DNA

DNA
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534689/bmid_dna-65fbdc8fb96ad.jpg 4 977 977

Freyja & Huldar série

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.... celý text

pankaplan
17.01.2018 4 z 5

Tohle se hodně povedlo. Yrsa Sigurðardóttir toho napsala hodně a vlastně vše, co jsem od ní zatím četl se mi líbilo. Díky tomu mám laťku nastavenou dost vysoko. Zde, v knize DNA, dostála své pověsti, přestože napsala o něco jinou knihu, než dosud. Opustila tradici severských duchařin a DNA tak zůstává procedurálním krimithrillerem. Místy autorka šokuje brutalitou – ale to je u severských thrillerů dost obvyklé.

DNA je první ze série knih s novými hrdiny (Freya – psycholožka a Huldar – policista). Tito dva jsou vlastně ústřední dvojicí a kolem nich se namotává příběh, který bude ještě minimálně dvakrát pokračovat.

Yrsa opět prokázala, že psát umí, když se do příběhu dostanete, hltáte každou stránku a každou větu. Na konci kapitoly často přijde překvapení, které opět vzbudí vaši pozornost a chuť mít už knihu dočtenou. Čím víc se blížil konec, tím větší spád to mělo.

Když to shrnu: DNA je skvělá kniha příznivcům tohoto žánru, kde jsou zajímavé postavy a na tři zimní večery je jako dělaná.

Hodnocení: 85%

ArwenAragorn
13.01.2018 4 z 5

Šílené vraždy, které zdánlivě nic nespojuje. Navíc u první z nich je svědkem sedmiletá holčička. K tomu šifry, které zachytává radioamatér a rozhodne se pátrat na vlastní pěst.
Vyšetřování vede pro mě docela sympatický policista Huldar, který spolupracuje s neméně sympatickou psycholožkou Freyjou, která je pověřena výslechem holčičky- svědkyně.
Detektivku určitě doporučuji, přestože některé knihy od Yrsy se mně líbily víc.

Hana86
06.01.2018 5 z 5

Tak na toto jsem se opravdu těšila! Já Yrsu prostě můžu! Knížku jsem si přála k Vánocům, jelikož jsem četla zatím všechny v češtině vydané knihy této autorky a moc mě to bavilo...

Knížka mě opět pohltila a neuměla jsem ji odložit. Hlavní postavy mi byly sympatické a jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet jejich vztah v budoucnu. Způsoby vraždění byly fakt šílené, to by mě v životě nenapadlo, Yrsa má ale fantazii... Naštvat bych ji nechtěla :)

Tentokrát jsem na sebe hrdá, protože jsem měla dva adepty na vraha a jeden z nich skutečně vraždil. Možná to bylo tím, že už znám způsob psaní této autorky a snažila jsem si všímat různých detailů, které s případem zdánlivě nesouvisí. Už se moc těším na další díly! Doporučuji ke čtení všem, kteří mají rádi podobné knížky.

V každém případě za mě ale vede knížka Pamatuji si vás všechny. V životě jsem totiž nečetla jinou knihu, ze které bych měla při čtení husí kůži. Ale je to duchařina a to každému nesedí...Do budoucna se nechám překvapit, zda tuto knihu ještě paní autorka trumfne něčím jiným...

adaba
06.01.2018 5 z 5

Hodně povedená kniha. Četla jsem všechny knihy této autorky a tuto řadím jako jednu z nejlepších. Už se těším na další díl této série.

Blaufik
01.01.2018 3 z 5

Musím říct, že linka Karla mě vůbec nebavila, zdála se mi nudná a zdlouhavá. Celý příběh byl super, a já jsem jej s nadšením četla a spolu s Freyjou a Huldarem se snažila přijít věcem na kloub, ale zmíněný radioamatér mi celé čtení spíše znechutil a díky jeho kapitolám jsem neměla problém knihu odložit a nechat ji několik dní odpočívat.

Více v mé recenzi v záložkách.

genie
31.12.2017 4 z 5

Asi jsem našla další autorku detektivek, které se dají číst ... I když to bylo chvílemi popisnější víc, než bych si přála, celkově se mi zápletka, hrdinové i rozuzlení líbili.

rene6927
30.12.2017 4 z 5

Na DNA jsem se těšil dlouho. Když jsem od Yrsy četl první knihu (Pamatuji si vás všechny) tak jsem se do ní úplně zbláznil(taky jsem se několikrát málem podělal strachy).
Série s právničkou Tórou je úžasná. Asi jsem v knize ještě nepoznal sympatičtější protagonistku jakou je Tóra.
Nejspíš mi u DNA chyběla duchařina. Jinak, DNA je velmi inteligentní počin.
Skvělá kriminálka.

TeaPeter
30.12.2017 3 z 5

Kniha to nebyla špatná, ale získal jsem pocit, že se autorka chtěla svézt na vlně popularity severské krimi. V knize se objevily perverzní vraždy několika obětí, zneužívání dětí, psychopat, sociopat, dědičná zátěž... Prostě se autorka vydala směrem od lidských detektivek s advokátkou Tórou, které že současné severské tvorby vyčnívají, k běžnému severskému průměru. V téhle kategorii působí kniha spíše rozvláčně, až místy nudně. Z mého pohledu je to škoda, ale dost lidí to nejspíše uvítá...

Peace
23.12.2017 5 z 5

"Je pozoruhodné, jak dokáže jediná událost člověku zničit život, odklonit ho směrem, z nějž se už nikdy nevychýlí."

