Do posledného dychu

Do posledného dychu
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423183/bmid_do-posledniho-dechu-mPR-423183.png 5 2881 2881

Šaty nasiaknuté krvou, viečka násilne zatvorené. Tak vyzerá mŕtve dievča v kontajneri. Detektív séfinšpektor Erika Fosterová je síce na mieste nálezu ako prvá, prípad však nespadá do jej kompetencie. No ani tento fakt ju nedokáže zastaviť. Erika sa okamžite vrhá do práce a veľmi rýchlo odhaľuje súvislosti s inou, štyri mesiace starou, nevyriešenou vraždou. Obe obete sa našli v rovnakom prostredí a zomreli tým istým spôsobom. Navyše si obe dohovorili schôdzku cez internet... Keď za podobných okolností zmizne ďalšie dievča, musia Erika Fosterová, Mossová aj Peterson konať čo najrýchlejšie. Koľko času im zostáva, kým sadistický vraj zabije aj toto dievča? Kto sa skrýva za falošnými profilmi na facebooku a láka naivné mladé ženy na schôdzku? A ako Erika chytí vraha, ktorý vlastne existuje len virtuálne?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Last Breath , 2017

Anna27
18.01.2020 4 z 5

Super díl, kniha je extra čtivá, nechybělo napětí, Eričin soukromý život. Na konci jsem se i bála, jak to vlastně dopadne. Určitě si tuhle sérii přečtu ještě jednou. Je dobře, že Robert upozorňuje i na nebezpečí sociálních sítí. :-)

qydko
07.01.2020 5 z 5

Robert Bryndza umí rozhodně psát - dobře nadávkované napětí, čtivost. Chápu, že je kniha bestsellerem, jenom mám pocit, že je to pořád tak nějak podobné.

Marcik7
06.01.2020 5 z 5

Opět velmi čtivé, napínavé, těším se na další díl.

Aghatte
06.01.2020 2 z 5

Mě tedy nijak neoslovil, Erika je protivná a nevím, proč se vyzdvihují její kvality, když celkem na nic nepřijde. šlo to, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že "už jsem to četla". Záporák byl napsaný dobře, ale rozhodně nechápu ten poprask kolem celé "série s Erikou". Je to klasika, průměr, dá se to číst, ale nezapomenutelné to není.
Vadí mi i literární stránka, opakující se slovní spojení, vágní popis osob, neschopnost přesně popsat vnitřní život aktérů, je to takové školsky amatérské, jakoby děti psaly sloh. Autor prostě neumí psát, má chudou slovní zásobu a malou představivost.

DailyCoffeeCZ
04.01.2020 4 z 5

Recenzí na thrillery tu na blogu už pár mám. A jsou vesměs pozitivní. Zřejmě mám na tenhle žánr štěstí. Je taky jeden z mých nejoblíbenějších. Ale jen málokterá kniha mě donutí číst pět hodin v kuse. Do půl čtvrté do rána.

Robert Bryndza není jenom jméno. Je to pojem sám o sobě. Díky tomu, že stvořil postavu detektivky Eriky Fosterové, se jeho knihy aktuálně překládají do dvaceti devíti jazyků! Znáte Dívku v ledu? Noční lov? A co Temné hlubiny? Pokud jste aspoň jednu knihu četli, pak mi jistě dáte za pravdu, že Bryndza je hotovým mistrem thrillerů. Teď přichází pokračování těchto knih, které nese název Do posledního dechu. Opět v hlavní roli s Erikou Fosterovou.

O ději jen v krátkosti, nechci vás připravit o zážitek… Když se v kontejneru na londýnském předměstí najde zohavené tělo mladé ženy, policie zbystří. Jakmile ale přijde na to, že to není první dívka, která byla mučená a následně odhozená do odpadků, začíná to vypadat na sériového vraha. A to je ten pravý případ pro detektiva Fosterovou. Ta ale po jistých konfliktech se svými budoucími nadřízenými přišla o všechny své pravomoci a tak se nesmí plést do vyšetřování. Leč jednoho dne události naberou nečekaný spád a Fosterová se znovu dostává do hry. Jak detektiv, tak čtenář vydechnou až na poslední řádce u posledního slova.

Téměř od samého začátku je čtenáři jasné, kdo je vrah. O to je ale cesta k jeho dopadení větším mučením. Opět nejen pro detektiva Fosterovou, ale i pro nás, obyčejné přihlížející. Mistrně vystavěná zápletka, ostatně jako u všech předchozích dílů, nemůže nechat v klidu vůbec nikoho. Ani mě, ostříleného „thrillerologa“.

