Doktor z Osvětimi

Doktor z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450199/mid_doktor-z-osvetimi-8QK-450199.jpg 4 17 17

Leden 1945. V Osvětimi-Birkenau zůstalo 4800 vězňů, ne schopných vydat se vlastními silami na strastiplný pochod smrti. Plynové komory a krematoria byly vyhozeny do vzduchu a sovětská vojska pronikla do hlubin nacistické obrany takovou rychlostí, že táboroví dozorci nestačili zabít přeživší vězně... Pár dní po osvobození koncentračního tábora sem přijíždí lékař Józef Bellert se skupinou více než třiceti krakovských lékařů a zdravotních sester. Po dobu osmi měsíců provozují prakticky na koleni v ruinách osvětimského tábora pravděpodobně největší polní nemocnici 2. světové války. To všechno v době bezprostředně po osvobození, kdy ještě doutnaly sutiny krematorií. Vězni odsouzení k smrti dostali šanci na nový život. Díky Bellertovi a jeho kolegům, kteří jim poskytli lékařskou pomoc bez ohledu na nedostatek vody a jídla, hygienických prostředků, obvazů a léčiv. Jejich zubožení pacienti vážili průměrně 25-30 kg. Trpěli tyfem, horečkami, tuberkulózou, průjmy, otoky a proleženinami. Báli se lidí v bílých pláštích s injekčními stříkačkami, protože je spojovali s injekcemi fenolu, s nimiž esesmani zabíjeli nemocné vězně. Člověk musel být skutečně silný, aby dokázal pomáhat v těchto podmínkách. Už jen pobyt v místě tak velmi zamořeném smrtí, kde se ošetřovatelky a lékaři denně potýkali s fyzickými a psychickými zraněními svých pacientů, představoval obrovské trauma dokonce i pro ty, kteří viděli nejednu válečnou hrůzu. Je těžké tomu uvěřit, ale ze 4 800 pacientů se k životu a zdraví podařilo navrátit 4 620 z nich.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Víkend
Originální název:

Lekarz z Auschwitz, 2020


více info...

Přidat komentář

dr.romca
17.06.2024 3 z 5

Spíše povídky než ucelený příběh. Asi bych dala víc hvězd, ale o doktoru Bellertovi ta kniha vlastně není. Jen na konci je napsaný jeho životopis.

simca9342
23.08.2023 5 z 5

Přečtená loni.

"Statečný lékař jako kapitán lodě odchází ze svého místa jako poslední."

27/1/45: osvobozena Osvětim. Teď už jeden z nejznámnějších táborů pro vyvražďování Židů a jiné "nevyhovujíci" národnosti.
Kdysi - v den osvobození: Holé baráky mezi ruinami narychlo zdevastovaných pecí, plynových komor a jiného důkazního materiálu jako usvědčující stopy nacistů, ale hlavně přeplněné vězni v pruhovaných pyžamech- mundurech.
Právě tam přijíždí pomáhat dr. Józef Bellert. Lidem, kteří přežili dává nové naděje, ale hlavně v nově vybudovaných nemocnicích jim spolu s týmem polských lékařů pomáhají se co nejlépe uzdravit...
1944- Pár těch, co ještě žijí, viděli hrůzy nacismu a už nedoufají, že někdy uvidí své blízké se účastní pochodu smrti. Jiná dějová rovina zase popisuje příjezd jednoho dobytčáku do tábora.
Kniha je doplněna černobílými dobovými fotografiemi krátce z doby po válce.


DomYell
22.05.2022 1 z 5

Slabota. Ten o kom jsem myslel, ze to bude to vlastne temer ani nebylo. Presnejsi nazev je: Povidky z jedne a druhe kapsy z Osvetimi. Doplnovat "vazenou" knihu fotkami z wikipedie, je jako si jit v sadomasochistickem oblecku hrat na pisek s detmi na indiany a hrat pri tom jezdeckeho kone.
Kniha je pouze devalvace hruz a ztraceny cas. Do zpracovavani tohodle temata by se rozhodne nemel poustet kazdy, kdo se umi podepsat. Cim vice takychto slatanin, tim vice bude tema zlehcovano, zjednoduseno a zapomenuto.

Knihomolka506
10.04.2022 5 z 5

Ne moc veselé zakončení týdne.
Příběh pomocné síly v podobě velmi ochotného doktora přicházejícího podat pomocnou ruku těm nejvíce potřebným. Lidem, kteří přežili nemožné...

veverka@ořech
02.09.2020 4 z 5

Kniha přináší obrazy konce války (líčí např. konec varšavského povstání, deportaci povstalecké nemocnice, pochod smrti vězňů z Osvětimi) a následně se soustředí na události, které následovaly po odchodu nacistů z tábora. Na vznik a provoz nemocnice, kterou řídil Józef Bellert.
Kniha nepopisuje žádný souvislý děj, ani chronologicky psaný životopis Józefa Bellerta, každá kapitola přináší obraz, z něhož si čtenář může poskládat mozaiku a poznat atmosféru měsíců, kdy po osvobození osvětimského tábora na jeho území působila nemocnice.

JessieM25
27.08.2020 2 z 5

Na jednu stranu zajímavá kniha o posledních týdnech v Osvětimi, na druhou stranu za mě jeden velký zmatek. Dle názvu jsem očekávala příběh doktora Józefa Bellerta, nicméně kniha je spíše jakýmsi popisem událostí posledních týdnů jednoho z největších strojů na smrt z pohledu velkého množství osob.
Očekávala jsem příběh podobný jako Byla jsem doktorkou v Osvětimi, takže v tomto mě kniha velmi zklamala. Za mě je to jeden velký chaos.

mtea
23.08.2020

Silná kniha,něco málo o tom co se dělo v Osvětimi ihned po osvobození. Doporučuji.

Autorovy knížky

Szymon Nowak
polská, 1973
2020  74%Doktor z Osvětimi