Dobrodružný život milovníka starých tisků
Dorothy L. Sayers
Lord Petr Wimsey série
< 15. díl
Český výbor z detektivních povídek autorky zahrnuje její nejlepší příběhy s lordem Petrem Wimseym a jeho komorníkem Bunterem, s Montague Eggem a nakonec i příběhy bez detektiva ...
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1992 , OdeonOriginální název:
Lord Peter Views the Body / Striding Folly / Hangman’s Holiday, 1928
více info...
Přidat komentář
Chytré, svěží, čtivé:)
Hvězda dolů pouze z důvodu, že nejsem příznivcem kratších povídek.
P.S.zaujala mě samotná autorka a poptávám po zivotopise:)
Staré detektivky, které jsou vesměs originální a zábavné, především diky lordu Petrovi.
Ráda se ke knihám paní Sayersové vracím.
Sice takové trochu zastaralé, což se není co divit, ale docela zábavné. Většina povídek je s Peterem Wimseym a ty jsou podle určitě lepší, protože on je celkem sympaťák. V pár posledních vystupuje obchodní cestující Monty Egg, a i když je povahově a vzhledově vlastně koncipován stejně, tak to není ono. Všechny povídky se věnují nějakému záhadnému nebo detektivnímu případu, který hrdina bryskně rozřeší díky dedukci. Nic komplikovaného, a také ani neprobíhá žádné vyšetřování. Peter/Monty to prostě po vyslechnutí případu rovnou rozluští a vysvětlí, nebo začne konat a výsledkem je odhalení pachatele – a vše samozřejmě vysvětlí. Prostě takový Sherlock. Dobrý je jeho sluha, mohl by mít klidně větší prostor. Docela příjemná oddechovka, pokud se vám nepříčí literární výtvory 100 let staré a nevyžadujete akci a potoky krve.
Povídkové knihy mi připomínají švédský stůl. Něco je vynikající, něco dobré a občas něco musíte vyplivnout. U této knihy převažuje hned ta první varianta. Velkou zásluhu na tom má i velice sympatická postava lorda Petra Wimseymho. Jeho logické detektivní schopnosti a neobyčejná všímavost připomínají – hádejte koho?
Jedna z povídek (Perlový náhrdelník) se odehrává na Vánoce. Protože je toto moje poslední přečtená kniha v listopadu, hodí se mi to jako můstek k prosincové četbě, neboť všechny knihy se budou týkat právě Vánoc.
knihobudková..poctivých 3,5*..některé useklé, konce stylem mohlo by to být takto..a bylo ?? některé dokonce nudily...Lord Petr fajn...autorčin styl mi sedl už trochu méně. Zajímavý doslov s jejím životním příběhm...to se pak nedivíte těm povídkám, že jsou, jaké jsou...po přečtení manželem posunu do knihobudky na našem oddělení.
Detektivní povídky s atmosférou staré Anglie, zvláště v příbězích s lordem Petrem. Ten je sice v některých směrech vykreslen až přespříliš dokonale, ale protože se ani povídky neberou nijak vážně a mají přísadu humoru, tak mi to vůbec nevadí. Třeba v povídce o hledání pravého Wimseyho je to přímo nutné, při přechutnávání starých vín je to tak přehnaně precizní, až je to rozkošné. Nejen k téhle povídce se rád vracím.
Tyto detektivní povídky byly příjemné a hezky se četly. Paní spisovatelku jsem zatím moc neznala, ale píše dobře a tahle její kniha se mi líbila.
Povídky autorky jsem objevila úplnou náhodou a byla jsem mile překvapena, že se jedná o zajímavé detektivní příběhy, ve kterých překvapivě nejde o rozuzlení samotné zápletky, ale o vykreslení charakteru postav, popisu prostředí staré Anglie, humoru a galantnosti detektivního vyšetřovatele lorda Petra Wimseyeho a jeho komorníka Buntera.
Kniha obsahuje osmnáct příběhů, samozřejmě některé jsou trošku slabší, ale ostatní to bohatě vynahradí. Na konci knihy je navíc životopis samotné autorky, který je velmi poutavý.
Jde sice o příběhy veskrze kriminální, ale jako charakteristika mi napadá jediné slovo: roztomilé...
Je to naoko jednoduchá anglická záležitost, ve které je dobře ukrytý vtip, a samozřejmě, v každé povídce, vyřešení případu. Lord Petr Wimsey je tak dokonalý anglický gentleman, že moje srdce, neboť jsem zatvrzelá milovnice staré dobré monarchie za Kanálem, se při čtení o něm rozechvěje... i když nakonec stejně vyhrává švarný česko - moravský i slovenský šohaj :-).
Pobavila jsem se.
Naprostá klasika, v pravidelných intervalech se k ní vracím, a ikdyž již znám rozuzlení případů, ničemu to nevadí. Líbí se mi ten anglický suchý humor, tajemno a lord Petr je prostě miláček.
Zajímavý byl i doslov o životě autorky.
