opět „jen“ Helen, ale to jsou jen drobnosti.
Autorovy další knížky
2011 | Prokletí trpaslíků |
2013 | Krev trpaslíků |
2012 | Vyhnanství trpaslíků |
1994 | Útok ze vzduchu |
1994 | Štvanice napříč časem |
Frank Rehfeld by si měl důrazně promluvit se svým mladším já, protože to co v jednom díle napsal, v tom dalším popřel. Příběh z toho profitoval a ještě bude, takže jsem to mlčky přešel. Pátý díl by se dal nazvat odpočinkovým. Neoplývá novými událostmi ani akčními scénami. Sled událostí rozjetých ve čtyřce se vykrystalizoval do aktutní hrozby a charakter postav získal na plastičnosti.