Dobytí Konstantinopole
Geoffroi de Villehardouin , Robert z Clari
Podtitul: Dva příběhy o čtvrté křížové výpravě. Autorem, kroniky o dobytí Konstantinopole křižáky v průběhu 4. křížové výpravy a zároveň nejstaršího francouzsky psaného historicko-prozaického textu, který přežil do moderních časů, je rytíř a kronikář Geoffroi de Villehardouin. Osobně se účastnil 4. křížové výpravy v letech 1199–1204, která vyvrcholila útokem křesťanských vojsk na hlavní město byzantské říše, jeho dobytím, vydrancováním a následným ustavením Latinského císařství, v němž Villehardouin dosáhl titulu maršála ze Champagne a Rumunska. Kronika, v níž již francouzština zřetelně převažuje nad latinou, je spolu s kronikou Roberta z Clari nejvýznamnějším svědectvím o 4. křížové výpravě.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2013 , ArgoOriginální název:
La conquête de Constantinople
více info...
Přidat komentář
Historie Latinského císařství vyprávěná dvěma účastníky křížové výpravy. Jejich mluva není přepsána do moderního jazyka, takže pro čtenáře je to hodně kostrbaté čtení. Jakákoli šarvátka je komentovaná jako zázrak nebo velké neštěstí, vše je v režii Pána Boha:
"Jak se rozhodli, tak také učinili, a oba na to rádi přistoupili. Přišel den, kdy se shromáždil sněm a zvolilo se dvanáct zástupců, šest z jedné a šest z druhé strany, a přísahali na svatá evangelia, že zvolí pro dobro věci a z dobré vůle toho, kdo přinese větší prospěch a kdo bude lépe vládnout říši. Takovým způsobem bylo těch dvanáct zvoleno."
Zajímavé zpracování díla, které stojí na počátku francouzsky psané literatury a podává zajímavé svědectví o pohledu na čtvrtou křížovou výpravu a její okolnosti.