Hodně dobře promyšlené a propracované, v závěru do sebe vše zapadne jako dílky puzzle. Některé scény v knize byly opravdu děsivé, až jsem byla ráda, že nejsem sama doma :o)

cérka
20.12.2017 5 z 5

Na novou Yrsu jsem se strašně těšila. Hned jak se mi dostala do rukou, už z nich nechtěla, což v předvánoční době znamená, že se vám vzadu v hlavě honí myšlenky typu: "měla bys jít něco dělat", "chtělas dneska žehlit", "zavři knihu a běž připravit nějaká těsta"... a vy přesto všechno čtete a čtete :-).
Tato kniha je prostě trošku jiná. Po jejím přečtení se bojím domácích spotřebičů a cca 50 stránek před koncem jsem si musela přečíst konec, už jsem to nemohla vydržet, a to já normálně nedělám :-).
Mám ráda, když má kniha spád a zároveň vám autor dopřeje pochopit dobře charakter postav a prostředí. Yrsa mě prostě držela v napětí až do samotného konce. Závěr, ač možná trochu uspěchaný, byl naprosto nečekaný. Skvělé, už se moc těším na pokračování :-)

Adiee19
07.12.2017 2 z 5

po precitani recenzii som sa do knihy pustila s velkym ocakavani no mna trosku sklamala..pre mna tam bolo vela nepodstatnych veci a obcas fakt nuda..citala som aj lepsie knihy

Calinda
05.12.2017 1 z 5

Psáno těžkopádným stylem, autorka každou chvíli odbočuje od právě probíraného tématu k nepodstatným myšlenkovým pochodům postav, které s aktuálně probíhající situací a vůbec s celým případem nemají žádnou souvislost a zbytečně odčerpávají napětí. Chaos ve jménech postav. Nerealistické náhody (psycholožka prožije nezávazný jednorázový sex s mužem, který je čirou náhodou zrovna detektiv, který se na vyšetřování také podílí, i když si předtím „hrál“ na tesaře nebo na co, atd.). No nevím, no… mě se to nelíbilo a další knížky autorky mě nelákají.

MartinaF
01.12.2017 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si novou Yrsu přečetla. Je zajímavá, ale místo napínavých akcí je tu spíše jen popis (popis brutálních vražd mi však vyvolal husí kůži). Čekala jsem více flirtování mezi Huldarem a Freyjou, ale moc kontaktu spolu neměli, jen tak nahodile. Třeba se dočkáme jejich vztahu v dalším pokračování. Za mě velmi slušný thriller s trochu uspěchaným (ale nečekaným) koncem.

LuckaH2
01.12.2017 5 z 5

Celou dobu jsem si rikala, dobry trhiler, cte se to samo, originalni zpusob vrazdy,bavilo me jiskreni mezi policistou Huldarem a psycholozkou Freyeou... a pak ten prekvapivy konec me donutil dat 5hvezd, to jsem necekala. Nemuzu se dockat dalsiho dilu!

bookcase
29.11.2017 5 z 5

Naprosto famózní, geniálně vystavěný thriller. Yrsa by si měla nechat pojistit svoje mozkové buňky.

marketa6511
23.11.2017 3 z 5

Pro mě průměrná detektivka, neurazí, nenadchne. Zápletka zajímavá, těžko předvídatelná, ale tím pro mě až příliš nereálná. Byla to první knížka od této autorky, kterou jsem četla, a nevím nevím, jestli se pustím do další.

kasavubu
20.11.2017 5 z 5

Další parádně zamotaná Yrsa. Já tuhle autorku prostě můžu. Vždy si myslím, že vím, kdo je vrah a ona mě vždy úplně vyvede z omylu. Yrsy si moc cením v porovnání s jinými autory severských detektivek, protože má vše propracované do nejmenšího detailu a že do sebe vždy vše krásně logicky zapadne (což se bohužel o řadě současných detektivek říci nedá). Dvojice Freyja - Huldar mě moc mě bavila. Už teď se těším na další pokračování, jak to s nimi bude.

Evicicinka
20.11.2017 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, jelikož jsem si Yrsu zamilovala díky její předchozí knize: "Pamatuji si vás všechny." Abych pravdu řekla, trochu jsem se bála, ze mě třeba DNA zklame, ale to se naštěstí nestalo. Jedním slovem jsem nadšená. Skvělý příběh, který je propracovaný do detailu. Člověk v příběhu najde napětí, humor, skvělou zápletku, zajímavý případ i rozuzlení, což je Yrse vlastní. Freyja i Huldar me bavili a jsem plna očekávání, jak se to mezi nimi bude vyvíjet v dalším dílu a jaky další případ budou řešit. Yrsa je prostě dokonalá v tom, ze se člověk od knížky nedokáže odtrhnout. Za mě rozhodně 5 hvězdiček:)

Urbana
16.11.2017 5 z 5

První kniha od této spisovatelky .... fakt dobrá, napětí udržuje až do samého konce, moc se mně líbila.

sioux
12.11.2017 3 z 5

Slušná zápletka, některé kapitoly zajímavé a napínavé, některé nudné, závěr slabší, minimum akce, málo dialogů, hodně popisů. Největší vadou pro mě bylo, že každá kapitola má na začátku 2-3 stránky vaty a pak se teprve něco děje, ke konci už jsem tuto vatu přeskakoval.