Dívka za ostnatým drátem
Imogen Matthews
1944, koncentrační tábor Amersfoort, Holandsko. Útržek složeného papíru tížil Saskiinu kapsu. Nacistické stráže hlídkovaly v ulicích ve stále větším počtu a pokaždé, když kolem jednoho projížděla na kole, chvěla se strachy. List, který měla u sebe, vyprávěl příběh o neuvěřitelné odvaze. Nacisté chtěli, aby se vězni v táboře vzdali naděje, ale Saskia jim pašovala dopisy od jejich blízkých, což jim dávalo důvod přežít. Ale s každým dopisem, který Saskia doručí, je vystavena ještě většímu nebezpečí. Přestože jsou ona a její přítel Frans opatrnější než kdy jindy, vědí, že jejich životy jsou ohroženy.A jednoho dne, když je Saskia chycena, je napochodována do tábora a nucena nosit žlutou hvězdu. Strhující příběh lásky, zrady a odvahy. Čtenáři Porodní sestry z Osvětimi, Slavíka a čehokoli od Fiony Valpyové nikdy nezapomenou na tento srdceryvně krásný román a na velké oběti, které Saskia a Frans přinesli, aby změnili osud světa.... celý text
Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: 2023 , KontrastOriginální název:
The Girl Across the Wire Fence, 2021
více info...
Přidat komentář
Souhlasím, že se jedná o lehčí verzi tohoto tématu. Ale za mě vlastně fajn. Kniha se četla dobře a rychle, protože byla napínavá. Člověk měl stále strach z odhalení. Konec byl za mě trochu z rychlíku, jak se říká.
Příběh o velké odvaze a statečnosti za války na základě skutečných událostí. Jeden z největších nizozemských koncentračních táborů Amersfoort a farma v blízkosti, kde vězni pracovali. Obrovská odvaha farmáře a jeho rodiny při pašování dopisů a setkávání s manželkami a přítelkyněmi. Kniha se dobře četla.
Je to dost odlehčená kniha na téma druhé světové války. Ukazuje tu lepší stránku - odvahu, přátelství, možnost pomoci.
Některé pasáže mi přišly natáhnuté. Nebylo to špatné, ale že bych z ní byla nějak extra odvázana se taky říct nedá.
(SPOILER)
VĚZNI ZA OSTNATÝM DRÁTEM.
Takto bych knihu pojmenovala já.
Dívka o níž se mělo jednat tam naštěstí moc času nestrávila.
Knížka vypráví o pomoci farmářské rodiny vězňům z nedalekého koncentračního tábora.
Jezdí do něj vyzvedávat šlupky od brambor a díky tomu přijdou s vězni do kontaktu.
Syn farmáře Frans (16 let) se rozhodl, že by jim rád nějak pomohl a tak začne pašovat dopisy pro jejich příbuzné.
Samozřejmě něco takového bylo velice nebezpečné!
Souhlasím s hodnocením Rodaw.
Knihu bych doporučila čtenářům, kteří s tématem války teprve začínají.
DÍVKA ZA OSTNATÝM DRÁTEM
Hodnocení Knihánkova: 3 hvězdy
Za mě takové trošku nemastné neslané. Příběh, který se dívá na válku a holocaust z té lepší strany - popisuje přátelství, odvahu, sounáležitost a laskavost mezi lidmi. Styl vyprávění je krásný, takový pohádkový - ona celá ta knížka byla tak trošku pohádka, ale to (za mě) právě nebylo úplně dobře :D.
Já jsem ráda, že jsem si knížku přečetla - bylo to příjemné čtení, ale za pár dnů po dočtení jsem si už ani nedokázala vybavit ten konec. Doporučila bych ji lidem, kteří hledají nějaký jemnější příběh z koncentračního tábora. U mě jednou přečteno a stačilo, za mě žádná velká sláva ani nic převratného, zároveň jsem si však čtení docela užila :).
Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 3/2023. :-)
Poměrně poutavé čtení, určitě to nebylo nejlepší, co jsem k tématu za poslední roky četla, ale byla to zajímavá kniha opět z jiného pohledu.
(SPOILER)
Tak já tedy vykopnu první hodnocení a rovnou i s několika spoilery.
Líbilo se mi, jak příběh plynule postupoval. Kapitoly jsou krátké a výstižné. Střídání pohledu příběhu také hodně pomáhá. Moc jsem teda nepochopila ten spoiler se Saskií hned v anotaci. Myslím, že by bylo lepší, kdyby se o tom vůbec nepsalo. Ten příběh o zradě tam taky není úplně podchycený, spíš komentář mezi řečí.
Do příběhu jsem se pustila z důvodu, že mě zajímalo, jak to vlastně vypadalo v Nizozemí, neboť dosud jsem četla jen příběhy z Česka nebo Polska.
Dynamika mezi Theem (mou oblíbenou postavou) a Fransem hezky fungovala. A stal se z toho vcelku milý příběh o přátelství během těžkých časů.
Co mě ale zklamalo, bylo zjištění že se jedná o, jak i sama autorka napsala: ...abych tak dodala realismus tomuto v podstatě fiktivnímu příběhu... Příběh je vlastně vykořistění jiného (skutečného) příběhu + informací získaných při návštěvě muzea v samotném táboře. Škoda, myslela jsem, že to bude příběh založený na vyprávění někoho, kdo tam byl.
*Po dvou měsících o knize stále přemýšlím a musím srazit hodnocení. S přihlédnutím ke kategorii, ke které se kniha řadí, by nebyly 4* fér, vzhledem k tomu, že nejde o skutečný příběh. Proto upravuji na 3*
Knihu mam v planu cist ,ale koukam ze Uzivatel 6856 se vcera nudil a sel se vyradit tak ,ze asi 20 knih ohodnotil 1 hvezdickou.Lidi proc to delate??? Boze toto mi fakt hlava nebere.
Knížka nabízí trošku odlišný pohled na téma koncentračních táborů a holocaustu obecně. Autorka v podstatě převyprávěla knihu, která se jí dostala v minulosti do rukou a která zpracovávala reálný motiv předávání vzkazů mezi vězni a jejich blízkými. Jsem ráda, že jsem ji četla, za ztrátu času to určitě nepovažuji, ale nedokázala jsem se do jejího děje hluboce ponořit. Bylo to čtivé, ale povrchní.