Dobrodružství Wernera Holta
Dieter Noll
Cenou Heinricha Manna vyznamenaný román německého spisovatele chce víc než jen ve věrně vykresleném prostředí a ovzduší vylíčit válečné dobrodružství mladých lidí, kteří byli posláni na frontu v r. 1943, aby zadrželi neodvratný pád nacismu. Chce najít odpověď na stále palčivou otázku viny německého národa na vzniku a vzestupu nacismu a zda se s ním po jeho drtivé porážce opravdu vypořádal anebo mu ve svém nitru nadál ponechává půdu k ožití a novému ohrožení lidstva.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1963 , Naše vojskoOriginální název:
Die Abenteuer des Werner Holt, 1960
více info...
Přidat komentář
Na tuto knihu jsem se velice těšil, protože je srovnávána s ponorkovým hitem "Žraloci a malé ryby". V prvním případě jsou študáci po zaškoleni okamžitě převeleni do "rakví pod vodou" jak se říkalo ponorkám.
V této knize je nudný školní život, tvoření budoucí party a pubertální srandičky pár kluků asi nejlepší částí knihy.
Jenže pohoda končí, mládenci jdou s nadšením bojovat "za vlast a fírera" k protiletadlovému dělostřelectvu. A dostávají pěkně do těla od o rok či dva starších jim nadřízených primitivů.
Konec konců ono to bylo zřejmě stejné na obou válčících stranách.
První mrtví, samozřejmě jsou mezi nimi i kámoši, se kterými hlavní parta v této knize ještě před malou chvilkou seděla ve stejných lavicích.
Říše dostává "na frak", otevřela se druhá fronta, je srpen r.1944 a mládenci musí posílit na vyšší příkaz Slovenský štát v boji proti povstalcům. A to je již jiná káva.
Ani tato epizoda není dlouhá. Je třeba nahradit kvanta mrtvých na východní frontě v Polsku. Pořád výborná četba.
Ale v závěru tohoto vyprávění mě autor zklamal. Svůj výborný styl psaní změnil. Následuje plno stránek, které jsem přeskakoval.
Vše zachránilo posledních pár listů, kdy jsem se opět "začetl".
Autor ale napsal dobrou knihu . Samozřejmě každý čtenář vnímá děj jinak.
V mém případě to na pět * není.
Werner Holt - superparáda /k tomu Žraloci a malé ryby / a je snídaně, oběd a večeře z těch nejkvalitnějších ingrediencí...
dvakrát mých oblíbených 321%
Tak to je paráda. Přečteno jedním dechem během dvou dní.
Jen mě udivuje že tak čtiva a napínavá kniha je tak málo v přečtených!
Můj zatím bezkonkurenčně nejoblíbenější román, poprvé jsem ho četl asi v 15 letech a od té doby znovu mnohokrát. Brilantně napsané vzpomínky sotva odrostlého kluka, zpracovaného nacistickou propagandou, který od počáteční válečné horlivosti a obdivu k Třetí říši a jejím doktrínám postupně s blížícím se koncem války a osobní konfrontaci s válečnou brutalitou vystřízlivěl a vše pro něj skončilo spojeneckým zajetím. Na vynikajícím pocitu z knihy se velkou částí podílí rovněž naprosto bezchybný překlad do českého jazyka včetně odborných vojenských termínů.
Špičková kniha,která ukazuje válku z pohledu kluka,který šel naivně válčit a předčasně dospěl v muže,který nezná soucit,ale sám cítí,že mu život něco vzal.Nakonec se zamiluje a zjišťuje,že všechno není takové,jako mu vtloukali do hlavy.
......tohle je jeden z nejšpičkovatějších válečných románů /druhý díl Návrat W.Holta už není tak fantastický/ - od roku 1972, kdy jsem ji koupil je notně očtená , četl jsem ji mnohokrát...
Výborná knížka. Četl jsem ji kdysi na gymnáziu a ohromil s ní při maturitě. Dostal jsem otázku "Literatura 2. světové války" (nebo tak nějak). Popsal jsem pár děl, která znali všichni, a pak přidal Wernera Holta. A toho neznal z komise nikdo. Mohl jsem je tak seznámit s tím, že jsem byl moc rád, že jsem si o té válce mohl přečíst něco z pohledu Němce. Komise zírala a nezmohla se na slovo. A já zabodoval!! Ta kniha je skutečně velmi čtivá. Asi si ji budu muset zase po těch létech přečíst a přesvědčit se, jaký dojem na mě udělá dnes.