Obchodní cestující pan Egg mi už tak k srdci nepřirostl.
Brilantní detektivky psané s vtipem a leckdy morálním přístupem (který je pro lorda Petra víc než zákon). Líbí se mi, že do výběru tohoto svazku byly zařazeny povídky nejen s Petrem Wimseym, ale také s obchodním cestujícím Montague Eggem i čistě solitérní bez spojující postavy detektiva.
Se zájmem jsem si přečetla i doslov o životě autorky a čtení to bylo taky napínavé.
Některé povídky mi přišly svými kulisami až hororové, ale vše je odhaleno a vysvětleno přirozenými cestami.
Velmi kvalitní texty a vzhledem k formátu povídky se čtou velmi rychle.
Jednoduše detektivní klasika. Amatérský detektiv aristokrat, prostředí, elegance, styl vyprávění, ... Co víc si přát.
Další výbor, ke kterému se dá periodicky vracet. Nejde totiž tak úplně o to, kdo co provedl, ale o autorčin výborný styl a smysl pro humor.
Má nejoblíbenější. Vytříbený anglicky aristokratický styl. Vlastně mě chvílemi ani nezajímá zápletka ...Baví mě samotné vyprávění a vykreslení postav
Povídkový soubor detektivních příběhů – jejich zápletky řeší lord Petr Wimsey svou brilantní logikou. V řadě případů odhalí pachatele spíš detailním popisem událostí, než prostřednictvím věcných důkazů. A leckdy k tomu použije rafinovanou lest, která pachatele v podstatě k přiznání donutí a některé příběhy jsou uzavřeny pro pachatele trestem, tak říkajíc „jen“ morálním (např. Bezzásadový zásah lstivého charakteru, končící slovy lorda Petra „Existují zločiny, na něž je i zákon krátký“).
V některých povídkách ani nejde o odhalení pachatele, ale třeba o vyřešení nějaké záhady, při které se ani nejedná o zločin (Strašidelná třináctka). Tato povídka začíná velmi humorně:
„Panebože!“ řeklo jeho lordstvo. „To jsem udělal já?!
„Veškeré důkazy tomu nasvědčují,“ odpověděla jeho žena.
„V tom případě mohu jen konstatovat, že jsem dosud neviděl, aby tak přesvědčivé a početné důkazy vedly k tak neadekvátnímu výsledku.“
Ošetřovatelka vzala jeho poznámku osobně. Vyčítavým tónem řekla:
„Je to krásný chlapeček.“
Sayersové detektivní povídky s vynalézavými zápletkami nesou v sobě smysl pro humor a lehce satirický pohled na život módní společnosti, což jí v případě lorda Petra umožňuje prostředí v němž se pohybuje.
U některých příběhů se objevuje až horrorový nádech - Neuvěřitelný únos lorda Petra Wimseye nebo Nedůstojné melodrama jablka sváru, zavánějící zdánlivou „duchařinou“.
V několika povídkách vystřídá lorda Petra obchodní cestující Montague Egg, druhý laický detektiv Dorothy Sayersové. Jeho příběhy se nesou ve stejném duchu, jenom samozřejmě zasazeny do jiného prostředí.
Dobrá četba, povídky nejsou dlouhé, zajímavé příběhy s originálním řešením.
Výborné povídky. Některé pobavily víc, některé méně. Celkově jsem ale byla absolutně spokojená.
Jen pozor, u rozkliku povídek je u jejich popisu napsáno i vyústění. Což mi přijde zbytečné...
Tak tohle jsou detektivky pro mě. Stará dobrá Anglie, trocha anglického humoru, skvělý lord Petr a příjemný Monty, záhady řešené s bravurou a inteligencí, no prostě taková pohoda.
Moje oblíbená sbírka, takový průřez povídkovou tvorbou Dorothy Sayersové. Budu volně citovat z doslovu, nic lepšího bych nevymyslel: Psala výborně, nikdy se neprovinila chaotickou syntaxí, nedbalou gramatikou nebo nezajímavým slovníkem. Její erudice byla vždy obdivuhodná a cit pro jazyk výjimečný. Ne všechny její příběhy jsou mistrovské, ale všechny jsou zajímavé, překvapí vynalézavostí námětů, originalitou řešení.
Mimochodem, ten doslov si přečtěte, hodně se tam o "podivné paní Sayersové" dozvíte.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány pátrající amatér Zlatý věk anglické detektivky (1920–1939)
Část díla
- Bezzásadový zásah lstivého charakteru 1928
- Dobrodružná výprava do Ali Babovy sluje 1928
- Dobrodružný život milovníka starých tisků 1925
- Jeden navíc 1933
- Máher-šálál-hašbáz 1933
Autorovy další knížky
1979 | Dobrodružný život milovníka starých tisků |
1960 | Vražda potřebuje reklamu |
1970 | Nepřirozená smrt |
1991 | Třikrát lord Petr |
1967 | Záhada španělské truhly |
Velmi zábavné, svěží a čtivé povídky. S lordem Petrem se člověk nenudí .