Dobrodružství Wernera Holta přehled

Dobrodružství Wernera Holta
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189220/dobrodruzstvi-wernera-holta-189220.jpg 4 39 39

Cenou Heinricha Manna vyznamenaný román německého spisovatele chce víc než jen ve věrně vykresleném prostředí a ovzduší vylíčit válečné dobrodružství mladých lidí, kteří byli posláni na frontu v r. 1943, aby zadrželi neodvratný pád nacismu. Chce najít odpověď na stále palčivou otázku viny německého národa na vzniku a vzestupu nacismu a zda se s ním po jeho drtivé porážce opravdu vypořádal anebo mu ve svém nitru nadál ponechává půdu k ožití a novému ohrožení lidstva.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Die Abenteuer des Werner Holt , 1960

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrodružství Wernera Holta. Přihlašte se a napište ho.

1amu
13.06.2020 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšil, protože je srovnávána s ponorkovým hitem "Žraloci a malé ryby". V prvním případě jsou študáci po zaškoleni okamžitě převeleni do "rakví pod vodou" jak se říkalo ponorkám.
V této knize je nudný školní život, tvoření budoucí party a pubertální srandičky pár kluků asi nejlepší částí knihy.
Jenže pohoda končí, mládenci jdou s nadšením bojovat "za vlast a fírera" k protiletadlovému dělostřelectvu. A dostávají pěkně do těla od o rok či dva starších jim nadřízených primitivů.
Konec konců ono to bylo zřejmě stejné na obou válčících stranách.
První mrtví, samozřejmě jsou mezi nimi i kámoši, se kterými hlavní parta v této knize ještě před malou chvilkou seděla ve stejných lavicích.
Říše dostává "na frak", otevřela se druhá fronta, je srpen r.1944 a mládenci musí posílit na vyšší příkaz Slovenský štát v boji proti povstalcům. A to je již jiná káva.
Ani tato epizoda není dlouhá. Je třeba nahradit kvanta mrtvých na východní frontě v Polsku. Pořád výborná četba.
Ale v závěru tohoto vyprávění mě autor zklamal. Svůj výborný styl psaní změnil. Následuje plno stránek, které jsem přeskakoval.
Vše zachránilo posledních pár listů, kdy jsem se opět "začetl".
Autor ale napsal dobrou knihu . Samozřejmě každý čtenář vnímá děj jinak.
V mém případě to na pět * není.

encyklopedie
13.08.2019 5 z 5

Werner Holt - superparáda /k tomu Žraloci a malé ryby / a je snídaně, oběd a večeře z těch nejkvalitnějších ingrediencí...
dvakrát mých oblíbených 321%

rudla54
13.03.2019 5 z 5

Super napínavé čtení. Realita války. Doporučuji všem, kteří ji nečetli.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dobrodružství Wernera Holta v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech3x

druhá světová válka (1939–1945)

Dieter Noll
německá, 1927 - 2008