Kniha má dvě hlavní dějové linie. V jedné sledujeme Eriku Fosterovou, v druhé vraha. Pak jsou tu ještě vedlejší, neméně podstatné. V ní sledujeme oběť sériového vraha a její počínání a také počínání těch, které jsou dívce blízcí. Všechny linky mají neuvěřitelný dějový spád, který nás nutí bez přemýšlení otáčet stránku za stránkou a hltat každé slovo. Bez toho, aniž bychom se v ději byť jedenkrát ztratili. Skutečně jde o oddychovou četbu, při které nijak zvlášť přemýšlet nemusíte. Přesto se pořádně zapotíte.

Co se kvality thrillerové série týče, můžeme Roberta Bryndzu srovnávat klidně s Joem Nesboem, Larsem Keplerem nebo Erikem Axl Sundem. Všichni něčím vynikají a nelze posoudit, který je lepší nebo horší. Nicméně vybočují z řady. Jsou čtivější než ostatní thrillery, které vycházejí, napínavější a mají zajímavější, `neotřepané` zápletky. Přesto si za rok či dva zřejmě nebudeme pamatovat, o čem konkrétní kniha byla. Vzpomeneme si ale na to, že nás bavila. A koupíme si od toho samého autora klidně další knihu.

nikolka3856
01.01.2020 5 z 5

Opět výborná přečetla jsem na 2x.

martina9827
01.01.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale od půlky už to mělo ten správný spád a přečetla jsem jedním dechem. Jediné co mi chybělo, bylo to proč to Darryl dělal?..

Vatter83
27.12.2019 4 z 5

Druhá zkušenost s tímto autorem. Po dívce v ledu o něco slabší, nicméně i tak čtivé a poutavé.

Našeptávač
20.12.2019 4 z 5

Chybělo mi to celé rozuzlení - důvod proč.. A také vyšetřování bylo docela ploché oproti ostatním jeho knihám... Nalezení vraha bylo spíš o štěstí a náhodě než o schopnostech. Přesto kvalitní kniha.

Miruš
19.12.2019 5 z 5

Opět se mi moc líbila, ihned pokračuji další knihou.

Toledo
14.12.2019 4 z 5

Opět báječný díl. Líbí se mi, jak děj pomalu graduje a policie má více a více stop i když se to vždy na začátku zdá skoro nemožné vraha dopadnout. Moc se mi líbí i dějová linka Eriky a Petersona.

Berenise
07.12.2019 5 z 5

Bryndza mě nikdy nezklame.

petr5364
27.11.2019 4 z 5

Jako detektivka je to pořád hodně dobře čitelné a zajímavé. Nicméně mi přijde, že v osobní rovině je postava Eriky hodně rigidní, nikam se nevyvíjí. Pořád se vrací k manželovi, ale jediný důsledek, který to na její psychiku má, je, že více pracuje.

hanka6036
17.11.2019 5 z 5

Miluju Bryndzovi knížky. Do posledního dechu byla prozatím má třetí přečtená kniha od autora a zatím snad asi nejlepší, kterou jsem od něho četla v sérii Eriky Fosterové. Zamlouvalo se mi i poukazování na nebezpečí na sociálních sítích, které je v dnešní době snad i na denním pořádku. Jsem zvědavá na ostatní knihy :-) Už se na ně těším.

adoli
16.11.2019 4 z 5

Čtení knihy bych přirovnala jako třeba k nějaké cestě k cíli. Čím je člověk blíž, tím víc je vtažen do děje a tím víc se těší, jak to dopadne. Zpočátku mi byla celkem nesympatická Erika, ale časem jsem si na ni zvykla. A ačkoli nemám ráda, když je známý pachatel, tady to vůbec nevadilo, do děje to tak nějak zapadalo. Bylo to moje první setkání s autorem a určité ne poslední. Dobrá detektivka. Doporučuji.

Peace
15.11.2019 4 z 5

"Život je to, co se děje, když si člověk maluje jiné plány."

Erika je už prostě srdcovka! :)

Ejv
08.11.2019 5 z 5

Erika Fosterová je prostě hrdinka!

nevřelka
08.11.2019

Mírně šablonovité, ale i tak bezchybná detektivka se sympatickou Erikou. Miluju knihy od Brydzy, je to návyková záležitost.

Simstr
01.11.2019 5 z 5

Moc moc dobré. Krimi co máte přečtené za víkend. Těším se na další díl.

MP17
30.10.2019 3 z 5

Ukázkový záporák a solidní míra napětí, nesedí mi tu moc ta šablonovitost, kterou Robert Bryndza praktikuje. Ten závěrečný střet dost násilně naroubovaný.